Britský minister obrany Ben Wallace (tretí sprava dole) pózuje s ukrajinskými vojakmi na britskej vojenskej základni Bovington Camp, kde trénujú obsluhu tankov Challenger 2. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Takú rozsiahlu vojenskú podporu Západu pre Ukrajinu čakal málokto, tvrdí analytik

23.02.2023, 08:22
Autor:
TASRTASR

Bezpečnostný analytik zo Spolkovej technickej vysokej školy v Zürichu si myslí, že za súčasných podmienok sa frontová línia s najväčšou pravdepodobnosťou do leta zásadne neposunie ani jedným smerom.

Rozsah vojenskej podpory západných krajín pre Ukrajinu po začiatku ruskej invázie mnohých prekvapil. Len málokto očakával, že členovia Severoatlantickej aliancie poskytnú Kyjevu i moderné tanky či výcvik pre ukrajinských vojakov. Povedal to Niklas Masuhr, bezpečnostný analytik zo Spolkovej technickej vysokej školy vo švajčiarskom Zürichu.

Rusko spustilo rozsiahly útok na susednú Ukrajinu vlani 24. februára. Ruský prezident Vladimir Putin to označil za "špeciálnu vojenskú operáciu", ktorej cieľom mala byť "demilitarizácia a denacifikácia Ukrajiny".

Žiadne prelomové operácie

Ruské vojská obsadili krátko po začatí invázie veľkú časť Doneckej a Luhanskej oblasti na východe a časti Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny. V súčasnosti prebiehajú najväčšie boje na východe Ukrajiny v Luhanskej a Doneckej oblasti – ohniskom bojov je už niekoľko mesiacov mesto Bachmut v Doneckej oblasti.

image

Ukrajina vyzvala štáty, aby hlasovali za zachovanie jej územia a podporili rezolúciu, ktorá žiada mier

Masuhr si myslí, že za súčasných podmienok sa frontová línia s najväčšou pravdepodobnosťou do leta zásadne neposunie ani jedným smerom. Podľa jeho slov sa zdá, že Rusko ani Ukrajina momentálne nedokážu viesť prelomové vojenské operácie.

Pripomenul však, že ak by sa podmienky na bojisku zásadne zmenili, napríklad ak by jedna zo strán vyčerpala svoje zásoby munície, situácia by sa mohla rýchlo zmeniť.

Rozsiahla podpora

Západné krajiny poskytli Ukrajine od začiatku vojny rozsiahlu vojenskú podporu – dodali jej napríklad systémy protivzdušnej obrany či húfnice a prisľúbili aj moderné tanky i bojové vozidlá pechoty potrebné na spustenie protiofenzívy.

Masuhr uviedol, že západné tanky sú pre Ukrajinu dôležité, no zdôraznil najmä veľký význam bojových vozidiel pechoty Marder a Bradley, ktoré podľa neho Kyjev nevyhnutne potrebuje na prechod do protiofenzívy. Jedna obrnená brigáda však vývoj vojny nezmení, poznamenal.

image

Prezident Litvy vyzval Bidena na nasadenie ďalšej vojenskej techniky v Pobaltí. Hovoril aj o raketometoch

"Systémy protivzdušnej obrany a delostrelectvo (vrátane munície) pravdepodobne zostanú najdôležitejšie, keďže ide o minimálne požiadavky na obranu," uviedol analytik. Ukrajina sa podľa neho nemôže spoliehať na to, že Rusko vyčerpá svoje zásoby munície.            

Generál Mark Milley, predseda Zboru náčelníkov štábov ozbrojených síl USA, nedávno povedal, že Rusko ani Ukrajina pravdepodobne nedosiahnu svoje ciele vojenskou cestou a očakáva preto, že rusko-ukrajinský konflikt sa skončí za rokovacím stolom.

Masuhr uviedol, že situácia na bojisku zásadne ovplyvňuje vyjednávacie pozície. Podľa jeho slov je teda otázne to, či budú mierové rokovania rovnocenné, alebo bude mať jedna zo strán výraznú výhodu.

01 - Modified: 2023-02-23 07:08:07 - Feat.: 1 - Title: Prezident Litvy vyzval Bidena na nasadenie ďalšej vojenskej techniky v Pobaltí. Hovoril aj o raketometoch 02 - Modified: 2023-02-23 06:38:01 - Feat.: 1 - Title: Sunak telefonoval so Zelenským o podpore Ukrajiny. V Mníchove vyzval spojencov na zrýchlenie pomoci 03 - Modified: 2023-02-23 06:08:38 - Feat.: 1 - Title: Ukrajina vyzvala štáty, aby hlasovali za zachovanie jej územia a podporili rezolúciu, ktorá žiada mier 04 - Modified: 2023-02-22 21:29:13 - Feat.: 1 - Title: Británia je odhodlaná zabezpečiť obranu Ukrajiny, povedal Sunak Zelenskému
01 - Modified: 2023-06-02 07:30:47 - Feat.: - Title: Rusko podľa Londýna rieši, či posilniť svoju obranu alebo pozície na Ukrajine. Posilnilo hranice 02 - Modified: 2023-06-02 07:19:49 - Feat.: - Title: Dediny v Rusku sa v noci dostali pod ukrajinskú paľbu, vojna sa čoraz viac prelieva smerom k Moskve 03 - Modified: 2023-06-02 06:45:59 - Feat.: - Title: Nahý muž vyskočil na oltár v Bazilike svätého Petra vo Vatikáne a protestoval proti vojne 04 - Modified: 2023-06-02 06:27:58 - Feat.: - Title: Rusko podľa odhadov Západu prišlo pri Bachmute o 60-tisíc vojakov 05 - Modified: 2023-06-02 05:55:28 - Feat.: - Title: Výroba ruských zbraní sa fantasticky zvýšila, len tankov je šesťsto, tvrdí Medvedev
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
02. jún 2023 10:11