Líder Luhanskej ľudovej republiky Leonid Pasečnik otvára referendum o pripojení LĽR k Rusku v Luhansku. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Kremeľ zrejme okolo 1. októbra ohlási anexiu ukrajinských území, uvádzajú analytici

27.09.2022, 08:53
Autor:
ČTKČTK

Referendum o pripojení aj povolaní nových síl do vojny idú ruka v ruke z toho dôvodu, aby Kremeľ mohol povolať aj ukrajinských občanov, ktorí momentálne nespĺňajú zákonné kritériá na odvedenie.

Kremeľ môže k plánovanej anexii okupovaných ukrajinských území pristúpiť pred 1. októbrom alebo krátko po ňom; na začiatku októbra v Rusku totiž začína obvyklý branný cyklus. Moskve by to umožnilo povolať do boja proti Kyjevu ukrajinských civilistov, napísali dnes analytici z amerického Inštitútu pre štúdium vojny. Podľa hodnotenia britskej vojenskej rozviedky existuje reálna možnosť, že ruský prezident Vladimir Putin anexiu formálne oznámi 30. septembra, keď vystúpi pred ruským parlamentom.

V samozvaných proruských republikách a Ruskom okupovaných oblastiach na Ukrajine sa dnes končí hlasovanie o pripojení k Rusku. Päťdňové hlasovanie, ktoré Moskva označuje za referendum a ktoré Kyjev a Západ neuznávajú, sa začalo minulý piatok.

Povolávanie Ukrajincov

Minulú stredu zároveň Putin vyhlásil čiastočnú vojenskú mobilizáciu. ISW už skôr uviedlo, že referendum o pripojení aj povolaní nových síl do vojny idú ruka v ruke z toho dôvodu, aby Kremeľ mohol povolať aj ukrajinských občanov, ktorí momentálne nespĺňajú zákonné kritériá na odvedenie.

image

Vojna na Ukrajine bola poslednou kvapkou. Ako sa končí globálna hegemónia Ruska?

"Ako ‘ruskí‘ občania môžu byť všetci ukrajinskí muži medzi 18 a 27 rokmi na anektovaných územiach podľa ruských zákonov odvedení," uvádza ISW.

Ruské úrady už skôr do bojov proti Ukrajine ukrajinských občanov povolali, pripomínajú analytici. Ruskom dosadené úrady v Sevastopole na Kryme anektovanom v roku 2014 minulý týždeň uviedli, že v oblasti sa čiastočná mobilizácia týkala zhruba 2000 mužov. ISW tiež predtým informoval, že ruské okupačné úrady nútene povolali menšie počty ukrajinských civilistov zo všetkých okupovaných území.

image

Budúce dlhy stiahli libru do éry Železnej lady Margaret Thatcherovej

Rusko si pre odvody ukrajinských mužov na okupovaných územiach pripravuje podmienky. Poradca ukrajinskej správy Chersonskej oblasti v nedeľu uviedol, že okupačné úrady nedovoľujú vycestovať mužom mladším ako 35 rokov.

Odvody začali

Ukrajinský starosta Melitopolu Ivan Fedorov v pondelok povedal, že Moskva požaduje od tamojšej okupačnej správy vytvoriť dobrovoľnícky oddiel o sile tritisíc mužov do 10. októbra. Ukrajinský gubernátor Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj rovnako v pondelok uviedol, že ruskí okupanti v obci Svatove vydali povolávacie rozkazy pre všetkých mužov.

image

Referendá na Ukrajine: Ľudia hlasujú za príbuzných alebo dvakrát. Zúčastnia sa aj mŕtvi, píše Hajdaj

Mobilizácia z minulého týždňa v Rusku vyvolala protesty. Ruské vedenie podľa Londýna zrejme dúfa, že oznámením o anexii svoju inváziu ospravedlní a upevní podporu konfliktu.

"Túto snahu pravdepodobne podkope rastúce domáce povedomie o nedávnom ruskom neúspechu na bojisku," píše britská vojenská rozviedka. Ruskí vojaci od začiatku septembra stratili veľkú časť dobytého územia v ukrajinskej Charkovskej oblasti a čelia ukrajinskej protiofenzíve na východe a juhu krajiny.

01 - Modified: 2022-09-26 12:30:57 - Feat.: 0 - Title: Vojna na Ukrajine bola poslednou kvapkou. Ako sa končí globálna hegemónia Ruska? 02 - Modified: 2022-09-25 20:28:49 - Feat.: 1 - Title: Päť krajín EÚ chce zákaz dovozu diamantov z Ruska, čaká sa na reakciu Belgicka 03 - Modified: 2022-09-24 11:58:41 - Feat.: 1 - Title: Referendá na Ukrajine: Ľudia hlasujú za príbuzných alebo dvakrát. Zúčastnia sa aj mŕtvi, píše Hajdaj 04 - Modified: 2022-09-24 06:16:17 - Feat.: 1 - Title: Obrancovia odrážajú ruské útoky. Moskva sa sústredí na obsadenie Doneckej oblasti, hlási ukrajinská armáda
01 - Modified: 2024-07-18 17:30:09 - Feat.: - Title: Je nesmierne dôležité, aby USA aj naďalej podporovali Kyjev, reagoval Stoltenberg na Trumpa 02 - Modified: 2024-07-18 17:00:04 - Feat.: - Title: Ukrajina stále bojuje na východnom brehu rieky Dneper, napriek tomu, že ich pozície zničili, tvrdí Kyjev 03 - Modified: 2024-07-18 16:46:54 - Feat.: - Title: Z vyjadrení na Európskeho politického spoločenstva vyplýva záver, že Európa stojí za Ukrajinou, tvrdí Fiala 04 - Modified: 2024-07-18 16:27:24 - Feat.: - Title: Zelenskyj požiadal západné krajiny, aby zostreľovali ruské rakety nad Ukrajinou 05 - Modified: 2024-07-18 15:23:05 - Feat.: - Title: Bezpečnostná dohoda neznamená, že Česi budú bojovať na Ukrajine, reaguje Praha na dezinformácie
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
18. júl 2024 21:43