Demonštrácia iniciatívy „Česko na 1. prvom mieste“ pred budovou Českej televízie v Prahe. FOTO: MAFRA/michal Sváček
StoryEditor

Demonštranti v Prahe protestovali pred budovou ČT, chceli vystúpiť v živom vysielaní

17.11.2022, 17:36
Autor:
TASRTASR

Medzi stále požiadavky iniciatívy "Česko na 1. mieste" patrí pád vlády, zaistenie priamych dodávok plynu z Ruska či vojenská neutralita.

Protestujúci z iniciatívy "Česko na 1. mieste" opäť demonštrovali proti vláde. Vo štvrtok sa vydali na pochod Prahou k Českej televízii a žiadali vystúpiť v živom vysielaní. Ich stálou požiadavkou je, aby prezident Miloš Zeman odvolal vládu, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Demonštranti z Opletalovej ulice v sprievode polície, antikonfliktného tímu a novinárov vyrazili smerom k Národnému múzeu. Severojužnú magistrálu, ktorá vedie popri Národnom múzeu a hlavnej železničnej stanici, polícia uzavrela. Po nej sa protestujúci presúvali smerom k sídlu Českej televízie na Kavčích horách. Niesli so sebou české vlajky a transparenty s protivládnymi heslami či sloganmi proti Českej televízii. Na čele sprievodu držali transparent s nápisom "Plán ČR na 1. mieste".

Pred Českou televíziou mali pripravené pódium, z ktorého sa demonštrantom prihovorilo niekoľko rečníkov vrátane Jany Bobošíkovej, bývalej šéfky spravodajstva ČT z čias televíznej krízy na prelome rokov 2000 a 2001.

Z pódia zaznelo, že sloboda sa musí brániť aj trestno-právnym spôsobom. Rečníci oznámili, že podajú trestné oznámenie na premiéra Petra Fialu a ďalších členov českej vlády a tiež na médiá. Česká televízia podľa nich šíri lži, krivé obvinenia a cudziu propagandu.

Organizátor Ladislav Vrabel protesty označuje za "nenásilnú revolúciu". Cieľom je podľa neho ukázať jednotu. "Ak sa nám podarí ukázať, že viac než polovica ľudí v Česku chce demisiu vlády, bude nakoniec nutná," myslí si Vrabel.

Česká televízia vopred avizovala, že neumožní vystúpenie Vrabela vo vysielaní. "Takto to nefunguje. Program ČT určujú pravidlá, kódexy, štandardné postupy. Nie tlak. ČT prejavy na želanie vysielať nemôže. A nebude," napísala vo svojom stanovisku.

Medzi stále požiadavky iniciatívy "Česko na 1. mieste" patrí pád vlády, zaistenie priamych dodávok plynu z Ruska či vojenská neutralita.

01 - Modified: 2023-10-02 12:29:36 - Feat.: - Title: Na strednej škole v Zlínskom kraji unikla neznáma chemická látka, budovu evakuovali 02 - Modified: 2023-10-01 08:00:00 - Feat.: - Title: Českí egyptológovia znovuobjavili hrobku muža, ktorý zmenil beh egyptských dejín. Nikomu sa nepodarilo to, čo jemu 03 - Modified: 2023-09-29 20:55:51 - Feat.: - Title: Bulharskí demonštranti blokujú cesty, hnevajú ich plány na odstavenie elektrární 04 - Modified: 2023-09-29 20:29:31 - Feat.: - Title: Bieloruský prevádzač natlačil do dodávky 33 migrantov, zhrozí mu osem rokov 05 - Modified: 2023-09-29 12:24:34 - Feat.: - Title: Mladí Slováci vyrazili zadarmo vlakom voliť, vyslali ho z Prahy. Nie je nám to jedno, odkazujú
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
03. október 2023 07:19