V pozadí požiar na plynovom zariadení v Charkovskej oblasti na Ukrajine. FOTO: Reuters
StoryEditor

Kremeľ mení taktiku. BBC ukázala, ako Rusi kradnú obilie z Ukrajiny

27.06.2022, 14:47
Autor:
ČTKČTK

Veľká časť ukradnutého ukrajinského obilia putuje na anektovaný polostrov Krym, vyplýva z analýzy televíznej stanice BBC.

Rusko už dlhší čas čelí obvineniam, že kradne obilie a ďalšie plodiny ukrajinským poľnohospodárom na územiach, ktoré teraz okupujú ruské invázne sily. Stanica BBC dnes na svojom webe uviedla, že hovorila s ukrajinskými farmármi, analyzovala satelitné snímky a študovala ďalšie údaje v snahe získať dôkazy o tom, kam ukradnuté obilie putuje.

Existuje podľa nej mnoho známok toho, že veľká časť plodiny putuje najprv na ukrajinský polostrov Krym, ktorý Rusko anektovalo už v roku 2014, a potom často do Sýrie či Turecka.

"Ukradli nám obilie. Zničili naše priestory, zničili naše vybavenie," povedal britskej verejnoprávnej stanici ukrajinský poľnohospodár, ktorého pravé meno BBC neuvádza, aby ho ochránila pred prípadnými represiami.

image

Zmŕtvychvstanie boľševikov: Prečo je bankrot Ruska dvojsečnou zbraňou

Použila pre neho meno Dmytro a poznamenala, že sa pokúsila kontaktovať vyše 200 farmárov, ktorých pôda sa teraz nachádza na okupovaných územiach. Dmytro bol jedným z mála, ktorý sa bol ochotný s novinármi stretnúť.

Prišiel o podnik, ktorý budoval 25 rokov

Pre stanicu opísal, ako počas štyroch mesiacov ruskej invázie prišiel o svoj podnik, ktorý budoval 25 rokov. Ruské sily obviňuje z toho, že okupujú 80 percent pôdy, na ktorej hospodári, a tiež z krádeže obilia v priemyselnom meradle.

Záznamy bezpečnostných kamier na jednom z pozemkov firmy zachytili príchod Rusov so znakom Z na vojenských vozidlách. Podľa Dmytra malo niekoľko jeho nákladných vozidiel s obilím, ktoré Rusi ukradli, namontované GPS sledovacie zariadenie. Pomocou týchto údajov sa podarilo zistiť, že išli na Krym a potom ďalej do Ruska, píše BBC.

Tá zároveň upozorňuje, že je veľmi ťažké sledovať jednotlivé zásielky s ukradnutým obilím, ale existuje množstvo dôkazov, že veľká časť putuje najprv na Krym. Odvoláva sa pritom na satelitné snímky dvoch kľúčových vstupných bodov, na ktorých je vidieť nahromadenie vozidiel, ktoré by mohli byť použité na prepravu obilia a ďalších produktov. Takáto úroveň cestnej dopravy na Krym je neobvyklá, poznamenala BBC.

image

V hoteli sa utečenci najlepšie cítia v suterénnych priestoroch. Pivničné okienka im pripomínajú kryty

Časť dopravy by podľa nej bolo možné vysvetliť návratom prázdnych nákladných vozidiel z okupovaných oblastí po tom, čo tam doručili zásoby ruským vojakom. Evidentným výkladom však je to, že mnoho kamiónov vezie obilie alebo iné produkty odobraté ukrajinským poľnohospodárom, uvádza stanica.

Cesta ukrajinského obilia

Na satelitných snímkach mesta Džankoj na Kryme sú podľa nej vidieť nákladné automobily čakajúce na ceste vedľa skladu obilia a blízko vlakovej stanice, kde sú potom vidieť vagóny, ktoré sa používajú na prepravu obilia.

Z Džankoja premávajú vlaky do prístavov v Sevastopole a Kerči, odkiaľ sa môžu produkty prepravovať do Ruska alebo do zahraničia, píše BBC. "V Kerčskom prielive (medzi Krymom a Ruskom) prekladajú ukrajinské obilie z malých lodí na veľkoobjemové plavidlá, kde ho miešajú s obilím z Ruska. Alebo v niektorých prípadoch plávajú do tejto oblasti len preto, aby vyvolali zdanie, že nakladajú ruské obilie," tvrdí Andrij Klymenko z Inštitútu pre čiernomorské strategické štúdiá v Kyjeve, ktorý pravidelne monitoruje pohyb lodí okolo Krymu.

