Izraelský dezignovaný premiér Benjamin Netanjahu (uprostred) sedí v parlamente v Jeruzaleme. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Výroky budúcej koaličnej strany na margo LGBTQ ľudí vyvolali v Izraeli protesty

27.12.2022, 21:08
Autor:
TASRTASR

Protesty zdravotníkov sú súčasťou vlny negatívnych reakcií na výroky, ktoré v uplynulých dňoch zazneli z úst politikov strany Náboženský sionizmus.

Najväčšie zdravotné centrum v Izraeli a pracovníci nemocníc v celej krajine sa ohradili proti výrokom spojencov dezignovaného premiéra Benjamina Netanjahua, ktorí vyzvali na prijatie zákona umožňujúceho diskrimináciu LGBTQ ľudí v nemocniciach a firmách. Informujeme o tom na základe správy agentúry AP.

Protesty zdravotníkov sú súčasťou vlny negatívnych reakcií na výroky, ktoré v uplynulých dňoch zazneli z úst politikov strany Náboženský sionizmus.

Odmietnutie ošetrenia

Ide o poslankyňa Orit Malku Strukovú, ktorá sa podľa svojich slov chce usilovať o takú zmenu antidiskriminačného zákona, aby zamestnanci nemuseli konať proti svojmu náboženskému presvedčeniu a napríklad mohli odmietnuť ošetrovať LGBTQ ľudí v nemocniciach, "pokiaľ je dostatok iných lekárov, ktorí by poskytli starostlivosť".

image

Izraelský parlament schváli zákony, ktoré dláždia cestu Netanjahuovej vláde

Jej stranícky kolega Simcha Rotman by toto právo chcel rozšíriť aj na prevádzkovateľov hotelov, aby mohli odmietnuť LGBTQ klientov, "ak to poškodzuje ich náboženské cítenie".

Netanjahu v nedeľu kritizoval koaličného spojenca za vyjadrenia podporujúce diskrimináciu LGBTQ ľudí. Deklaroval, že ide o vyjadrenia neprijateľné preňho osobne i pre členov jeho strany Jednota (Likud). Dodal tiež, že koaličná zmluva "nepovoľuje diskrimináciu LGBTQ ľudí, ani neobmedzuje ich práva ... ako izraelských občanov".

Proti návrhom na diskrimináciu LGBTQ ľudí protestovali zdravotníci z celého Izraela, keď v pondelok na sociálnych sieťach zverejnili videá, v ktorých ubezpečujú, že "liečime všetkých".

image

Izraelský parlament schválil dva sporné zákony, Netanjahu je o krok bližšie k vláde

Izraelský denník Jated ne‘eman, prepojený s jednou z ultraortodoxných strán v Netanjahuovej koalícii, uverejnil úvodník s kritikou politikov z Náboženského sionizmu, pretože "hanobia judaizmus". Budúca vláda je podľa úvodníka "vládou, ktorá prenasleduje Arabov, menšiny a diskriminuje ľudí na základe náboženstva a iných dôvodov".

Spoločnosti odmietli

Niekoľko izraelských spoločností v súvislosti s výrokmi poslancov Knesetu avizovalo, že nebudú spolupracovať s firmami, ktoré klientov diskriminujú z náboženských dôvodov.

Tretia najväčšia izraelská banka — Bank Discount — v pondelok zverejnila rozhodnutie svojho predstavenstva, že "nebude poskytovať úvery podnikom alebo subjektom, ktoré diskriminujú klientov na základe náboženstva, rasy, pohlavia alebo sexuálnej orientácie".      

Aj izraelská spoločnosť Wiz zaoberajúca sa kybernetickou bezpečnosťou vyjadrila vážne znepokojenie z výrokov politikov z Náboženského sionizmu a uviedla, že bude od spoločností, ktoré si najímajú jej služby, vyžadovať, aby sa zaviazali nediskriminovať svojich klientov.

image

Je čas sa rozlúčiť, vyhlásil Zeman vo svojom poslednom vianočnom posolstve. Kritizoval aj ruskú agresiu

Odchádzajúca izraelská vláda podnikla niekoľko krokov na posilnenie práv LGBTQ ľudí, vrátane zrušenia zákazu darovania krvi homosexuálmi a efektívnejšieho prístupu k zmene pohlavia.

Nová vláda, ktorú Netanjahu vo štvrtok predstaví v parlamente, bude vzhľadom na spektrum v nej zastúpených politických strán najpravicovejšia a nábožensky najortodoxnejšia v dejinách Izraela.

01 - Modified: 2022-12-27 19:06:19 - Feat.: 1 - Title: Izraelskí zdravotníci skritizovali výroky Netanjahuovho spojenca o skupine LGBT+ 02 - Modified: 2022-12-27 18:19:27 - Feat.: 1 - Title: Izraelský parlament schváli zákony, ktoré dláždia cestu Netanjahuovej vláde 03 - Modified: 2022-12-27 18:02:10 - Feat.: 1 - Title: Kvôli teplému počasiu a dažďu je vo Francúzsku polovica zjazdoviek mimo prevádzky
01 - Modified: 2023-10-04 09:37:39 - Feat.: - Title: Slovensko nakúpi protivzdušnú obranu od Izraela a Poľska, schválila vláda. Za takmer 200 miliónov eur 02 - Modified: 2023-10-03 08:03:53 - Feat.: - Title: V Guatemale vypukli masové demonštrácie, protestujú proti generálnej prokurátorke a za zvoleného prezidenta 03 - Modified: 2023-09-30 05:27:17 - Feat.: - Title: Izrael a Saudská Arábia sa blížia k dohode o normalizácii vzťahov 04 - Modified: 2023-09-29 20:55:51 - Feat.: - Title: Bulharskí demonštranti blokujú cesty, hnevajú ich plány na odstavenie elektrární 05 - Modified: 2023-09-28 12:41:22 - Feat.: - Title: Najväčší zbrojný kontrakt Izraela: Nemecko odkúpi systémy protivzdušnej obrany Arrow 3 za miliardy eur
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
04. október 2023 14:42