Petr Pavel. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Politológ: Prvé kolo prezidentských volieb v Česku nemusí byť tesné. Pravdepodobne postúpia Babiš a Pavel

11.01.2023, 10:33
Autor:
TASRTASR

Voliči si budú v Česku voliť nového prezidenta z ôsmich kandidátov v piatok a v sobotu (13. a 14. januára).

Prvé kolo prezidentských volieb v Českej republike by na základe posledných dát nemalo byť také tesné, ako sa mohlo ešte nedávno zdať. Do druhého kola pravdepodobne postúpi expremiér ČR Andrej Babiš a generál vo výslužbe Petr Pavel, povedal v stredu v rozhovore pre TASR Otto Eibl, vedúci katedry politológie Masarykovej univerzity (MUNI) v Brne.

Voliči si budú v Česku v piatok a v sobotu (13. a 14. januára) voliť nového prezidenta z ôsmich kandidátov. Podľa predvolebných prieskumov patria do najužšieho okruhu favoritov už zmienený Babiš, Pavel a Danuše Nerudová, bývalá rektorka Mendelovej univerzity v Brne.      

image

Generál Pavel robí rovnaké chyby ako ja, tvrdí Mistrík. Čaputová podľa neho začína byť veľkým sklamaním

Eibl skonštatoval, že šance Nerudovej klesajú v dôsledku negatívnej kampane a neschopnosti adekvátne na ňu reagovať. Dodal však, že v posledných hodinách pred začiatkom volieb budeme určite svedkami zvýšenej nervozity a kandidátov čakajú ešte dve diskusie, ktoré môžu v konečnom súčte výrazne zavážiť. "Dôležité budú práve pre dynamiku medzi Danušou Nerudovou a Petrom Pavlom," dodal.

Politológ si myslí, že v predvolebnej kampani by nemalo dochádzať k zbytočným negatívnym výpadom, akým bola napríklad ostrá reakcia Nerudovej tábora na sociálnych sieťach na výrok Pavla, ktorý povedal, že Nerudovú by na Pražskom hrade "zamestnal ako účtovníčku".

"Predsa len najviac volatilní sú voliči zvažujúci Pavla a Nerudovú a tento negatívny výpad nebol prijatý úplne kladne – naopak," uviedol.

Zaujímavá je však podľa neho aj dynamika na druhej strane súťaže, v ktorej môže kandidát Jaroslav Bašta oslabiť Babiša. "Nemyslím si však, že až natoľko, aby ohrozil jeho postup do druhého kola. Zaujímavé bude sledovať, ako bude Babiš následne oslovovať Baštových voličov pred druhým kolom," povedal Eibl.      

image

Súd v Prahe oslobodil Andreja Babiša v kauze Čapí hnízdo​

Mestský súd v Prahe v pondelok oslobodil Babiša v kauze Farma Čapí hnízdo, čo podľa vedúceho katedry politológie MUNI mohlo pre niektorých voličov znamenať odstránenie bariéry, ktorá im bránila dať expremiérovi ČR svoj hlas. Nečaká však, že tento rozsudok spôsobí výrazné navýšenie podpory tohto kandidáta.

Eibl sa vyjadril aj k neúčasti Babiša vo viacerých predvolebných debatách, ktorá je podľa neho riskantná, no aj napriek tomu je český expremiér stále na očiach. Svojou neúčasťou zároveň ovplyvnil dynamiku jednotlivých debát, keďže zo seba "neurobil terč".

Babiš však prisľúbil účasť v jednej z posledných predvolebných debát na televízii Nova, ktorá mu podľa Eibla pomôže oveľa viac, ako vystúpenie v Českej televízii (ČT), ktorej diváci zrejme nie sú jeho cieľovou skupinou.

01 - Modified: 2023-01-09 16:37:32 - Feat.: 1 - Title: Prezidentské voľby v Česku: Prieskum favorizuje Pavla pred Babišom, tretia je Nerudová 02 - Modified: 2023-01-09 10:14:17 - Feat.: 1 - Title: Generál Pavel robí rovnaké chyby ako ja, tvrdí Mistrík. Čaputová podľa neho začína byť veľkým sklamaním 03 - Modified: 2022-12-31 23:00:00 - Feat.: 0 - Title: Vojna na Ukrajine, voľby v Česku či veľká demografická zmena. Čo čaká svet v roku 2023?
01 - Modified: 2023-10-02 12:29:36 - Feat.: - Title: Na strednej škole v Zlínskom kraji unikla neznáma chemická látka, budovu evakuovali 02 - Modified: 2023-10-01 14:36:13 - Feat.: - Title: Je v záujme Česka, aby sa nadštandardné vzťahy so Slovenskom zachovali, tvrdí český prezident 03 - Modified: 2023-10-01 08:00:00 - Feat.: - Title: Českí egyptológovia znovuobjavili hrobku muža, ktorý zmenil beh egyptských dejín. Nikomu sa nepodarilo to, čo jemu 04 - Modified: 2023-09-29 20:29:31 - Feat.: - Title: Bieloruský prevádzač natlačil do dodávky 33 migrantov, zhrozí mu osem rokov 05 - Modified: 2023-09-29 10:24:08 - Feat.: - Title: Nemecko zvyšuje ostražitosť. Policajti budú hliadkovať na českej i poľskej hranici
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
02. október 2023 22:32