Spustošené mesto Soledar v Doneckej oblasti na satelitnej snímke. FOTO: TASR/AP 
StoryEditor

Moskva tvrdí, že sa zmocnila ukrajinského Soledaru. Boje v meste naďalej pokračujú, oponuje Kyjev

13.01.2023, 11:56
13.01.2023, 15:01
Autor:
ČTKČTK

Podľa hovorcu východného zoskupenia ukrajinských síl Serhija Čerevatého boje pokračujú vo vnútri mesta. Podobné vyhlásenia jednotlivých strán konfliktu nie je možné bezprostredne nezávisle overiť.

Ruské invázne vojská sa podľa Moskvy zmocnili východoukrajinského mesta Soledar, o ktoré zvádzali ťažké boje s ukrajinskými obrancami. Ruské ministerstvo obrany dnes podľa tlačových agentúr oznámilo, že jeho armáda mesto dostala pod kontrolu vo štvrtok večer.

Ukrajinská armáda stratu Soledaru poprela, boje podľa hovorcu východného zoskupenia ukrajinských síl Serhija Čerevatého pokračujú vo vnútri mesta. Podobné vyhlásenia jednotlivých strán konfliktu nie je možné bezprostredne nezávisle overiť.

image

Soledarské katakomby ako nové bojové pole? Tunely siahajú až k Bachmutu

Boje v mestečku majú pokračovať 

"Večer 12. januára bolo dokončené oslobodenie mesta Soledar, ktoré je dôležité pre pokračovanie úspešných útočných operácií v doneckom smere," vyhlásil podľa agentúry TASS hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov, pričom použil termín "oslobodenie", ktorým Moskva označuje dobytie a násilnú okupáciu ukrajinských miest.

Hovorca východného zoskupenia ukrajinských síl však podľa ruskojazyčného webu stanice BBC uviedol, že ukrajinské ozbrojené sily sú stále v meste a bojujú.

"Boje sa odohrávajú v samotnom meste. Informácia o tom, že sa ukrajinské sily stiahli zo Soledaru, nie je pravdivá. Boje tam pokračujú," uviedol Čerevatyj a podotkol, že nepriateľ tam má prevahu, keďže k Soledaru vrhol maximum svojich síl.

Námestníčka ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová ráno uviedla, že noc v Soledare bola "horúca" a boje pokračovali.

Hovorca ruského ministerstva obrany tvrdil, že Rusko dobylo Soledar s pomocou nepretržitých úderov letectva, raketových vojsk a delostrelectva na pozície ukrajinských ozbrojených síl.

Podľa Konašenkova plná kontrola nad Soledarom umožňuje Rusom odrezať zásobovacie trasy a zablokovať a obkľúčiť ukrajinské jednotky v Bachmute, ktorý sa nachádza niekoľko kilometrov juhozápadne od Soledaru a Rusko sa ho snaží dobyť už mesiace.

ISW: Malé víťazstvo Moskvy, nie však významné 

Americký Inštitút pre štúdium vojny vo svojej poslednej správe o situácii na Ukrajine napísal, že ruské invázne sily pravdepodobne obsadili väčšinu, ak nie celý Soledar. Podľa jeho analytikov však nejde o operačne významný vývoj.

image

Malé víťazstvo pre Rusov. Moskva už pravdepodobne obsadila Soledar, znie z USA

Onačili ho za „malé víťazstvo“ pre ruskú armádu, ktoré pravdepodobne nie je predzvesťou skorého obkľúčenia Bachmutu.

O strategickom význame Soledaru sa vedú diskusie, podľa niektorých názorov by jeho dobytie uľahčilo Rusom prístup k Bachmutu a skomplikovalo zásobovanie ukrajinských obrancov.

ISW sa však vo svojej poslednej správe domnieva, že "ruské informačné operácie" význam Soledaru zveličili. Inštitút usudzuje, že obsadenie Soledaru neumožní ruským silám získať kontrolu nad dôležitými ukrajinskými zásobovacími trasami do Bachmutu ani sa lepšie rozmiestniť na obkľúčenie mesta v krátkodobom horizonte.

