Ilustračná fotografia. FOTO: Reuters
StoryEditor

Do prevádzky uviedli zmodernizovaný Schengenský informačný systém. Hranice riadi najvyspelejšie na svete

07.03.2023, 16:23
Autor:
TASRTASR

Modernizovaný systém zahŕňa nové kategórie záznamov, biometrické údaje, ako sú odtlačky dlaní, odtlačky prstov a záznamy o DNA pre nezvestné osoby, a ďalšie nástroje na boj proti zločinu a terorizmu.

Od utorka je v Európe v prevádzke modernizovaný Schengenský informačný systém, najväčší systém zdieľania informácií pre bezpečnosť a riadenie hraníc v Európe. Informuje o tom spravodajca TASR.      

SIS poskytuje informácie o hľadaných alebo nezvestných osobách, štátnych príslušníkoch tretích krajín bez zákonného práva na pobyt v EÚ a stratených alebo ukradnutých predmetoch (autá, strelné zbrane, lode, doklady totožnosti).

Nové typy údajov

Obnovený SIS je základom najvyspelejšieho systému riadenia hraníc na svete. Spolu so systémom vstupu/výstupu a Európskym systémom cestovných informácií a povolení bude SIS súčasťou európskej architektúry interoperability.

Modernizovaný SIS zahŕňa nové kategórie záznamov, biometrické údaje, ako sú odtlačky dlaní, odtlačky prstov a záznamy o DNA pre nezvestné osoby, a ďalšie nástroje na boj proti zločinu a terorizmu. Jeho aktualizácia umožní aj preventívne varovania na ochranu zraniteľných osôb a odrádzanie od nelegálnej migrácie.

image

Európska únia mení postoj, ploty na hraniciach jej už neprekážajú. Môže na ne dokonca prispieť

Prostredníctvom SIS sa budú zdieľať nové kategórie varovaní a viac údajov, čím sa zabezpečí, že vnútroštátne orgány budú mať k dispozícii úplnejšie a spoľahlivejšie informácie. Zaviedli sa jasnejšie pravidlá a zlepšené štruktúry na výmenu informácií prostredníctvom národných kontaktných miest (kancelárií SIRENE).

Nové varovania v rámci vyšetrovania umožnia vnútroštátnym orgánom zbierať cielené informácie o podozrivých zo závažnej trestnej činnosti alebo terorizmu. V SIS budú uložené ich identifikačné doklady, informácie o autách, ktoré používajú.

Ochrana osôb

Vnútroštátne orgány budú môcť v systéme vydávať preventívne upozornenia na ochranu určitých kategórií zraniteľných osôb (deti ohrozené únosom, potenciálne obete terorizmu, obchodovania s ľuďmi, rodovo podmieneného násilia alebo ozbrojeného konfliktu), okrem už existujúcich záznamov o nezvestných osobách.

Nový SIS obsahuje aj ďalšie nástroje na predchádzanie nelegálnej migrácii a odrádzanie od nej. Rozhodnutia o návrate budú súčasťou informácií zdieľaných v systéme s cieľom zlepšiť ich účinné presadzovanie. Od členských štátov sa bude vyžadovať, aby vytvorili záznam v SIS vždy, keď vydajú rozhodnutie o návrate štátneho príslušníka tretej krajiny bez zákonného práva na pobyt v Európskej únii. To umožní sledovať, či navrátilec skutočne opustí územie EÚ.

image

Historik pre HN: Tajná služba zostáva nočnou morou Slovenska. Pri kolektívnej strate pamäti môže každý tárať

Policajný úrad EÚ (Europol) a národné imigračné orgány majú odteraz prístup ku všetkým kategóriám výstrah v SIS. Operačným tímom Európskej agentúry pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex) bol tiež udelený prístup do SIS.

Modernizovaný Schengenský informačný systém má prísne požiadavky na kvalitu a ochranu údajov - obsahuje iba údaje o hľadaných ľuďoch a veciach v krajinách EÚ a krajinách pridružených k Schengenu.

K 7. marcu 2023 bol modernizovaný SIS funkčný v 30 krajinách Európy (26 členských štátov EÚ a krajiny pridružené k Schengenu). V lete sa ráta aj s pripojením Cypru. Pôvodný SIS vznikol v roku 1995 po zrušení kontrol na vnútorných hraniciach v EÚ.

01 - Modified: 2022-09-29 17:30:00 - Feat.: 0 - Title: Finančná správa spolupracovala s Čechmi na hranici vo Vyšnom Nemeckom 02 - Modified: 2023-03-07 14:22:44 - Feat.: 1 - Title: Únia bojuje za to, aby ženy všade na svete mali rovnaké práva a slobody, tvrdí pri príležitosti MDŽ Borrell 03 - Modified: 2023-03-06 13:24:01 - Feat.: 1 - Title: Európska únia mení postoj, ploty na hraniciach jej už neprekážajú. Môže na ne dokonca prispieť
01 - Modified: 2023-09-25 13:28:21 - Feat.: - Title: Európska únia bude v utorok hostiť stretnutie vyslancov Arménska a Azerbajdžanu 02 - Modified: 2023-09-25 13:02:18 - Feat.: - Title: Orbán tvrdí, že Európa sa militarizuje, Maďarsko sa podľa neho musí prispôsobiť 03 - Modified: 2023-09-25 11:12:46 - Feat.: - Title: Únia zatiahla brzdu. Ministri zmiernili kritizovanú emisnú normu, pre ktorú sa búrili automobilky 04 - Modified: 2023-09-25 07:24:55 - Feat.: - Title: Európske podniky čoraz viac pochybujú o svojej budúcnosti v Číne, vyhlásil eurokomisár pre obchod 05 - Modified: 2023-09-23 16:14:46 - Feat.: - Title: "Brexit bol obrovskou chybou." Stovky ľudí demonštrovali za opätovný vstup Británie do Európskej únie
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
25. september 2023 16:23