Obilné pole počas požiaru v meste Kurachovo v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Ukrajina má obilie za desať miliárd dolárov, za dohodu lobovala Afrika u Putina

23.07.2022, 07:07
23.07.2022, 11:07
Autor:
TASRTASR

Zo strany Ruska môžu nastať nejaké provokácie, pokusy zdiskreditovať ukrajinské a medzinárodné snahy. Ale dôverujeme Organizácii Spojených národov, hovorí ukrajinský prezident.

Dohoda o vývoze ukrajinského obilia, ktorú v piatok v Istanbule podpísali zástupcovia Ukrajiny a Ruska, je úplne v súlade so záujmami Kyjeva, povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Ten vo svojom pravidelnom prejave uviedol, že Ukrajina teraz môže vyviezť svoje zásoby obilnín aj čerstvý zber, čo umožní vyhnúť sa globálnej potravinovej kríze. Dohodu privítala aj Africká únia, podľa ktorej ukrajinské obilie pomôže znížiť hrozbu hladomoru v Afrike.

Návšteva v Rusku

Africká únia vo svojom vyhlásení uviedla, že k uzavretiu dohody prispela aj júnová návšteva predsedu únie Mackyho Salla v Rusku.

Senegalský prezident Sall vtedy Vladimírovi Putinovi povedal, že africké krajiny sú obeťami potravinovej krízy vyvolané vojnou a naliehal na to, aby Moskva uľahčila vývoz ukrajinského obilia.

Dohodu o obilii sprostredkovala OSN a Turecko a podpísali ju ukrajinský minister dopravy Oleksandr Kubrakov a ruský minister obrany Sergej Šojgu. Má umožniť vývoz z troch kľúčových ukrajinských prístavov Odesa, Čornomorsk a Južne, pričom nákladné plavidlá budú jazdiť humanitárnym koridorom, ku ktorému sa nesmú priblížiť žiadne vojenské lode, lietadlá alebo drony. Dohoda nepočíta s odmínovaním ukrajinských prístavov, ani s vojenským sprievodom lodí prevážajúcich obilie.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v piatok večer vo svojom videoprejave oznámil, že Ukrajina má po podpísaní dohody s Ruskom o odblokovaní vývozu na predaj obilie v hodnote približne desať miliárd dolárov a jeho krajina bude mať šancu predať aj súčasnú úrodu. 

Zelenskyj: Zabránime katastrofe

"Približne 20 miliónov ton minuloročnej úrody obilia sa vyvezie. Bude aj šanca predať tohtoročnú úrodu... momentálne máme k dispozícii zásoby obilia v hodnote približne desať miliárd dolárov," povedal Zelenskyj.

Vďaka dohode, ktorú sprostredkovali OSN a Turecko, existuje podľa neho šanca zabrániť globálnej potravinovej katastrofe, ktorá by mohla spôsobiť chaos v mnohých krajinách.

"Zo strany Ruska môžu nastať nejaké provokácie, pokusy zdiskreditovať ukrajinské a medzinárodné snahy... Ale dôverujeme Organizácii Spojených národov," dodal ukrajinský prezident.

"Je tu tiež nádej, že sa podarí otupiť vážnosť potravinovej krízy spôsobenej Ruskom," dodal. Podľa prezidenta je dohoda tiež dôkazom, že Ukrajina je schopná prestať vojnu.

Príslušný dokument za Rusko v Istanbule v piatok podpísal minister obrany Sergej Šojgu a za Ukrajinu minister infraštruktúry Olexandr Kubrakov. Ukrajinskí predstavitelia odmietli podpísať ten istý dokument ako Rusi z dôvodu ruskej vojenskej agresie v ich krajine. 

01 - Modified: 2023-10-03 18:47:02 - Feat.: - Title: Zmenšujúce zásoby munície vyvolali obavy. Západu dochádza strelivo, ktoré by mohol dodávať Ukrajine 02 - Modified: 2023-10-03 18:28:13 - Feat.: - Title: Šéfredaktorka ruskej televízie vyzývala na využitie jadrovej zbrane, jej vyhlásenia sprevádzali vtipy 03 - Modified: 2023-10-03 17:28:46 - Feat.: - Title: Biden sa snažil ubezpečiť spojencov o pokračujúcej podpore USA pre Ukrajinu v nadväznosti na nový zákon 04 - Modified: 2023-10-03 16:15:32 - Feat.: - Title: Koniec Instagramu v Rusku. Krajina údajne plánuje zablokovať siete VPN 05 - Modified: 2023-10-03 16:00:42 - Feat.: - Title: Nemecký generál sa obáva eskalácie vojny na Ukrajine, vyzýva na posilnenie kapacít NATO
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
03. október 2023 20:56