StoryEditor

Zmena klímy ovplyvní miliardu detí

21.10.2022, 10:00

Slovensko je v indexe dodržiavania práv detí na 89. mieste.

Organizácia KidsRight vyhlásila, že sa situácia posledné desaťročie nezmenila. Podľa jej hodnotenia čelí celosvetovo vyše tretina detí (820 miliónov) vlne horúčav a nedostatok vody zhoršuje život 920 miliónom detí. Holandská mimovládna organizácia sa opiera o údaje agentúr OSN.

Klimatická zmena má v priebehu nasledujúcich desiatich rokov vážne ovplyvniť polovicu všetkých detí na celom svete, čo predstavuje miliardu budúcej generácie.

Index KidsRights každoročne ukazuje dodržiavanie práv detí. Nejde pritom len o environmentálnu oblasť, v indexe sa mapuje aj právo na život, zdravie, vzdelanie a ochranu detí. Zo 185 krajín sú na tom najlepšie deti na Islande, vo Švédsku a Fínsku, najhoršie v Sierra Leone, Afganistane a Čade. Medzi najlepšími sa oproti minulému roku Švédsko posunulo zo štvrtého miesta na druhé. Slovensko je v rebríčku krajín na 89. mieste, susedné Česko drží 17. priečku.

Budúcnosť je ohrozený druh

Zakladateľ a predseda KidsRights Marc Dullaert označil tohtoročnú správu za alarmujúcu pre súčasné a budúce generácie detí. „Rýchlo sa meniaca klíma ohrozuje ich budúcnosť a ich základné práva,“ uviedol Dullaert.

Za posledné desaťročie nenastal žiaden významný pokrok v životnej úrovni detí a ich životy navyše kruto ovplyvňovala aj pandémia koronavírusu,“ dodal. Pandémia narušila chod spoločnosti a zablokovala nemocnice, čo priamo spôsobilo smrť približne 286-tisíc detí do päť rokov, informovala KidsRights.

Prvýkrát za dve desaťročia počet pracujúcich detí stúpol na 160 miliónov, čo je za posledné štyri roky o 8,4 milióna viac. KidsRights tento údaj zistila v spolupráci s Erazmovou univerzitou v Rotterdame.

Stav detských práv sa výrazne zlepšil v Angole a Bangladéši. V Angole sa znížila úmrtnosť detí vo veku do päť rokov o viac než polovicu a v Bangladéši klesol počet detí do päť rokov s podváhou o takmer polovicu. KidsRights kritizuje Čiernu Horu za slabú zaočkovanosť detí, čo ju v hodnotení posunulo až na 49. priečku.

Autorka je študentkou žurnalistiky FiF UK BA. Sekcia HN Globálne vznikla v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Program spolufinancujú SlovakAid, Medzinárodný vyšehradský fond a Európska únia. 

image

HN Globálne SNÍMKA: Hn Globálne

SNÍMKA: Hn Globálne
01 - Modified: 2023-03-17 11:48:25 - Feat.: - Title: Najväčší organizmus na svete pomaly vymiera. Môžu za to aj premnožené jelene 02 - Modified: 2023-03-17 13:00:00 - Feat.: - Title: Matka roka z nej nebude. Najprv chcela jedno dieťa vymeniť za iPhone, potom dve batoľatá zabila v rozhorúčenom aute 03 - Modified: 2023-03-14 18:13:24 - Feat.: - Title: Hatráková sa rodinnej politiky nevzdáva. Kým komisár pre deti jej návrh oceňuje, našli sa aj kritici 04 - Modified: 2023-03-13 09:00:00 - Feat.: - Title: Svet sa už o pár dní ponorí na hodinu do tmy. Pozri, ako sa do podujatia na ochranu našej planéty môžeš zapojiť aj ty 05 - Modified: 2023-03-12 09:00:00 - Feat.: - Title: Eko-pokrytec DiCaprio. Za dva týždne nalietal 20-tisíc kilometrov kvôli párty, potom prišiel na podujatie zelenej módy
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
18. marec 2023 16:44