Chorvátsky prezident Zoran Milanovič. FOTO: TASR/AP  
StoryEditor

Krym už nikdy nebude súčasťou Ukrajiny, vyhlásil chorvátsky prezident. Milanović kritizuje pomoc zo Západu

30.01.2023, 18:06
Autor:
ČTKČTK

Chorvátsky prezident Zoran Milanović západnú pomoc pre Kyjev dlhodobo kritizuje a vyjadruje obavy, že by jeho krajinu mohli zasiahnuť potenciálne katastrofické dôsledky vojny na Ukrajine.

Chorvátsky prezident Zoran Milanović dnes kritizoval plánované dodávky tankov a ďalších zbraní zo západných krajín na Ukrajinu. Uviedol tiež, že ukrajinský polostrov Krym, ktorý v roku 2014 v rozpore s medzinárodným právom anektovalo Rusko, nebude už nikdy súčasťou Ukrajiny. O Milanovičovom vystúpení pred novinármi informovali agentúra AP a Reuters.

V decembri chorvátski zákonodarcovia odmietli návrh, aby sa Chorvátsko po boku ďalších členských krajín Európskej únie zapojilo do podpory ukrajinskej armády. Sám Milanović západnú pomoc Kyjevu dlhodobo kritizuje a vyjadruje obavy, že by Chorvátsko mohli zasiahnuť potenciálne katastrofické dôsledky vojny na Ukrajine.

image

Vlna podivných úmrtí vo vysokej politike? Všetko mieri ku Kremľu, tvrdí reportér, ktorý bol roky v Moskve

"Som proti tomu, aby sa tam posielali smrtiace zbrane. Predlžuje to vojnu," povedal dnes podľa AP Milanović na tlačovej konferencii v Záhrebe. Spomenul pritom konkrétne plánované dodávky nemeckých tankov. Berlín minulý týždeň rozhodol, že nebude brániť reexportu nemeckých tankov Leopard 2 na Ukrajinu z iných európskych krajín a zároveň niekoľko Ukrajine sám dodá.

Chorvátsky prezident tiež vyjadril pochybnosti o tom, že možno Rusko poraziť v "konvenčnej vojne" a že sa Ukrajine podarí obnoviť svoju územnú celistvosť.

"Je jasné, že Krym už nikdy nebude súčasťou Ukrajiny," citovala z jeho dnešného vystúpenia agentúra Reuters. Európska únia, ktorej je Chorvátsko súčasťou, anexiu Krymu odmietla a uvalila kvôli nej na Rusko sankcie. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlasuje, že Ukrajina obnoví kontrolu nad celým svojím územím vrátane Krymu, a mierové rokovania s Moskvou podmieňuje stiahnutím ruských vojsk z celého ukrajinského územia.

image

Neutrálne Srbsko by mohlo byť mediátorom medzi Ukrajinou a Ruskom, povedal Zeman

Milanović vyhral v roku 2019 voľby ako liberálny kandidát. Postupne sa však podľa AP priklonil k populistickému nacionalizmu. Milanović si popri tom vyslúžil povesť proruského politika, čo sám odmieta. V posledných mesiacoch sa pritom otvorene staval proti prijatiu Fínska a Švédska do NATO aj proti výcviku ukrajinských vojakov v Chorvátsku.

01 - Modified: 2023-01-30 14:40:42 - Feat.: 1 - Title: Vlna podivných úmrtí vo vysokej politike? Všetko mieri ku Kremľu, tvrdí reportér, ktorý bol roky v Moskve 02 - Modified: 2023-01-30 12:50:20 - Feat.: 1 - Title: Neutrálne Srbsko by mohlo byť mediátorom medzi Ukrajinou a Ruskom, povedal Zeman 03 - Modified: 2023-01-30 11:07:08 - Feat.: 1 - Title: Vojna sa rozhodne na Kryme, tvrdí uznávaný generál. Ukrajinu brzdí pomalý Západ
01 - Modified: 2025-12-18 23:00:00 - Feat.: - Title: ANALÝZA: Putinov poker. Rusko sa robí silnejším, než je, a Západ mu na to skáče 02 - Modified: 2025-12-18 19:11:10 - Feat.: - Title: Ruský dron zasiahol auto v Odeskej oblasti. Zomrela vodička, jej deti sú zranené 03 - Modified: 2025-12-18 14:09:13 - Feat.: - Title: Turecko vyzvalo Rusko a Ukrajinu na opatrnosť nad Čiernym morom 04 - Modified: 2025-12-18 13:51:18 - Feat.: - Title: Ukrajinské drony zasiahli ruskú základňu na Kryme, mali zničiť techniku za stovky miliónov dolárov 05 - Modified: 2025-12-18 11:01:51 - Feat.: - Title: Zelenskyj očakáva problémy, ak sa EÚ nedohodne o financovaní Ukrajiny
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
19. december 2025 05:26