SpaceX. FOTO: Reuters
StoryEditor

SpaceX obmedzil Ukrajine možnosť používať Starlink pre drony. Odmieta využívanie služby na útočné účely

09.02.2023, 10:46
Autor:
ČTKČTK

"Vieme, že ich (ukrajinská) armáda používa na komunikáciu, a to je v poriadku," povedala prezidentka firmy Gwynne Shotwellová.

Americká spoločnosť SpaceX miliardára Elona Muska podnikla kroky na to, aby zabránila ukrajinskej armáde využívať satelitnú internetovú službu Starlink na ovládanie bezpilotných lietadiel. Podľa agentúry Reuters to dnes oznámila prezidentka firmy Gwynne Shotwellová. Systém Starlink podľa nej nemal nikdy slúžiť ako zbraň. Ukrajina sa už takmer rok bráni ruskej vojenskej agresii.

"Vieme, že ich (ukrajinská) armáda používa na komunikáciu, a to je v poriadku," povedala novinárom Shotwellová. "Ale naším zámerom nikdy nebolo, aby sa používali na útočné účely," poznamenala.

Použitie Starlinku pre prácu s bezpilotnými lietadlami podľa nej presahuje rámec zmluvy, ktorú spoločnosť SpaceX uzavrela s ukrajinskou vládou. Dohoda sa týkala humanitárnych účelov, ako je poskytovanie širokopásmového internetu nemocniciam, bankám a rodinám zasiahnutým ruskou inváziou, povedala šéfka podniku.

Musk bezprostredne po začiatku ruskej invázie sprístupnil Ukrajine satelitnú internetovú službu Starlink, ktorá sa ukázala ako užitočná nielen pre bežných občanov zasiahnutých výpadkami klasických komunikačných sietí, ale aj ako dôležitá pre akcieschopnosť ukrajinskej armády.

Terminály Starlink na Ukrajinu dodala firma SpaceX a vlády niektorých západných krajín zaplatili ďalšie dodávky týchto zariadení do krajiny, povedal Reuters.

Ukrajina od začiatku ruskej vojenskej agresie účinne využíva bezpilotné lietadlá - jednak na zisťovanie nepriateľských pozícií, zameriavanie paľby a tiež na zhadzovanie bômb. „Existujú veci, ktoré môžeme urobiť, aby sme obmedzili ich schopnosť to robiť,“ povedala Shotwellová s odkazom na využitie Starlinku pre drony. Podrobnosti neoznámila.

Rusko sa podľa nej pokúsilo rušiť signály Starlinku v regióne, na čo SpaceX reagoval vylepšením softvéru tejto služby. Koncom minulého roka nastali na Ukrajine výpadky služieb Starlink, čo SpaceX nevysvetlil.

01 - Modified: 2023-09-19 21:49:52 - Feat.: - Title: Rusko sa únosmi ukrajinských detí dopúšťa genocídy, tvrdí Zelenskij 02 - Modified: 2023-09-19 20:42:06 - Feat.: - Title: Čaputová na Valnom zhromaždení OSN rokovala so Stoltenbergom, Zelenským či Sanduovou 03 - Modified: 2023-09-19 20:15:27 - Feat.: - Title: Zachránili takmer 50 ukrajinských detí z okupovaných regiónov a previezli ich do Bieloruska 04 - Modified: 2023-09-19 20:04:06 - Feat.: - Title: Rusko používa potraviny a ich nedostatok ako zbraň, povedal Zelenskyj OSN 05 - Modified: 2023-09-19 19:23:41 - Feat.: - Title: Ukrajina potrebuje pred zimou ďalšiu vojenskú pomoc, tvrdí americký minister obrany
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
20. september 2023 03:07