Zničená oceliareň Azovstaľ v Mariupole.FOTO: Reuters
StoryEditor

Turecko navrhlo evakuačný plán z Mariupolu. Zranených chce dostať do bezpečia po mori

14.05.2022, 18:07
Autor:
ČTKČTK

Oceliarne Azovstaľ sú poslednou ukrajinskou baštou v prístavnom meste Mariupol. Zranení obrancovia by podľa plánu mali byť prevezení do prístavu Berďans.

Turecko navrhlo evakuovať zranených bojovníkov, ktorí sa ukrývajú v oceliarňach v juhoukrajinskom meste Mariupol, po mori. Uviedol to dnes hovorca tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Ako Ibrahim Kalin v rozhovore s agentúrou Reuters dodal, osobne o tomto návrhu pred dvoma týždňami v Kyjeve hovoril s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a návrh aj naďalej "zostáva na stole", aj keď s ním Moskva nesúhlasila.

image

Odhodlanie pluku Azov: V Mariupole budeme vzdorovať tak dlho, ako sa bude dať

Oceliarne Azovstaľ sú poslednou ukrajinskou baštou v prístavnom meste Mariupol pri Azovskom mori. Podľa plánu by mali byť ľudia evakuovaní z oceliarní prevezení do prístavu Berďansk, ktorý sa rovnako nachádza pri Azovskom mori a následne ich turecká loď odvezie cez Čierne more do Istanbulu, povedal Ibrahim Kalin.

"Ak to takto pôjde urobiť, radi to urobíme. Sme pripravení. Naša loď je pripravená odísť tam a odviezť zranených vojakov a ďalších civilistov do Turecka," dodal Kalin, ktorý je rovnako zahraničnopolitickým poradcom Erdogana. Ukrajina ani Rusko sa zatiaľ k možnosti evakuácie po mori nevyjadrili.

Po niekoľkotýždňovom obliehaní a bombardovaní je Mariupol v ruských rukách, stovky ukrajinských bojovníkov sa ale stále ukrývajú práve v oceliarňach.

image

Hnev a frustrácia. Mesto bolo symbolom spolužitia Nórov a Rusov, dnes sú prekážkou aj nápisy

Rusi preto neprestávajú v ich ostreľovaní. Bombardovanie pokračovalo aj počas dneška. Rusi podľa ukrajinskej agentúry Unian nasadili aj delostrelectvo a tanky.

Do oblasti sa sťahuje tiež pechota, ktorá sa bude snažiť útočiť na ukrajinské pozície. Podľa obrancov Azovstaľu je situácia kritická, ruské útoky sa ale snažia aj naďalej odrážať.

28. máj 2022 04:30