StoryEditor

Sledujeme posledné kŕče ruského impéria, hovorí uznávaný historik Sergej Medvedev

15.01.2023, 00:00
  • Deň pred ruskou inváziou sa uznávaný ruský historik vyjadril, že k vojne podľa neho nikdy nepríde. Dnes hovorí o veľkom osobnom omyle.
  • Sergej Medvedev poukazuje na Putinovu duševnú, morálnu a strategickú degradáciu, ktorá sa podľa neho prehĺbila počas koronakrízy.
  • V ruskom systéme nejde o inštitúcie, ale o osobné priateľstvá a známosti s Putinom.
  • Rusko má minimálne skúsenosti s demokraciou. Medvedev sa domnieva, že ak má po kolapse putinizmu prežiť, malo by sa rozdeliť a poskytnúť svojim regiónom autonómiu.

„Začínam nový život a mojím jediným cieľom je priložiť ruku k porážke Ruska,“ hovorí historik a publicista Sergej Medvedev v rozhovore pre iDNES.cz. S redaktorom Adamom Hájekom prebral mnohé: šance na vznik ruskej exilovej vlády, paralýzu ruských elít aj rozpoloženie obyčajných Rusov po desiatich mesiacoch vojny.

image

Od svetlých zajtrajškov k Putinovej temnote. McDonald‘s v Rusku dostal tvrdú lekciu

Vráťme sa do 24. februára. Pamätám si, že ste ešte deň pred inváziou na Facebook napísali, že žiadna vojna nebude. Čo ste si teda pomysleli, keď ste sa na druhý deň zobudili a zistili, čo sa deje?

Bol to môj osobný omyl. Až do poslednej chvíle som veril, že je to iba veľký blaf. Z Putinovho hľadiska to totiž bola samovražedná stratégia. Do poslednej chvíle som neveril, že ju spácha. A ona to skutočne je samovražda. Dlhá a stále prebiehajúca samovražda. Ešte potrvá dlho, kým sa Putin zabije a zničí pri tom aj celú krajinu. Snáď nezničí žiadnu inú.

Neboli ste v tom sám, mnoho analytikov sa domnievalo, že Rusko sa len vyhráža a snaží sa vymámiť nejaké bezpečnostné garancie od Západu. Ja tiež. Znamená to, že sme sa v Putinovi dvadsať rokov mýlili?

Nedocenili sme mieru jeho duševnej, morálnej a strategickej degradácie. Veľa sa zhoršilo počas dlhej covidovej izolácie, počas ktorej úplne stratil styk s realitou. Nedá sa to liečiť, žije vo svojom vlastnom svete. Pritom pred dvadsiatimi rokmi to bol celkom schopný politik. Covidová kríza ale výrazne zhoršila jeho mentálny stav a jeho totálne nepochopenie sveta a Ruska.

K tomu pripočítajte jeho osobnú nenávisť voči Ukrajine. Tak ako bol Hitler posadnutý židovskou otázku, je Putin posadnutý ukrajinskou otázkou a jej konečným riešením. Bohužiaľ má stále dostatok moci, stále kontroluje ruskú elitu, ktorá je úplne paralyzovaná a stala sa rukojemníkom jeho fantázií.

Hovoríte o ľuďoch, ako je šéfka centrálnej banky Elvira Nabiullinová alebo riaditeľ Sberbanky German Gref, ktorí boli považovaní za liberálnejších predstaviteľov režimu?

Áno, hovorilo sa im liberáli, ale nič liberálne na nich nebolo. Je to veľmi podobné ako u Hitlera. Máme tu jedného paranoidného vodcu obklopeného pomerne schopnou elitou, ktorá ale stratila akúkoľvek subjektivitu. Stala sa rukojemníkom jeho paranoja. Vieme, k čomu to viedlo u Hitlera. Zomreli desiatky miliónov ľudí. U Putina je to vlastne veľmi podobné. Vidíme paralýzu elít, už nedokážu z toho rozbehnutého vlaku vyskočiť. Alebo to aspoň hovoria. Nechali ísť iba jediného človeka, čo bol Anatolij Čubajs. Ale nikto nevie, či ho jedného dňa nenájdu mŕtveho v hotelovej izbe.

Faktom však je, že Putinovi sa počas posledných dvadsiatich rokov podarilo zničiť ruské politické elity. Všetci tvárou v tvár Putinovi odhodili zbrane. Okolo neho je dnes pustatina, zostali len vydesení manažéri. Áno, sú tu ešte ľudia, ktorí môžu konať samostatne, ale tí sú na tom snáď ešte horšie. Vojnoví štváči, ako sú Kadyrov alebo Prigožin. Rusko je fakticky autokracia, kde sa autokrat zbláznil a všetky elity ho nasledujú do pekla.

Spomenuli ste Jevgenija Prigožina. Je to len vojnová celebrita alebo má v putinovs...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-01-11 11:37:38 - Feat.: 1 - Title: Od svetlých zajtrajškov k Putinovej temnote. McDonald‘s v Rusku dostal tvrdú lekciu 02 - Modified: 2023-01-10 15:20:20 - Feat.: 1 - Title: Ruská armáda ovládla väčšinu územia ukrajinského mesta Soledar, informuje britský rezort obrany 03 - Modified: 2023-01-10 15:18:32 - Feat.: 1 - Title: Jediná ruská lietadlová loď je neschopná pohybu. Kto je na vine? 04 - Modified: 2023-01-10 14:44:29 - Feat.: 1 - Title: V Rusku zažívajú rozkvet sexuálne večierky. Ľudia hľadajú rozptýlenie od vojny 05 - Modified: 2023-01-10 14:09:49 - Feat.: 1 - Title: Počítali s prebytkom, skončili v rekordnom deficite. Vojna prinútila Moskvu siahnuť na rezervy 06 - Modified: 2023-01-10 12:06:49 - Feat.: 1 - Title: Šéf wagnerovcov je terčom ruských generálov. Závidia, že sme efektívni, chcú ma odstaviť, hovorí 07 - Modified: 2023-01-10 11:38:45 - Feat.: 1 - Title: Západniari chcú vymazať Rusko z mapy sveta, na Ukrajine bojujeme s NATO, tvrdí potenciálny Putinov nástupca
01 - Modified: 2023-05-31 21:31:21 - Feat.: - Title: V Prahe vznikne kontaktné centrum pomoci pre preživších vojny na Ukrajine 02 - Modified: 2023-05-31 20:43:47 - Feat.: - Title: Ódor s Fialom rokovali o povojnovej obnove Ukrajiny či energetike, odmietajú ruskú agresiu 03 - Modified: 2023-05-31 20:13:55 - Feat.: - Title: Súd poslal na viac než osem rokov za mreže Rusa, ktorý hádzal zápalné fľaše pri proteste proti vojne 04 - Modified: 2023-05-31 20:03:51 - Feat.: - Title: Rusko hlási zničenie ukrajinskej lode, podľa Britov Moskva stráca iniciatívu. Prigožin chce mobilizáciu 05 - Modified: 2023-05-31 19:19:22 - Feat.: - Title: Gruzínska prezidentka verí, že jej krajina tento rok získa kandidátsky štatút. Chce "ochranu pred Ruskom"
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
01. jún 2023 05:49