Obe strany utrpeli podľa agentúry Reuters v bitke o neveľký Soledar, kde pred ruskou inváziou žilo na 10-tisíc obyvateľov, veľké straty.

Poradca šéfa ukrajinskej prezidentskej kancelárie Mychajlo Podoľak nedávno označil v rozhovore s agentúrou AFP boje o kontrolu nad Soledarom a Bachmutom za najkrvavejšie od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu.

Pád Soledaru by podľa agentúry AP pre Kremeľ znamenal vzácne víťazstvo po rade neúspechov na bojisku, ktorým čelia ruské vojská v posledných mesiacoch svojej invázie na Ukrajinu.

image

Nerozumiem, prečo sa tam Ukrajinci až tak vyčerpávajú, hovorí expert. Aký je skutočný význam pádu Soledaru?

Upozadená rola Prigožina 

Dnešné vyhlásenie Moskvy pripisuje dobytie mesta ruským jednotkám a letectvu bez toho, aby spomenulo úlohu Wagnerovej žoldnierskej skupiny, ktorú založil Jevgenij Prigožin, poznamenala agentúra Reuters.

Prigožin už v utorok hlásil, že jeho bojovníci majú nad Soledarom kontrolu a tvrdil, že tam bojujú výlučne jeho muži.

Moskva informuje o dobytí Soledaru dva dni po zmene v ruskej armáde, keď minister obrany Sergej Šojgu vymenoval za veliteľa ruských jednotiek na Ukrajine náčelníka generálneho štábu Valerija Gerasimova.

Niektorí analytici to považujú za krok, ktorý má "schladiť" Prigožina, a zároveň postaviť Gerasimova prípadne do úlohy obetného baránka, ak sa vojna bude naďalej vyvíjať pre Rusko zle, píše Reuters.

image

Rusom bude na Ukrajine veliť Gerasimov, vo funkcii vystrieda obávaného Surovikina​. Chcú zvýšiť efektivitu

01 - Modified: 2023-01-13 15:00:50 - Feat.: 1 - Title: Nerozumiem, prečo sa tam Ukrajinci až tak vyčerpávajú, hovorí expert. Aký je skutočný význam pádu Soledaru? 02 - Modified: 2023-01-13 10:00:46 - Feat.: 1 - Title: Ukrajina sa de facto stala členom NATO, vyhlásil ukrajinský minister obrany 03 - Modified: 2023-01-13 07:36:02 - Feat.: 1 - Title: Malé víťazstvo pre Rusov. Moskva už pravdepodobne obsadila Soledar, znie z USA 04 - Modified: 2023-01-12 11:51:19 - Feat.: 1 - Title: Rusom bude na Ukrajine veliť Gerasimov, vo funkcii vystrieda obávaného Surovikina​. Chcú zvýšiť efektivitu
01 - Modified: 2023-10-01 11:17:02 - Feat.: - Title: Rusko sa zrejme pripravuje na niekoľko ďalších rokov vojny na Ukrajine, znie z Británie 02 - Modified: 2023-10-01 06:40:16 - Feat.: - Title: Rusi v noci útočili na ďalšie ukrajinské regióny, škody hlási Čerkaská oblasť 03 - Modified: 2023-09-30 23:40:48 - Feat.: - Title: Ukrajinský dron poškodil okná a strechu budovy v ruskej Brianskej oblasti, tvrdí Moskva 04 - Modified: 2023-09-30 16:56:05 - Feat.: - Title: Barbarská ruská deštrukcia. Šéf európskej diplomacie v Odese odsúdil útoky Ruska 05 - Modified: 2023-09-30 15:34:30 - Feat.: - Title: Dvaja ukrajinskí muži čelia obvineniam pre ukrývanie ruskej vojenskej techniky
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
01. október 2023 13:49