Na snímke minister vnútra SR Roman Mikulec. FOTO: TASR/Jaroslav Novák
StoryEditor

Slovensko chce, aby sa o hraničných kontrolách s Českom rokovalo na úrovni Európskej únie

27.09.2022, 09:34
Autor:
ČTKČTK

Policajné kontroly so Slovenskom zavedie Česko kvôli nelegálnej migrácii na 27 bývalých hraničných priechodoch. Slovensko rozhodnutie rešpektuje.

Slovensko rešpektuje rozhodnutie Česka zaviesť kontroly na spoločnej hranici. Bratislava však chce, aby sa o tomto kroku rokovalo na úrovni Európskej únie, pretože rozhodnutie Prahy má vplyv aj ďalšie európske krajiny. ČTK o tom dnes informovala hovorkyňa ministerstva vnútra Zuzana Eliášová.

Policajné kontroly so Slovenskom zavedie Česko kvôli nelegálnej migrácii na 27 bývalých hraničných priechodoch. Na iných miestach nebude možné od polnoci zo stredy na štvrtok minimálne ďalších desať dní štátne hranice prekračovať, policajti budú strážiť aj takzvanú zelenú hranicu.

Výnimku budú mať poľnohospodári, lesníci, poľovníci či rybári pri výkone svojej práce v "bezprostrednom príhraničí".

"Rezort vnútra spomínané rozhodnutie rešpektuje, avšak upozorňuje, že ide o vážnu tému, ktorá je potrebné prerokovať na úrovni Európskej únie. Slovensko bude presadzovať, aby sa takéto rokovania uskutočnili. Uvedený krok kolegov z Česka má totiž vplyv aj na ostatné európske krajiny,“uviedla Eliášová.

Dodala, že Slovensko, Česko a ďalšie európske krajiny sú pre migrantov iba tranzitnými štátmi. Ministerstvo vnútra zatiaľ neodpovedalo na otázku ČTK, či polícia podnikla dostatočné kroky proti nelegálnej migrácii.

Podľa Eliášovej platí dohoda medzi Slovenskom a Maďarskom o tom, že obe krajiny posilnia hraničné hliadky na slovenskom a maďarskom území.

Slovenská polícia v poslednom období opakovane informovala o prípadoch nelegálnej migrácie a zadržania utečencov, ktoré sa dostali na Slovensko práve z Maďarska.

Správu akutalizujeme.

01 - Modified: 2023-03-21 18:50:00 - Feat.: - Title: Český prezident Pavel v prejave varoval pred nejednotou Západu 02 - Modified: 2023-03-20 14:12:04 - Feat.: - Title: Štáty EÚ sa dohodli na spoločných nákupoch munície pre Ukrajinu. Vyčlenenia pre ne dve miliardy eur 03 - Modified: 2023-03-20 16:30:00 - Feat.: - Title: Toto boli na Slovensku najžiadanejšie smartfóny za uplynulý mesiac. Darilo sa prekvapivo aj drahým kúskom 04 - Modified: 2023-03-19 14:27:14 - Feat.: - Title: Kosovo a Srbsko konečne dospeli k dohode, rozhovory však boli ťažké, vyhlásil Borrell 05 - Modified: 2023-03-19 15:57:32 - Feat.: - Title: GALÉRIA Požiar v Banskej Štiavnici: Čo všetko o ňom vieme a ako sa dá pomôcť pri obnove?
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
22. marec 2023 03:04