Darja Duginová. FOTO: Reuters
StoryEditor

Za atentátom na Duginovú podľa USA stoja Ukrajinci, časť vlády mala bombový útok schváliť

05.10.2022, 22:49
Autor:
ČTKČTK

Hoci Rusko na atentát nijako konkrétne neodpovedalo, Spojené štáty sa obávajú, že podobné útoky majú skôr symbolickú hodnotu, ale nemajú vplyv na situáciu na bojisku.

Americké spravodajské služby sa domnievajú, že časť ukrajinskej vlády schválila augustový bombový útok, pri ktorom zahynula dcéra ultranacionalistického ruského ideológa Alexandra Dugina, píše dnes americký list The New York Times.

Dvadsaťdeväťročná Darja Duginová zomrela 21. augusta pri explózii auta neďaleko Moskvy. Ruská tajná služba FSB z činu obvinila ukrajinské spravodajské služby. Kyjev zapojenie svojich občanov či spravodajských služieb do atentátu dôrazne odmietol.

image

Šéf expertov z OSN odcestoval do Kyjeva, bude diskutovať o záporožskej elektrárni

Spojené štáty sa na útoku nijako nepodieľali, či už poskytnutím spravodajských informácií alebo inej pomoci, píše NYT s odvolaním sa na nemenovaných amerických činiteľov. Americkí predstavitelia tiež poznamenali, že o operácii nevedeli vopred a že by sa proti zabitiu Duginovej postavili, keby boli konzultovaní. Po atentáte americkí predstavitelia podľa zdrojov NYT svoje ukrajinské náprotivky napomenuli.

Ukrajina odmietla účasť

Hodnotenie ukrajinskej účasti na útoku, o ktorom médiá doteraz neinformovali, dostala americká vláda minulý týždeň. Ukrajina bezprostredne po útoku odmietla, že by sa na atentáte podieľala, a vysoko postavení ukrajinskí predstavitelia toto tvrdenie zopakovali, keď boli dotazovaní na hodnotenie amerických spravodajských služieb.

Hoci Rusko na atentát nijako konkrétne neodpovedalo, Spojené štáty sa obávajú, že podobné útoky majú skôr symbolickú hodnotu, ale nemajú vplyv na situáciu na bojisku a mohli by Moskvu vyprovokovať k tomu, aby vykonala útoky na ukrajinských činiteľov. Predstavitelia USA sú podľa NYT frustrovaní z netransparentnosti Ukrajiny ohľadom jej vojenských a tajných plánov, najmä na území Ruska.

image

Situácia na anektovaných územiach sa stabilizuje, uistil Putin. Tvrdí, že si ctí všetko ukrajinské

Od začiatku vojny ukrajinské bezpečnostné služby preukázali, že sú schopné preniknúť do Ruska a vykonávať sabotážne operácie. Zabitie Duginovej by však bolo jednou z doteraz najodvážnejších operácií a dokazovalo by, že sa Ukrajinci môžu dostať veľmi blízko k prominentným Rusom.

Niektorí americkí predstavitelia majú podozrenie, že skutočným cieľom operácie bol otec Duginovej, ruský ultranacionalista Alexander Dugin, a že sa agenti, ktorí atentát vykonali, domnievali, že bude vo vozidle so svojou dcérou. Dugin je jedným z najhlasnejších ruských hlasov vyzývajúcich na zintenzívnenie ruského ťaženia na Ukrajine a je zástancom agresívneho a imperialistického Ruska, píše NYT.

"Duginová nie je taktickým cieľom"

Americkí predstavitelia, ktorí hovorili o spravodajských informáciách, neprezradili, ktoré časti ukrajinskej vlády údajne misiu schválili, kto útok vykonal, ani či misiu osobne posvätil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Predstavitelia USA, ktorí boli o ukrajinskej akcii a americkej reakcii informovaní, hovorili pod podmienkou zachovania anonymity, aby mohli hovoriť o tajných informáciách a citlivých záležitostiach diplomacie. Neuviedli, kto z americkej vlády ukrajinskú stranu napomenul, ani ako na to Ukrajinci reagovali.

image

Idiot, čo zničil armádu, kritizujú Putina veteráni. Rusko podľa nich nemôže vyhrať

Šéf ukrajinskej prezidentskej kancelárie Mychajlo Podoljak na žiadosť o komentár k hodnoteniu amerických spravodajcov odpovedal, že sa ukrajinská vláda na zabití Duginovej nepodieľala."Znovu zdôrazňujem, že akákoľvek vražda v čase vojny v tej či onej krajine so sebou musí niesť nejaký praktický význam," povedal v utorok NYT.

"Mala by plniť nejaký konkrétny účel, taktický alebo strategický. Niekto ako Duginová nie je pre Ukrajinu taktickým ani strategickým cieľom, "dodal. Na území Ukrajiny sú podľa neho iné ciele, ako napríklad "kolaboranti a predstavitelia ruského velenia".

01 - Modified: 2022-08-29 08:58:41 - Feat.: 1 - Title: Rusko má ďalšieho podozrivého z vraždy Duginovej. Ukrajinec mal zaobstarať výbušné zariadenie 02 - Modified: 2022-08-26 16:03:27 - Feat.: 1 - Title: Kyjev si predvolal apoštolského nuncia pre výroky pápeža o Duginovej. Označil ju za nevinnú obeť vojny 03 - Modified: 2022-08-24 18:59:35 - Feat.: 1 - Title: Bezpečnostný analytik: Zima bude na strane Rusov, cvičenie v snehu ovládajú. Zradiť ich môže však jedna vec
01 - Modified: 2023-10-01 17:09:19 - Feat.: - Title: Ukrajinské drony zasiahli vrtuľníkovú základňu v ruskom Soči a závod v Smolensku 02 - Modified: 2023-10-01 12:42:15 - Feat.: - Title: Britský minister obrany zvažuje výcvik ukrajinských vojakov priamo na území Ukrajiny 03 - Modified: 2023-10-01 08:52:05 - Feat.: - Title: Obľúbenou dovolenkovou destináciou otriasla mohutná explózia, odpálil sa samovražedný atentátnik 04 - Modified: 2023-09-30 18:26:48 - Feat.: - Title: Deväť ľudí utrpelo zranenia pri požiari ropného potrubia na západe Ukrajiny 05 - Modified: 2023-09-30 15:34:30 - Feat.: - Title: Dvaja ukrajinskí muži čelia obvineniam pre ukrývanie ruskej vojenskej techniky
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
02. október 2023 00:00