Šéf Wagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin v utorok večer oznámil, že jeho jednotky úplne ovládli ukrajinské mesto Soledar pri Bachmute. FOTO: REUTERS
StoryEditor

Kyjev popiera tvrdenie wagnerovcov, že ovládli strategické mesto. Soledar bol, je a bude ukrajinský, apeluje

11.01.2023, 11:25
Autor:
TASRTASR

Soledar sa nachádza desať kilometrov severne od Bachmutu. Útok ruských jednotiek na Soledar je pokusom obísť Bachmut zo severu a narušiť zásobovacie trasy slúžiace ukrajinskej armáde.

Kyjev poprel v stredu správu, že jednotky ruskej armády žoldnierov nazývanej Wagnerova skupina dobyli dôležité mesto Soledar na východe Ukrajiny, ktorého ovládnutie by Rusku otvorilo cestu k ďalším územným ziskom v ukrajinskom regióne Donbas. TASR prevzala informácie od tlačovej agentúry AFP.

"Soledar bol, je a bude ukrajinský," uviedol vo vyhlásení odbor ukrajinskej armády pre strategickú komunikáciu. Napísal tiež, že fotografie zverejnené ruskou súkromnou armádou wagnerovcov, ktoré podľa ruských médií zachytávajú scény v Soledare, boli urobené inde.

Šéf Wagnerovej skupiny a spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina Jevgenij Prigožin v utorok večer oznámil, že jeho jednotky úplne ovládli ukrajinské mesto Soledar pri Bachmute.

image

Wagnerovci oznámili dobytie kľúčového Soledaru. Nad mestom sme prevzali kontrolu, vyhlásil šéf skupiny

"Wagnerove jednotky prevzali kontrolu nad celým územím Soledaru," uviedol Prigožin vo zvukovej nahrávke zverejnenej na jeho kanále na sociálnej sieti Telegram. 

Prigožin tiež v utorok večer oznámil, že ukrajinskí vojaci v centre mesta Soledar sú obkľúčení. "Prebiehajú tam pouličné boje. Počet zajatcov oznámime zajtra (v stredu)," dodal s tým, že skupine ukrajinských vojakov dali vagnerovci ultimátum, aby sa v utorok do polnoci vzdali.

Soledar sa nachádza desať kilometrov severne od Bachmutu, ktorého dobytie zrejme zostáva hlavnou operačnou úlohou ruskej armády. Útok ruských jednotiek na Soledar je pokusom obísť Bachmut zo severu a narušiť zásobovacie trasy slúžiace ukrajinskej armáde.

Ruská strana má zrejme záujem ovládnuť aj vstupy do 200 kilometrov dlhých opustených tunelov soľných baní, ktoré vedú pod touto oblasťou. Obe strany sa obávajú, že ich nepriateľ môže použiť na prienik do tyla.

01 - Modified: 2023-06-08 06:43:42 - Feat.: - Title: V dôsledku zničenia Kachovskej priehrady sa utopili traja ľudia 02 - Modified: 2023-06-08 05:36:33 - Feat.: - Title: Svetová banka plánuje rýchlo zhodnotiť škody po zničení priehrady na Ukrajine 03 - Modified: 2023-06-07 21:27:06 - Feat.: - Title: NATO musí diskutovať o bezpečnostných prísľuboch Kyjeva. Rusko nesmie po vojne útočiť, tvrdí Stoltenberg 04 - Modified: 2023-06-07 21:13:39 - Feat.: - Title: Moskva viní "sabotérov" z odpálenia čpavkovodu, Ukrajina Rusko z jeho ostreľovania 05 - Modified: 2023-06-07 20:59:20 - Feat.: - Title: Keď Ukrajina začne protiofenzívu, bude to všetkým jasné, uviedol ukrajinský činiteľ. Poprel ruské tvrdenia
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
08. jún 2023 09:05