Väčšina venezuelských opozičných exposlancov sa vyslovila za koniec dočasnej vlády vedenej bývalým predsedom parlamentu Juanom Guaidóom. Toho mnoho krajín uznáva ako prechodného prezidenta Venezuely. O snahách opozičných síl odvolať Guaidóa písali v uplynulých týždňoch americké médiá. Aby sa odvolanie Guaidóa a jeho vlády uskutočnilo, musia poslanci hlasovať ešte raz, napísala agentúra EFE.
Za koniec vlády a Guaidóa dnes hlasovalo 72 zo 112 bývalých poslancov, ktorí podporili v roku 2019 vznik dočasnej vlády. Ide o poslancov parlamentu, ktorého volebné obdobie trvalo od roku 2015 do roku 2020 a ktorému Guaidó až do zásahu prezidenta Nicolása Madura predsedal. V minulom roku sa ustanovil nový parlament, ktorého zvolenie ale USA a ďalšie západné krajiny označili za neslobodné. Zotrvanie Guaidóa na schôdzi cez videoprenos podporilo 23 bývalých poslancov. Tí označili výsledok hlasovania za "parlamentný prevrat".
Bývalí poslanci každoročne hlasujú, či predĺžiť mandát dočasnej vláde. Aby opozičný kabinet skutočne odvolali, musia proti nemu hlasovať aj na ďalšej schôdzi. Tá je naplánovaná na budúci štvrtok, uviedla agentúra EFE.
Za koniec vlády sa vyslovili zástupcovia troch zo štyroch najväčších opozičných strán. "Proces začatý v januári roku 2019 sa oslabil a nie je už vnímaný ako možnosť na dosiahnutie zmeny," uviedli vo vyhlásení zástancovia konca dočasnej vlády. Iného názoru je samotný Guaidó, podľa ktorého by tento krok len "poskytol priestor diktatúre". Dúfa, že rozhodnutie sa podarí zvrátiť v druhom hlasovaní.
Opozícia začala rokovať s vládou prezidenta Nicolása Madura o podmienkach, za ktorých sa uskutočnia budúce prezidentské voľby. V budúcom roku by mohla zvolať primárky, aby vybrala svojho spoločného kandidáta pre prezidentské klánie.