Venezuelský opozičný líder Juan Guaidó. FOTO: Reuters
StoryEditor

Venezuelský súd vydal zatykače na tri šéfky opozície, ktoré nahradili Guaidóa. Všetky žijú v exile

09.01.2023, 16:01
Autor:
ČTKČTK

Zatykač je na nich vydaný kvôli obvineniu z uzurpovania moci, vlastizrady, zločineckého sprisahania a prania špinavých peňazí.

Venezuelský súd vydal zatykače na tri predstaviteľky tamojšej opozície, ktoré minulý týždeň nahradili vo vedení opozície po štyroch rokoch Juana Guaidóa. Informoval o tom denník El Nacional. Podľa neho súd viní tieto tri ženy okrem iného z vlastizrady a uzurpovania moci. Všetky tri ale žijú v exile, dve v Španielsku a jedna v Spojených štátoch.

Zatykač bol vydaný okrem iného na Dinorah Figueraovú, ktorá sa minulý týždeň stala predsedníčkou alternatívneho venezuelského parlamentu. Ten existuje od januára 2021, keď sa začalo funkčné obdobie nového parlamentu vzišlo z volieb v roku 2020. Tie ale časť opozície bojkotovala ako nedemokratické, a nový zákonodarný zbor preto neuznala.

image

Prezidenti Venezuely a Kolumbie sa znova stretli po úplnom otvorení hranice

Okrem Figueraovej sa zatykače týkajú Marianely Fernándezovej a Auristely Vásquezovej, ktoré majú funkcie prvej a druhej podpredsedníčky. Zatykač je na nich vydaný kvôli obvineniu z uzurpovania moci, vlastizrady, zločineckého sprisahania a prania špinavých peňazí. Nové šéfky opozície obvinenia odmietli a vyzvali Venezuelčanov a demokratické vlády sveta, aby odsúdili tieto ďalšie represie zo strany autoritárskeho režimu Nicolása Madura a pomohli Venezuele k slobode a demokracii.

Madurov režim v roku 2019 obvinil aj Guaidóa z uzurpovania moci a zakázal mu na 15 rokov výkon verejných funkcií, do väzenia ho ale neodsúdil, zrejme kvôli širokej diplomatickej podpore od viacerých krajín, vrátane USA.

image

Európska únia môže znížiť korupciu znižovaním regulácií

Guaidó sa v januári 2019 z pozície predsedu parlamentu ovládaného opozíciou stal dočasnou hlavou krajiny, keďže poslanci neuznali prezidentské voľby z roku 2018, v ktorých obnovil Maduro mandát. Voľby za neslobodné označilo aj niekoľko desiatok krajín, vrátane USA, ktoré vtedy uznali Guaidóa za prezidenta s úlohou usporiadať demokratické voľby. To sa mu ale nepodarilo, keďže Maduro sa v úrade udržal vďaka podpore armády a niektorých krajín, vrátane Ruska, Iránu či Turecka. Postupom času sa stenčila aj diplomatická podpora Guaidóovi a venezuelská opozícia sa opäť rozkývala.

Rozkol vo venezuelskej opozícii vyústil do formálneho ukončenia dočasnej Guaidóovej vlády, ktorú tvorili stovky úradníkov, vrátane veľvyslancov v krajinách, ktoré Guaidóa za dočasnú hlavu štátu uznali. Minulý týždeň oznámila napríklad venezuelská ambasáda v Spojených štátoch, že k 5. januáru 2023 oficiálne ukončila činnosť. Uviedla, že dočasné prezidentstvo Guaidóa skončilo "neústavným spôsobom".

image

Druhý Katar? Z chudobnej juhoamerickej krajiny rastie ropná veľmoc, obavy vyvoláva kliatba zdrojov

Figueraová chce namiesto Guaidóovej vlády zriadiť tri komisie - prvá má mať na starosti záležitosti okolo ťažby ropy, respektíve štátne ropné firmy PDVSA, druhá otázka týkajúca sa centrálnej banky a tretia záležitosť zahraničných aktív krajiny, ktorá niektoré štáty zablokovali v rámci sankcií proti Madurovej vláde. O týchto témach vedie od novembra opozícia rozhovory s vládou.

01 - Modified: 2023-01-08 06:12:29 - Feat.: 1 - Title: Prezidenti Venezuely a Kolumbie sa znova stretli po úplnom otvorení hranice 02 - Modified: 2023-01-04 15:23:16 - Feat.: 1 - Title: Európska únia môže znížiť korupciu znižovaním regulácií 03 - Modified: 2022-12-30 13:04:13 - Feat.: 1 - Title: Macron, Scholz a Biden nedostanú novoročné pozdravy od Putina. Podnikajú nepriateľské kroky, trvrdí Kremeľ
01 - Modified: 2023-09-22 15:14:26 - Feat.: - Title: Poľský opozičný politik bol napadnutý, vyzval šéfa vládnúcej strany, nech prestane šíriť nenávisť 02 - Modified: 2023-09-22 06:47:36 - Feat.: - Title: Južná Kórea otvorila cestu k zatknutiu lídra opozície. Mal byť zapletený do miliónových prevodov do KĽDR 03 - Modified: 2023-09-21 10:56:12 - Feat.: - Title: Tisícky vojakov dobylo späť väznicu ovládanú gangom. Odsúdení tam žili s rodinami, zriadili si bary, wellness či mini zoo 04 - Modified: 2023-09-20 05:52:14 - Feat.: - Title: Polícia v Poľsku zadržala opozičnú poslankyňu, ktorá narušila premiérov prejav 05 - Modified: 2023-09-19 13:36:13 - Feat.: - Title: Schôdza k migrácii nie je populistickým ťahom opozície, tvrdí Saková. Otvoriť sa ju nepodarilo
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
22. september 2023 19:08