Nemecký kancelár Olaf Scholz. FOTO: Reuters
StoryEditor

Scholz: Vojna na Ukrajine je obrazom čistého imperializmu. Mier diktovaný Ruskom neprijmeme

21.09.2022, 07:03
Autor:
ČTKČTK

Podľa nemeckého kancelára Olafa Scholza ohrozuje správanie sa Moskvy mier na celom svete.

Ruská vojna proti Ukrajine je číry imperializmus a predstavuje nebezpečenstvo nielen pre Európu ale pre mier všade na svete. Pred Valným zhromaždením OSN to dnes povedal nemecký kancelár Olaf Scholz.

Ruský prezident Vladimir Putin sa vzdá svojich imperiálnych ambícií, až keď si prizná, že nemôže vyhrať vojnu proti Ukrajine. Za imperializmus kritizoval Rusko aj poľský prezident Andrzej Duda. Podľa japonského premiéra Fumia Kišidy Moskva ohrozuje dôveryhodnosť OSN.

Podľa nemeckého kancelára vojna na Ukrajine znamená návrat "čistého imperializmu" do medzinárodných vzťahov. To podľa neho ohrozuje nielen mier v Európe ale všade na svete.

image

Putinova voľba. Rusko má na Ukrajine len dve možnosti, obe zlé

Nemecko Ukrajinu podporí

"To je dôvod, prečo neprijmeme mier diktovaný Ruskom," uviedol Scholz s tým, že Nemecko bude aj naďalej podporovať Ukrajinu finančne, hospodársky, humanitárne i vojensky. Podľa šéfa nemeckej vlády ruský prezident Putin svojimi kokmi ničí nielen Ukrajinu ale aj svoju vlastnú krajinu.

Nemecká vláda usporiada v Berlíne 25. októbra medzinárodnú konferenciu o rekonštrukcii Ukrajiny a chce krajine pomôcť s "obrovskými nákladmi na obnovu". Nemecký kancelár tiež vyzval na prešetrenie a potrestanie vojnových zločinov v Mariupole či v mestách v okolí Kyjeva, z ktorých je podozrivá ruská armáda.

Scholz vo svojom prejave opakovane vyzval na zachovanie medzinárodného poriadku založeného na Charte OSN. Vyzval tiež na reformu fungovania Bezpečnostnej rady.

Počas prejavu tiež potvrdil záujem Nemecka kandidovať na post nestáleho člena Bezpečnostnej rady a úmysel stať sa v budúcnosti stálym členom. "Žiadam vás, aby ste podporili našu kandidatúru, kandidatúru krajiny, ktorá si ctí zásady Spojených národov a hľadá a ponúka spoluprácu," povedal Scholz.

Pred Scholzom vystúpil poľský prezident Duda či japonský premiér Kišida. Podľa Dudu o vojne v Rusku rozhodli ľudia vedení imperiálnym pocitom a nacionalistickou a koloniálnou hrdosťou.

image

Macron v OSN označil Ruskú inváziu na Ukrajinu za návrat do doby imperializmu

Volajú po porážke agresora

"Len niekoľko málo najodvážnejších Rusov sa postavilo proti vojne," povedal Duda. Vojna na Ukrajine sa musí skončiť porážkou agresora, uviedol poľský prezident. Podľa neho Rusko v istom zmysle už prehralo, pretože sa mu nepodarilo zlomiť Ukrajinu a jej ľud.

K jednoznačnému postoju proti ruskej agresii vyzval poľský prezident tiež predstaviteľov štátu v Afrike, Ázii a na Blízkom východe. "Nie je to regionálna vojna," povedal Duda s tým, že konflikt má celosvetový rozmer.

Poukázal napríklad na ničivé dopady ruskej agresie na ukrajinské poľnohospodárstvo, ktoré zásobuje svojimi komoditami mnohé chudobnejšie krajiny. Podľa neho Rusko úmyselne ničí ukrajinské poľnohospodárstvo, aby sťažilo zásobovanie potravinami vo svete. Štáty OSN vyzval na zvýšenie tlaku na Rusko a jeho spojencov, napríklad Bielorusko.

Podľa japonského premiéra Kišidy útok Ruska, ktoré je stálym členom Bezpečnostnej rady OSN, ohrozil dôveryhodnosť tohto orgánu. Podľa neho nemožno ruský útok tolerovať.

Japonský politik tiež apeloval na zachovanie medzinárodného poriadku postaveného na práve a spoločných pravidlách. Za neprijateľné označil tiež ruské hrozby o použití jadrových zbraní. Kišida uviedol, že je ochotný začať rokovať so severokórejským vodcom Kim Čong-unom bez predbežných podmienok.

01 - Modified: 2022-09-21 04:39:04 - Feat.: 1 - Title: Rusi chystajú pseudoreferendá. Ukrajinu budeme oslobodzovať ďalej, neprejavíme slabosť, povedal Zelenskyj 02 - Modified: 2022-09-20 22:05:04 - Feat.: 1 - Title: Putinova voľba. Rusko má na Ukrajine len dve možnosti, obe zlé 03 - Modified: 2022-09-20 18:36:39 - Feat.: 1 - Title: Opozícia na proteste volala po demisii vlády. Fico vyzdvihol maďarského premiéra Orbána 04 - Modified: 2022-09-20 18:27:54 - Feat.: 1 - Title: Čaputová v New Yorku: Naša slabosť povzbudila Rusko k ďalšej agresii
01 - Modified: 2023-03-20 19:04:42 - Feat.: - Title: Ukrajinské úrady vyzvali obyvateľov Avdijivky na evakuáciu: Neriskujte svoje životy 02 - Modified: 2023-03-20 17:04:01 - Feat.: - Title: Čína nemá ochotu tlačiť Rusko k zodpovednosti za zverstvá na Ukrajine, znie z USA 03 - Modified: 2023-03-20 16:22:52 - Feat.: - Title: Prigožin varoval ruské ministerstvo pred ukrajinským protiútokom. Chcú nás odrezať od zvyšku armády, tvrdí 04 - Modified: 2023-03-20 16:00:31 - Feat.: - Title: USA pošlú Ukrajine vojenský materiál za 350 miliónov dolárov 05 - Modified: 2023-03-20 15:46:04 - Feat.: - Title: Bývalému šéfovi ukrajinskej SBU hrozí doživotie za vlastizradu
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
20. marec 2023 20:45