Nemecký kancelár Olaf Scholz. FOTO: Reuters
StoryEditor

Scholz vyzdvihol vzťahy medzi Nemeckom a USA, neskôr má rokovať s Bidenom

03.03.2023, 18:41
Autor:
TASRTASR

Hovorca Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Kirby pred Scholzovou návštevou povedal, že Nemecko sa vlani stalo dôležitým partnerom v rámci NATO.

Nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz v piatok označil vzťahy medzi Nemeckom a USA za najlepšie za obdobie mnohých rokov. Neskôr bude vo Washingtone rokovať s prezidentom Joeom Bidenom. Správa pochádza z agentúry DPA.

Dobré nemecko-americké vzťahy sú dôležité najmä v súčasnosti - v období ruskej invázie na Ukrajinu. "Takisto však bude aj dlhodobo dôležité, aby sme túto transatlantickú spoluprácu naďalej rozvíjali," povedal Scholz pred rokovaním s americkým prezidentom. Základom toho je podľa jeho slov dôvera, ktorá sa buduje prostredníctvom vzájomnej komunikácie.

Približne hodinové rokovanie Scholza s Bidenom je naplánované popoludní miestneho času (20:00 nášho času). Hlavnou témou by mala byť vojna na Ukrajine.

image

Ukrajinci odrážajú útoky v okolí Bachmutu, USA chystajú ďalšiu vojenskú pomoc

Ide o druhú Scholzovu návštevu v USA od nástupu do funkcie v decembri 2021. Spolkový kancelár vycestoval bez novinárov a bez hospodárskej delegácie. Po rokovaniach s Bidenom nie je naplánovaná ani tlačová konferencia.

Hovorca Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Kirby pred Scholzovou návštevou povedal, že Nemecko sa vlani stalo dôležitým partnerom v rámci NATO a zohralo ústrednú úlohu pri posilnení tejto organizácie. Pripomenul aj spoluprácu pri posielaní podpory Ukrajine, kde Nemecko okrem iného prispelo dodávkou systémov protivzdušnej obrany Patriot a IRIS-T.

Biely dom plánuje v piatok oznámiť ďalší balík vojenskej pomoci pre Ukrajinu, píše stanica CNN s odvolaním sa na vyjadrenia Kirbyho. Táto zásielka má obsahovať najmä strelivo pre zbraňové systémy.

01 - Modified: 2023-03-03 10:52:36 - Feat.: 1 - Title: Kremeľ podnikne opatrenia proti vstupu zahraničných diverzantov do Ruska 02 - Modified: 2023-03-03 06:56:32 - Feat.: 1 - Title: Ukrajinci odrážajú útoky v okolí Bachmutu, USA chystajú ďalšiu vojenskú pomoc 03 - Modified: 2023-03-02 14:26:11 - Feat.: 1 - Title: Na stretnutí G20 rokovali čínsky a ruský šéf diplomacie, okrem iného aj o Ukrajine
01 - Modified: 2023-06-01 14:21:44 - Feat.: - Title: Intel žiada od nemeckej vlády zvýšenie podpory pre svoje investície, prinesie tisícky pracovných miest 02 - Modified: 2023-06-01 12:46:16 - Feat.: - Title: Číňania vyrábajú autá pre Putina. V Nemecku aj napriek tomu dostávajú dotácie 03 - Modified: 2023-05-31 17:28:33 - Feat.: - Title: Nemecko cvičí 44 slovenských vojakov na systém protivzdušnej obrany Mantis, poskytne nám ho Berlín 04 - Modified: 2023-05-31 12:52:44 - Feat.: - Title: Nemecká vláda považuje ukrajinské útoky na ruské územie za legitímne 05 - Modified: 2023-05-31 12:39:23 - Feat.: - Title: Berlín nariadil Rusku uzavrieť štyri z jeho piatich konzulátov v Nemecku
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
02. jún 2023 00:52