Dmitrij Peskov. FOTO: Reuters
StoryEditor

Ešte sa nerozhodlo o tom, či Putin pocestuje do Juhoafrickej republiky na summit BRICS, tvrdí Peskov

24.03.2023, 13:35
Autor:
TASRTASR

V prípade uskutočnenia cesty Vladimíra Putina do Juhoafrickej republiky sa Johannesburg bude musieť zaberať zatykačom, ktorý na šéfa Kremľa vydal minulý týždeň Medzinárodný trestný súd.

Ešte sa nerozhodlo o tom, či sa ruský prezident Vladimir Putin v lete zúčastní na summite skupiny BRICS v Juhoafrickej republike. Uviedol to v piatok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

"Zatiaľ o tom nebolo rozhodnuté," povedal Peskov. V prípade uskutočnenia cesty Putina do Juhoafrickej republiky sa Johannesburg bude musieť zaberať zatykačom, ktorý na šéfa Kremľa vydal minulý týždeň Medzinárodný trestný súd za vojnové zločiny na Ukrajine.

image

Ruský súd poslal na 6,5 roka do väzenia dôstojníka za dezerciu, pred mobilizáciou utiekol do Kazachstanu

Ako signatár Rímskeho štatútu, ktorým sa ustanovil ICC, je Juhoafrická republika povinná zadržať Putina a postaviť ho pred súd. Ešte pred prijatím nejakých krokov o tom však chcú predstavitelia juhoafrickej vlády chce rokovať medzi sebou i s Ruskom, uviedla tento týždeň juhoafrická ministerka zahraničných vecí Naledi Pandorová.

Juhoafrická republika má blízke diplomatické vzťahy s Moskvou aj napriek západnému odsúdeniu vojny na Ukrajiny. V roku 2015 bola pritom juhoafrická vláda kritizovaná za to, že dovolila sudánskemu prezidentovi Umarovi Bašírovi opustiť krajinu, hoci naňho ICC vydal zatykač. Bašír bol vtedy v JAR na summite Africkej únie a vláda argumentovala tým, že mal diplomatickú imunitu.

Skupina rozvíjajúcich sa ekonomík BRICS združuje Brazíliu, Čínu, Indiu, Juhoafrickú republiku a Rusko. Jej summit sa v JAR uskutoční v auguste.

01 - Modified: 2023-03-24 11:12:56 - Feat.: 1 - Title: Ruský súd poslal na 6,5 roka do väzenia dôstojníka za dezerciu, pred mobilizáciou utiekol do Kazachstanu 02 - Modified: 2023-03-24 08:41:13 - Feat.: 1 - Title: USA vyšetrujú Credit Suisse a UBS. Banky sú podozrivé, že pomáhali ruským oligarchom 03 - Modified: 2023-03-23 22:52:26 - Feat.: 1 - Title: Leyenová plánuje konferenciu o ukrajinských deťoch deportovaných do Ruska. Je to vojnový zločin, vyhlásila
01 - Modified: 2025-12-03 11:16:06 - Feat.: - Title: Kremeľ kritizuje zákaz ruského plynu, podľa Peskova sa EÚ sama odsúdila k drahším zdrojom 02 - Modified: 2025-11-28 12:43:17 - Feat.: - Title: Merz pochybuje, že Orbánova cesta do Moskvy môže byť úspešná 03 - Modified: 2025-11-28 11:09:31 - Feat.: - Title: Život medzi sirénami: Novinár Martin Dorazín hovorí o každodennej realite vojny na Ukrajine 04 - Modified: 2025-11-15 19:16:18 - Feat.: - Title: Putin telefonoval s Netanjahuom ohľadom situácii na Blízkom východe, riešili aj iránsky jadrový program 05 - Modified: 2025-11-10 18:10:00 - Feat.: - Title: Kremeľ o Orbánových mierových iniciatívach nevie, tvrdí Putinov hovorca
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. december 2025 20:54