Ľudia sa zúčastňujú protestu v iránskom Zahedane. FOTO: Reuters
StoryEditor

V Iráne mučili deti aj mladistvých zadržaných počas protestov proti vláde, tvrdí Amnesty International

16.03.2023, 09:25
Autor:
TASRTASR

Zadržaní demonštranti boli počas šesť mesiacov trvajúcich protestov často vystavení bitke, bičovaniu, elektrickým šokom, znásilňovaniu a ďalším formám sexuálneho násilia zo strany príslušníkov tajných a bezpečnostných služieb.

Iránske bezpečnostné zložky v rámci zásahov voči protivládnym demonštrantom vystavovali mučeniu aj deti a mladistvých, vyplýva z najnovšej správy ľudskoprávnej organizácie Amnesty International, ktorú zverejnili vo štvrtok. Informujeme o tom na základe správy agentúry DPA.

Zadržaní demonštranti boli podľa zistení AI počas šesť mesiacov trvajúcich protestov často vystavení bitke, bičovaniu, elektrickým šokom, znásilňovaniu a ďalším formám sexuálneho násilia zo strany príslušníkov tajných a bezpečnostných služieb.

Násilie voči mladým ľuďom

Amnesty zdôraznila, že iránske úrady voči mladým ľuďom v krajine používajú násilie, aby im zamedzili v protestoch, ktoré vlani v septembri vypukli po smrti mladej Kurdky Mahsy Amíníovej. Tá zomrela po zadržaní iránskou mravnostnou políciou v Teheráne za údajné porušenie pravidiel obliekania.

image

Laureátka Nobelovej ceny Ebádíová žiadala na pôde Európskeho parlamentu ďalší tlak na Irán

"Je ohavné, že verejní činitelia takto zneužívajú svoju moc voči zraniteľným a vystrašeným deťom, spôsobujúc silnú bolesť a úzkosť im a ich rodinám a zanechávajúc na nich vážne fyzické a duševné jazvy," uviedol expert AI Dieter Karg.

V správe organizácia opisuje násilie voči deťom mladistvým po ich zatknutí s tým, že sa bitky nezriedka začínali už krátko po zadržaní, ešte vo väzenských dodávkach. Vo väzbe mali byť následne maloletí vystavení mučeniu elektrošokmi v oblasti genitálií, pričom im mali nasilu podávať neznáme tabletky a vyhrážali sa im.

Predtým, než deti prepustili, im predstavitelia pohrozili, že ak sa budú sťažovať na zlé zaobchádzanie, zatknú aj ich rodinných príslušníkov a príbuzných.

Zatýkanie detí

Niektorí mladiství, ktorí boli podrobené takémuto mučeniu, nemali viac než 12 rokov, uvádza Amnesty. DPA pripomína, že správa tejto organizácie je založená na výpovediach desiatok zadržiavaných osôb a ich príbuzných.

Na celoštátnych protestoch, ktoré zasiahli Irán v dôsledku smrti Amíniovej, sa zúčastňovali najmä mladí ľudia, ktorí demonštrovali voči represiám úradov a vládnucemu islamskému režimu.

image

Irán v súvislosti s otravami školáčok zadržal 110 podozrivých. Zdravotné ťažkosti mali tisícky dievčat

Amnesty odhaduje, že počas demonštrácií došlo k zatknutiu tisícok detí. Iránske súdnictvo len pred niekoľkými dňami uviedlo, že za uplynulých niekoľko mesiacov bolo zatknutých najmenej 22-tisíc demonštrantov. Väčšina z nich mala byť odvtedy prepustená, neexistujú však o tom žiadne oficiálne záznamy.

Organizácia Amnesty International vyzvala na prepustenie všetkých zadržiavaných maloletých osôb a apelovala na medzinárodné spoločenstvo, aby iránskych predstaviteľov bralo na zodpovednosť za uvedené násilné praktiky.

"Keďže neexistuje perspektíva efektívneho a nestranného vyšetrovania mučenia detí v Iráne, vyzývame všetky štáty, ako aj nemeckú vládu, aby voči iránskym predstaviteľom uplatňovala zásady univerzálnej jurisdikcie," uzavrel Karg.

01 - Modified: 2023-03-15 22:54:26 - Feat.: 1 - Title: Laureátka Nobelovej ceny Ebádíová žiadala na pôde Európskeho parlamentu ďalší tlak na Irán 02 - Modified: 2023-03-15 18:01:06 - Feat.: 1 - Title: Irán v súvislosti s otravami školáčok zadržal 110 podozrivých. Zdravotné ťažkosti mali tisícky dievčat 03 - Modified: 2023-03-15 05:37:38 - Feat.: 1 - Title: USA dokončili základňu pre protiraketový obranný systém v Poľsku. Funkčná bude tento rok
01 - Modified: 2023-09-22 11:38:41 - Feat.: - Title: 24-hodinový let, 2000 kilometrov a nosnosť 300 kilogramov. Irán predstavil na vojenskej prehliadke nové drony 02 - Modified: 2023-09-21 12:05:06 - Feat.: - Title: Muž zaútočil na šiitskú svätyňu v Iráne. Odsúdili ho na trest smrti 03 - Modified: 2023-09-20 18:56:22 - Feat.: - Title: Ženám v Iráne bude za porušenie pravidiel obliekania hroziť až desaťročné väzenie 04 - Modified: 2023-09-20 13:38:14 - Feat.: - Title: Vzťahy Ruska a Iránu napriek odporu Západu posilnili, vyhlásil Šojgu na návšteve Teheránu 05 - Modified: 2023-09-20 10:20:44 - Feat.: - Title: V Iráne schválili sprísnenie trestov za porušenie pravidiel obliekania žien
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
25. september 2023 18:30