Na archívnej snímke z 19. marca 2022 stojí žena s ukrajinskou vlajkou pred ruskými vojakmi počas zhromaždenia proti ruskej okupácii v ukrajinskom meste Cherson. FOTO TASR/AP
StoryEditor

Cherson je Rusko, tvrdí jeho nová proruská správa. Chce, aby ho Putin anektoval

11.05.2022, 13:37
Autor:
TASRTASR

"Nevznikne tu žiadna ľudová republika. Pošleme žiadosť o zahrnutie Chersonu medzi regióny Ruskej federácie," povedal novinárom zástupca šéfa proruskej vojenskej a civilnej správy oblasti, ktorá je okupovaná ruskými silami od 2. marca.

Predstaviteľ proruskej kolaborantskej správy v juhoukrajinskej Chersonskej oblasti požiada šéfa Kremľa Vladimira Putina o anexiu tohto regiónu, ktorý sčasti okupujú ruské invázne sily.

"Bude podaná žiadosť, aby sa Chersonská oblasť stala plnohodnotným subjektom Ruskej federácie," povedal v stredu novinárom Kyrylo Stremousov, zástupca šéfa proruskej vojenskej a civilnej správy oblasti a predseda tzv. výboru na záchranu Chersonskej oblasti, TASR informáciu prevzala v stredu z agentúr AFP a AP.

Podľa Stremousova v súčasnosti neexistujú plány na vyhlásenie "Chersonskej ľudovej republiky" po vzore samozvaných separatistíckých republík v Donbase.

"Mesto Cherson je Rusko. Na území Chersonskej oblasti nevznikne žiadna CHĽR (Chersonská ľudová republika), nebudú ani žiadne referendá. Bude dekrét založený na žiadosti chersonského oblastného vedenia adresovaný prezidentovi Ruskej federácie a bude tam žiadosť o zahrnutie oblasti medzi plnohodnotné regióny Ruskej federácie," citovali Stremousove slová ruské štátne tlačové agentúry.

Prvé obsadené mesto Ukrajiny

Cherson sa 2. marca stal prvým ukrajinským mestom, ktoré obsadili ruské sily. Doposiaľ je jedinou metropolou ukrajinskej oblasti, ktorú Moskva okupuje od začiatku invázie.

Rusi tvrdia, že ovládajú celú Chersonskú oblasť. Boje v regióne však zrejme ešte stále prebiehajú a ukrajinská armáda v posledných týždňoch hlásila dobytie niektorých tamojších dedín.

Mesto Cherson, kde ruskí vojaci rozohnali už niekoľko protestov proti okupácii, navštívili minulý týždeň Andrej Turčak, prvý podpredseda Rady federácie, hornej komory ruského parlamentu, a tajomník generálnej rady prokremeľskej strany Jednotné Rusko. Turčak vyhlásil, že Rusko zostane na južnej Ukrajine "navždy".

Zelenskyj: Cherson dobyjeme späť

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj naopak tvrdí, že Ukrajinci opäť získajú späť všetky územia a mestá okupované Ruskom vrátane Chersonu, kde už Kremeľ začal zavádzať ruský rubeľ a ovládol tamojší internet aj mediálny priestor.

Ukrajina sa obáva, že v Chersone môže dôjsť k vyhláseniu bábkovej odštiepeneckej republiky na základe zinscenovaného referenda, ako sa to v predchádzajúcich rokoch stalo v Doneckej a Luhanskej oblasti v Donbase.    

Peskov: Rozhodnutie je na obyvateľoch

Na otázku týkajúcu sa možného pripojenia Chersonskej oblasti k Rusku Peskov reagoval nekonkrétnym konštatovaním, že o jej budúcnosti musia rozhodnúť tamojší obyvatelia. Akékoľvek takéto rozhodnutie však musí mať "jasný právny základ", ako tomu podľa jeho slov "bolo v prípade Krymu.

Ukrajinský Krymský polostrov anektovala Moskva v roku 2014 na základe výsledkov sporného referenda.

01 - Modified: 2024-07-24 22:06:23 - Feat.: - Title: Streľba medzi ukrajinskými vojakmi si vyžiadala troch mŕtvych. Dôvodom boli osobné vzťahy, uviedla armáda 02 - Modified: 2024-07-24 18:54:41 - Feat.: - Title: Rusko môže na Ukrajine stratiť päť rokov a 1,5 milióna ľudí, povedal britský generál 03 - Modified: 2024-07-24 17:14:19 - Feat.: - Title: Ukrajina vydiera Slovensko, tvrdí Šutaj Eštok. Zastavenie dodávok ropy je porušením asociačnej dohody 04 - Modified: 2024-07-24 15:35:37 - Feat.: - Title: Viac než štyri miliardy na obnovu Ukrajiny. Na uvoľnení sa dohodli veľvyslanci Únie 05 - