Vyhlásené poľské lyžiarske stredisko Zakopané. FOTO: Dreamstime
StoryEditor

Zakopané sa chystá na hrôzy Silvestra, obyvatelia sa so závisťou pozerajú na Slovensko

28.12.2022, 10:02
Autor:
ČTKČTK

Pred Silvestrom sa do metropoly poľských Tatier presúvajú kolóny s policajtmi, ktorí sa budú snažiť kontrolovať podnapité davy.

Vyhlásené poľské lyžiarske stredisko Zakopané sa chystá na hrôzy sprevádzajúce vítanie Nového roka. V predvečer Silvestra obchodníci metodicky zakrývajú výklady a vchody drevotrieskovými doskami, zatiaľ čo miestni obyvatelia sa sťahujú do vnútra svojich domovov. Silvester môže prepuknúť, píše na svojom webe poľský denník Gazeta Wyborcza. Miestni obyvatelia podľa denníka závidia slovenským susedom, pretože na južnej strane Tatier býva Silvester normálny.

Zakopané sa preslávilo opileckými výstrelkami počas davového slávenia Valentína vlani vo februári, ešte počas covidovej pandémie, kedy sa situácia vymkla z rúk. Každopádne miestni nepodceňujú prevenciu s ohľadom na správanie davu tisícov ľudí so zábavnou pyrotechnikou a fľašami alkoholu v rukách.

image

Pobyty na sviatky zdraželi o 10 až 20 percent. Obsadenosť hotelov sa aj tak šplhá k maximu

Najhoršie obdobie roka

„Pre obyvateľov Zakopaného je Silvester a Nový rok jedným z najhorších období roka. Ulice sú upchaté, chodníky sú plné ľudí, v obchodoch stoja dlhé rady. Niektorí si pred sviatkami robia nákupy dokonca na niekoľko dní, aby v tejto dobe vyrážali von len pre základný tovar," napísal denník.

"Nákupy v tejto dobe sú hrôza. Rýchlo a bez státia v radoch je možné ich vybaviť jedine hneď po otvorení obchodov. Od Vianoc do Nového roka do Zakopaného radšej nejazdím, zásoby všetkého potrebného som si urobil už skôr," povedal denníku Tomasz z jednej z okolitých obcí.

Pred Silvestrom sa do metropoly poľských Tatier presúvajú aj kolóny s policajtmi, ktorí sa budú snažiť kontrolovať podnapité davy. Pred barmi, reštauráciami a krčmami, ktoré sa odhodlajú otvoriť, sa skupiny vyhadzovačov budú snažiť ustrážiť, aby sa dovnútra dostali len ľudia s rezerváciou a aby pred vchodom neprepukali bitky.

Kedysi v poslednú noc roku gastronomické zariadenia v Zakopanom pracovali naplno. Každý hotel, ubytovňa a penzión organizovali silvestrovskú zábavu. Organizovali sa vyhlásené plesy a bále. Tie vystriedala masová diskotéka, organizovaná provládnou televíziou TVP.

"Teraz po takej zábave nie je dopyt. Jedine luxusné hotely organizujú pre svojich hostí tance. Reštaurácie chystajú večere so živou hudbou miestnych horalov, ale nie je o to veľký záujem," hovorí Agata Wojtowiczová z Tatranskej hospodárskej komory.

Na zábavu organizovanú TVP sa sťažujú aj ďalší obyvatelia Zakopaného, pretože obrovská scéna je obvykle pripravená už v polovici decembra a hneď po vianočných sviatkoch začínajú skúšky pred silvestrovským koncertom a tie často trvajú do neskorej noci. Umelcov je počuť v okruhu niekoľkých kilometrov, a to aj v národnom parku.

"Nedá sa to počúvať. Od poludnia do noci. Niekoľkokrát za sebou stále to isté. Všetko duní, ako by sa hudba nedala púšťať potichu. Chápem to na Silvestra, ale to, čo sa deje predtým, je prehnané. A keď skončí koncert, začnú vyčíňať hostia. Ťažko sa to dá vydržať, tie kriky, hádky a obrovské množstvo smetí, a to až do bieleho rána. Naše bývanie je oplotené, ale aj tak je všade plno odpadkov a rozbitých fliaš," hovorí Anna bývajúca blízko miesta, kde sa silvestrovská zábava TVP odohráva.

