Väznený ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj. FOTO: Reuters
StoryEditor

Nemecko a USA vyzdvihli odvahu väzneného kritika Kremľa Navaľného

20.08.2022, 18:33
Autor:
TASRTASR

Alexej Navaľnyj, jeden z najostrejších kritikov ruského prezidenta Vladimira Putina, v roku 2020 takmer neprežil pokus o otravu novičokom a obvinil z toho ruské orgány. Kremeľ akúkoľvek zodpovednosť poprel.

Nemecko a Spojené štáty v sobotu pri príležitosti druhého výročia pokusu o otravu väzneného ruského opozičného politika Alexeja Navaľného vyzdvihli jeho odhodlanie a odvahu vrátiť sa do vlasti po tom, čo prežil pokus o atentát, z ktorého on samotný viní Kremeľ. 

Navaľnyj, jeden z najostrejších kritikov ruského prezidenta Vladimira Putina, v roku 2020 takmer neprežil pokus o otravu novičokom a obvinil z toho ruské orgány. Kremeľ akúkoľvek zodpovednosť poprel.

Nemecký kancelár Olaf Scholz vo videoprejave zverejnenom v sobotu priblížil, že mal možnosť sa s Navaľným rozprávať počas jeho pobytu v nemocnici v Berlíne. "Ledva prežil pokus o atentát. V Nemecku sa mu podarilo zotaviť," povedal Scholz.

Ako uviedol, Navaľného vnímal ako odvážneho muža, ktorý sa chcel vrátiť do Ruska, aby bojoval za demokraciu, slobodu a právny štát.

"Vojna, ktorú Rusko rozpútal voči Ukrajine, je vojnou, ktorá má následky aj pre Rusko," konštatoval Scholz s tým, že v Rusku boli sloboda a demokracia ohrozené už predtým, no v súčasnosti sa situácia ešte zhoršila a mnohí ľudia sa podľa neho obávajú vysloviť svoj názor.

Americké ministerstvo zahraničných vecí vyzvalo na okamžité prepustenie Navaľného z väzby a takisto odsúdilo Rusko za zásahy voči opozičným predstaviteľom a nezávislým médiám.

Hovorca rezortu diplomacie USA Ned Price poznamenal, že nie je náhoda, že agresiu Kremľa voči Ukrajine sprevádzajú aj narastajúce represie v rámci Ruska.

"Kremeľ sa usiluje zabrániť tomu, aby sa obyvatelia Ruska dozvedeli o zverstvách, ktoré jeho vojaci páchajú na ukrajinských civilistoch," povedal Price s tým, že Moskva chce utajiť tiež zbytočné straty na životoch svojich vojakov počas už šesť mesiacov trvajúcej invázie na Ukrajinu.

Lídra ruskej opozície Navaľného zadržali v januári 2021 okamžite po návrate do Ruska, pričom dostal 2,5-ročný trest odňatia slobody v kauze Yves Rocher.

V marci tohto roka ho zase odsúdili na deväť rokov po tom, ako ho uznali za vinného z pohŕdania súdom a zo sprenevery darov pre jeho vlastné organizácie. Trest si odpykáva v trestaneckej kolónii neďaleko mesta Vladimír. Jeho spojenci označujú dané obvinenia za politicky motivované.

01 - Modified: 2023-06-09 19:43:23 - Feat.: - Title: Nemecký kancelár žiada od Gruzínska urýchlené reformy, ak chce byť členom Európskej únie 02 - Modified: 2023-06-09 18:34:50 - Feat.: - Title: Rusko rozmiestnilo v chemickej továrni na Kryme výbušniny, uvoľnila by tisíce ton jedov, tvrdia Ukrajinci 03 - Modified: 2023-06-09 18:14:54 - Feat.: - Title: Rusko vyjadrilo Japonsku nesúhlas s poskytovaním vojenskej pomoci pre Ukrajinu 04 - Modified: 2023-06-09 16:26:58 - Feat.: - Title: Estónsko zakázalo vstup moskovskému patriarchovi Kirillovi za podporu vojny na Ukrajine 05 - Modified: 2023-06-09 15:25:21 - Feat.: - Title: Rusko by mohlo vyrábať iránske drony už budúci rok, vojenské partnerstvo Moskvy a Teheránu silnie
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
10. jún 2023 04:21