Rakety, ktoré vystrelila ruská armáda z Belgorodskej oblasti, dopadajú na mesto Charkov. FOTO: TASRT/AP  
StoryEditor

Charkov a Žytomyr stále bojujú s výpadkami elektriny. Situácia je komplikovaná, hovorí Zelenskyj

10.03.2023, 21:16
Autor:
ČTKČTK

V Charkove zostáva bez prúdu zhruba pol milióna spotrebiteľov.

Po štvrtkových masívnych ruských útokoch na ukrajinskú energetickú infraštruktúru mestá Charkov a Žytomyr stále bojujú s výpadkami dodávok elektriny. Inde sa darí zásobovanie obnovovať, uviedol dnes podľa serveru RBK-Ukrajina ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

"Celý deň dostávam správy o obnovovaní prevádzky našich energetických zariadení a sietí po nálete ruských teroristov," povedal Zelenskyj, ktorý pri tejto príležitosti ocenil prácu opravárenských čát.

image

Najnovšie útoky ruskej armády na Ukrajinu sú brutálne a neopodstatnené, znie z USA

Podľa Zelenského je v druhom najväčšom ukrajinskom meste Charkove k dnešnému večeru naďalej odpojených od siete mnoho odberateľov, elektrinu však už dostáva kritická infraštruktúra. V západoukrajinskom Žytomyre je situácia stále komplikovaná a môže dochádzať k výpadkom, dodal prezident.

Podľa serveru RBK-Ukrajina sa v štyroch oblastiach Ukrajiny stále uplatňujú nútené odstávky dodávok elektriny. V Charkove na východe krajiny zostáva bez prúdu zhruba pol milióna spotrebiteľov. V Kyjeve bola naopak väčšina dodávok obnovená, uviedla agentúra AP. Podľa šéfa vojenskej správy v ukrajinskom hlavnom meste Serhija Popka je však zhruba 30 percent odberateľov stále bez dodávok tepla.

Ukrajinské mestá a energetická infraštruktúra sa v noci na štvrtok stali terčom vlny ruských vzdušných útokov, prvej po zhruba troch týždňoch. Sirény sa rozozneli naprieč celou Ukrajinou a údery si vyžiadali najmenej deväť obetí. Veliteľ ukrajinskej armády generál Valerij Zalužnyj uviedol, že Rusko vypálilo celkovo 81 rakiet a dronov iránskej výroby Šáhid, pričom ukrajinská protivzdušná obrana 34 rakiet a štyri drony zostrelila.

image

Pri najnovších masových ruských raketových útokoch na ukrajinskú infraštruktúru zahynulo najmenej päť ľudí

01 - Modified: 2023-03-10 06:02:30 - Feat.: 1 - Title: Najnovšie útoky ruskej armády na Ukrajinu sú brutálne a neopodstatnené, znie z USA 02 - Modified: 2023-03-09 10:07:51 - Feat.: 1 - Title: Druhé najväčšie ukrajinské mesto je po ruských útokoch bez elektriny, vody a kúrenia 03 - Modified: 2023-03-09 07:23:42 - Feat.: 1 - Title: Pri najnovších masových ruských raketových útokoch na ukrajinskú infraštruktúru zahynulo najmenej päť ľudí 04 - Modified: 2023-03-09 07:06:44 - Feat.: 1 - Title: Okupovaná Záporožská jadrová elektráreň je po ďalšej vlne ruských útokov bez prúdu. Vedenie je poškodené 05 - Modified: 2023-03-09 05:32:18 - Feat.: 1 - Title: Rusko opäť podniklo masívny útok na ukrajinskú infraštruktúru. Charkov má problémy s dodávkami elektriny 06 - Modified: 2023-03-08 21:15:05 - Feat.: 1 - Title: Ruská Wagnerova skupina uviedla, že ovládla východ Bachmutu. Ukrajinci sa kontrolovane stiahli, tvrdia USA
01 - Modified: 2023-05-28 07:31:47 - Feat.: - Title: Ruský veľvyslanec v Londýne varoval pred eskaláciou vojny pre dodávky zbraní 02 - Modified: 2023-05-28 07:14:17 - Feat.: - Title: Ukrajina uvalila sankcie na 220 zbrojárskych spoločností napojených na Rusko 03 - Modified: 2023-05-28 06:35:27 - Feat.: - Title: Ruský prezident Putin nariadil pohraničnej stráži posilniť stráženie hraníc 04 - Modified: 2023-05-28 07:04:13 - Feat.: - Title: Kyjev čelil zatiaľ najväčšiemu dronovému útoku, zomrel najmenej jeden človek 05 - Modified: 2023-05-27 16:58:52 - Feat.: - Title: Kremeľ predstavil sedem podmienok pre mier na Ukrajine. Kyjev reaguje
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
28. máj 2023 09:53