Kráľovná Alžbeta II. FOTO: Twitter/The Royal Family.
StoryEditor

Prišiel som zabiť kráľovnú, povedal muž s kušou, ktorého na Vianoce zatkli vo Windsore

17.08.2022, 17:20
Autor:
ČTKČTK

Strážnik, ktorý si Jaswanta Chaila všimol v areáli hradu, vypovedal, že "vyzeral ako z akčného filmu, alebo oblečený na Halloween".

Dvadsaťročný Jaswant Singh Chail, ktorý bol minulý rok na Vianoce zatknutý na pozemku britského kráľovského sídla, hrade Windsor, v deň incidentu povedal tráži, že "prišiel, aby zabil kráľovnú". Na sebe vtedy mal masku a v ruke čiernu modernú kušu. S Chailom dnes v Londýne začal súdny proces, kde zaznela táto nová informácia, píše agentúra Reuters.

Chail bol obvinený z držania zakázanej zbrane, z vyhrážania sa zabitím a tiež podľa článku dva zákona zvaného Treason Act z roku 1842, ktorý pojednáva výslovne o napadnutí kráľovnej alebo pokuse oň.

Pred súdom sa Chail dnes objavil len krátko prostredníctvom videohovoru, keď potvrdil svoju identitu a adresu v psychiatrickej liečebni Broadmoor, kde teraz prebýva.

Vniknutie do sídla kráľovskej rodiny muž podľa prokuratúry plánoval mesiace. Predtým, ako v ranných hodinách 25. decembra, keď kráľovná Alžbeta II. práve raňajkovala, vnikol na pozemok hradu Windsor, nahral video, kde povedal, že sa "ospravedlňuje za to, čo urobil, aj za to, čo urobí". "Pokúsim sa zavraždiť kráľovnú Alžbetu," povedal Chail vo videu, ktoré publikoval denník The Sun.

Motiváciou mu bola „odplata za všetkých, ktorí zomreli pri masakre v roku 1919“. Chail sa vo videu odvolával na incident, pri ktorom britské jednotky v severozápadnej Indii zastrelili takmer 400 neozbrojených sikhov, ktorí protestovali proti koloniálnemu právu.

Chail na windsorské pozemky vstúpil zhruba o 8:10 britského času. Neskôr si ho všimol príslušník stráže areálu, ktorý vypovedal, že Chail "vyzeral ako z akčného filmu, alebo oblečený na Halloween".

"Som tu, aby som zabil kráľovnú," odvetil Chail na otázku, čo v areáli pohľadáva, načo strážnik vytasil paralyzér a nariadil mužovi, nech zahodí kušu a kľakne si na kolená. Chail neprotestoval.

Pri domovej prehliadke po jeho zatknutí našli policajti plynovú masku, lano a elektronické zariadenia, ktoré Chail použil, keď sa pokúsil spojiť s ministerstvom obrany a príslušníkmi hradnej stráže, aby sa dostal bližšie ku kráľovskej rodine.

Konanie bude pokračovať na londýnskom trestnom súde Old Bailey. Presný dátum ešte nebol potvrdený.

01 - Modified: 2023-05-27 08:30:00 - Feat.: - Title: Plánovali atentát na kráľovnú Alžbetu II. FBI po rokoch zverejnila tajné dokumenty o britskej panovníčke 02 - Modified: 2023-05-26 10:19:37 - Feat.: - Title: FBI zverejnila dokumenty o plánovanom atentáte na Alžbetu II. z 80. rokov 03 - Modified: 2023-05-18 21:21:53 - Feat.: - Title: Pohreb kráľovnej Alžbety II. stál britskú vládu vyše 160 miliónov libier 04 - Modified: 2023-05-07 20:59:19 - Feat.: - Title: Kráľ Karol III. s Kamilou sledovali slávnostný koncert vo Windsore, oslavy korunovácie pokračujú 05 - Modified: 2023-05-06 09:05:49 - Feat.: - Title: Odborníčka na dejiny diplomacie: Karol III. bude korunovaný ako pred tisíc rokmi, jedna vec bude iná
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
08. jún 2023 16:28