Ľudia nízkej kultúrnej úrovne

Miestne úrady si zábavu pochvaľujú. Tvrdia, že je to propagácia Zakopaného. Miestni obyvatelia však majú odlišné pocity. Veľa z nich si myslí, že tá zábava nie je pre mesto ani lacná, ani prospešná. "Zakopané prestalo byť kúpeľmi. Stalo sa miestom vyhľadávaným ľuďmi nízkej kultúrnej úrovne," tvrdí Anna.

Silvestrovská zábava pritiahne hostí na niekoľko hodín. Do Zakopaného prídu špeciálne vypravenými vlakmi a hneď po zábave odídu. Zanechajú za sebou hory smetí. "To nie sú klienti, po ktorých túži turistická destinácia. Vytúžený hosť strávi v Tatrách niekoľko dní," hovorí Agata Wojtowiczová z hospodárskej komory.

Silvester býva tiež dobou, kedy ubytovanie zdražie aj o 30 a viac percent. Podľa rezervačných portálov je 80 percent kapacít na Silvestra obsadených. "Silvester je v sobotu, Nový rok v nedeľu, a tak veľa hostí má záujem len o dve noci," hovoria hoteliéri. Silvester je pre nich dobou väčších zárobkov, ale aj väčšieho rizika. Po návšteve silvestrovských hostí bývajú často potrebné opravy.

Obyvatelia Zakopaného podľa denníka so závisťou hľadia k slovenským susedom, pretože na južnej strane Tatier sa oslavuje Silvester úplne inak.

"V Tatranskej Lomnici sa oslavuje spontánne. Stretávame sa - obyvatelia a naši hostia, v parku v centre mesta asi pol hodiny pred polnocou. O polnoci si vymieňame priania, bývajú ohňostroje a po hodine ideme domov," vyhlásil pre poľský denník jeden z miestnych obyvateľov, Peter. "V Liptovskom Mikuláši na námestí organizujeme diskotéku. Okrem miestnych skupín tu bude diskdžokej a v stánkoch okolo námestia si bude možné kúpiť miestne špeciality," vysvetlila miestna obyvateľka.

01 - Modified: 2022-12-18 17:25:38 - Feat.: 1 - Title: Expert na stravovanie Páleník: Ako a čo jesť cez sviatky? Je to jedno, ak dodržíte dôležité pravidlo 02 - Modified: 2022-12-19 09:45:11 - Feat.: 1 - Title: Benátky sa pripravujú na hromadný nával turistov počas Vianoc a Silvestra 03 - Modified: 2022-12-08 15:01:42 - Feat.: 1 - Title: Cez sviatky zabudnite na chalupu v hlbokom lese s vyhrievaným bazénom a Netflixom
01 - Modified: 2023-03-15 05:37:38 - Feat.: - Title: USA dokončili základňu pre protiraketový obranný systém v Poľsku. Funkčná bude tento rok 02 - Modified: 2023-03-14 18:00:09 - Feat.: - Title: V Poľsku odsúdili aktivistku, ktorá pomohla žene získať tabletky na potrat 03 - Modified: 2023-03-14 15:48:38 - Feat.: - Title: Poľsko by Ukrajine mohlo stíhačky dodať za štyri až šesť týždňov, vyhlásil Morawiecki 04 - Modified: 2023-03-12 13:28:08 - Feat.: - Title: Poľská armáda musí byť taká silná, že ju nikdy nebudeme musieť použiť, vyhlásil Morawiecki 05 - Modified: 2023-03-10 14:52:32 - Feat.: - Title: Bielorusko tvrdí, že plot na hraniciach s Poľskom ohrozuje populáciu zubrov. Má brániť ilegálnej migrácii
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
15. marec 2023 19:19