Americká viceprezidentka Kamala Harrisová. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Rusko podľa viceprezidentky USA pácha na Ukrajine zločiny proti ľudskosti, ich činitelia sa majú zodpovedať

18.02.2023, 13:43
Autor:
ČTKČTK

Spojené štáty formálne uznávajú, že Rusko pácha zločiny proti ľudskosti. Hovorím, že všetci, ktorí sa týchto zločinov dopúšťajú, sa budú zodpovedať, povedala americká viceprezidentka Kamala Harrisová.

Rusko sa na Ukrajine správa barbarsky a nehumánne, počas invázie pácha vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti. Dnes to v bavorskej metropole na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii vyhlásila americká viceprezidentka Kamala Harrisová. Varovala, že páchatelia vojnových zverstiev sa budú za svoje činy zodpovedať, pretože spravodlivosti musí byť urobené zadosť. Dodala, že ruský prezident Vladimir Putin nesmie na Ukrajine uspieť, lebo by to len podporilo ďalšie autoritárske režimy.

"Spojené štáty formálne uznávajú, že Rusko pácha zločiny proti ľudskosti. A ja hovorím, že všetci, ktorí sa týchto zločinov dopúšťajú, a ich nadriadení, ktorí nesú spoluvinu, sa budú zodpovedať," povedala Harrisová. "Spravodlivosti musí byť urobené zadosť," dodala.

"Ruské vojská na Ukrajine páchajú hrôzostrašné zverstvá a vojnové zločiny. Ruské vojská systematicky útočia proti civilistom, dopúšťa sa znásilňovania, zabíjania v štýle popráv, bitia a deportácií," povedala Harrisová. Rusko podľa nej donútilo stovky tisíc Ukrajincov odísť z vlasti do Ruska, a to vrátane detí. "Kruto odtrháva deti od rodín," uviedla. Tieto činy, v ktorých Rusko pokračuje, označila za barbarské a nehumánne.

image

Vojna na Ukrajine ponúka ponaučenie pre možné budúce konflikty, sovietske tanky a moderné drony bojujú spolu

"Spojené štáty budú vždy stáť na strane spravodlivosti. A keď sa budúca generácia pozrie späť, tak uvidí, že sme dostáli úlohám, ktoré sú pred nami, "uviedla.

V prejave Harrisová hovorila o tom, že keď bola v Mníchove na konferencii pred rokom, varovala pred blížiacou sa ruskou inváziou. "Teraz je rok potom a Ukrajina stále existuje, transatlantické partnerstvo je silnejšie ako kedykoľvek predtým. A čo je najdôležitejšie, ukrajinský ľud obstál, "povedala. Spomenula, že USA stoja za svojimi spojeneckými záväzkami a že budú podporovať Ukrajinu, kým to bude potrebné. "Musíme zostať silní, Rusko nesmie vyhrať," povedala.

Prípadný úspech Ruska by podľa Harrisovej len povzbudil ostatné autoritárske krajiny, ktoré by mohli chcieť príkladu Moskvy nasledovať. Poukázala tiež na to, že vzťahy medzi Pekingom a Moskvou sa od začiatku invázie prehĺbili a že čínska podpora Rusku podkopáva zásady medzinárodného práva. Spomenula tiež, že Moskvu podporujú aj Severná Kórea a Irán.

01 - Modified: 2023-02-18 06:41:03 - Feat.: 1 - Title: Vojna na Ukrajine ponúka ponaučenie pre možné budúce konflikty, sovietske tanky a moderné drony bojujú spolu 02 - Modified: 2023-02-18 05:58:32 - Feat.: 1 - Title: USA udelili miliardový kontrakt na zvýšenie výroby delostreleckých nábojov, ktoré používa Ukrajina 03 - Modified: 2023-02-18 05:49:18 - Feat.: 1 - Title: Ukrajina požaduje od spojencov kontroverzné kazetové a fosforové zbrane, medzinárodné právo ich zakazuje
01 - Modified: 2023-05-29 15:10:57 - Feat.: - Title: V Rusku by podľa Kyjeva mala po vojne vzniknúť demilitarizovaná zóna, chce záruky 02 - Modified: 2023-05-29 14:10:33 - Feat.: - Title: Dánsko plánuje zvýšiť výdavky na vojenskú pomoc Ukrajine o viac ako dve miliardy eur 03 - Modified: 2023-05-29 13:55:23 - Feat.: - Title: Rusko po dlhšom čase udrelo na Kyjev cez deň. Rakety zničené, hlási správa mesta 04 - Modified: 2023-05-29 13:18:43 - Feat.: - Title: Zelenskyj sa poďakoval kambodžskému premiérovi za výcvik odmínovačov 05 - Modified: 2023-05-29 12:36:22 - Feat.: - Title: Wagnerovci sa pripravujú na puč, tvrdí exšéf separatistov. Podporovať ho má aj časť ruskej elity
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
29. máj 2023 18:01