Plodina je potom podľa neho vyvážaná s ruskými certifikátmi. Plavidlá potom často mieria do Sýrie alebo Turecka, píše BBC. Šéf tureckej diplomacie Mevlüt Çavuşoglu pritom uviedol, že tvrdenia o preprave ukrajinského obilia do Turecka prešetrili a zatiaľ nenašli žiadne dôkazy.

BBC ďalej spomína ďalšie satelitné snímky a odborníkov, podľa ktorých vysokú aktivitu tohto typu na Kryme možno vysvetliť iba obilím prepravovaným z ukrajinskej pevniny. Napríklad na záberoch Sevastopoľa z júna je podľa nej vidieť, ako je na rad lodí nakladaný žltý materiál zodpovedajúci farbe obilia. Mike Lee zo spoločnosti Green Square Agro, ktorý pracoval tak na Ukrajine, ako aj v Rusku, však tvrdí, že časť obilia vyvážaného z Krymu by mohla byť súčasťou zásob z tamojšej minuloročnej úrody, ktorej vývoz narušil konflikt.

Stanica sa ďalej venuje pohybu niektorých lodí, ktoré zrejme prevážali ukrajinské obilie do zahraničia, a upozorňuje, že plavidlá používali to, čo odborníci nazývajú "klamnými" praktikami počas plavby - pretože vypínali palubné sledovacie zariadenia. BBC kontaktovala ruských a sýrskych prevádzkovateľov troch takýchto lodí, ale nezískala odpovede na svoje otázky.

Zmena ruskej taktiky

Stanica tiež píše, že si zaobstarala dokumenty vypracované ruskými okupačnými orgánmi, v ktorých sú uvedené poľnohospodárske podniky, kam má byť obilie prevezené. Samostatné vyšetrovanie potom podľa nej ukázalo, že v niektorých prípadoch Rusi nútia ukrajinských poľnohospodárov predávať obilie za ceny výrazne nižšie ako sú trhové. A farmári musia podpisovať dokumenty, ktoré majú dokázať, že plodina bola nakúpená legálne.

Zatiaľ čo prvé správy hovorili obvykle o priamych krádežiach zo strany ruských síl, poľnohospodári naznačujú, že taktika sa zmenila, pretože Rusi si uvedomujú, že pokiaľ nič nezaplatia, môže byť budúca úroda sabotovaná, píše BBC.

Poľnohospodári tvrdia, že musia nízke ceny akceptovať, pretože nemajú inú možnosť a potrebujú nakupovať pohonné hmoty a platiť zamestnancov.

BBC na záver uvádza, že kontaktovala ruské úrady s ohľadom na tieto obvinenia, ale zatiaľ nedostala odpoveď. Rusko už skôr poprelo, že by kradlo obilie. Niektorí predstavitelia v oblastiach okupovaných Ruskom však otvorene hovorili o tom, že z regiónov, ktoré teraz kontrolujú, bolo ukrajinské obilie odvezené, dodala stanica.

01 - Modified: 2023-09-24 08:06:51 - Feat.: - Title: Ukrajinská ekonomika prvýkrát od začiatku vojny vzrástla, uviedol štatistický úrad 02 - Modified: 2023-09-24 07:27:20 - Feat.: - Title: Ukrajina prelomila ruské opevnenia pri Verbove. Nie je to posledná obranná línia, píše ISW 03 - Modified: 2023-09-24 06:44:32 - Feat.: - Title: S utrpením Ukrajincov by sme sa nemali zahrávať, vraví pápež František 04 - Modified: 2023-09-24 05:20:11 - Feat.: - Title: Lavrov obvinil Arménsko z prilievania oleja do ohňa v konflikte o Karabach 05 - Modified: 2023-09-23 21:11:45 - Feat.: - Title: Lavrov nazval Západ „ríšou klamstiev“, mierový plán a obilnú dohodu nerealistickými
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
24. september 2023 10:27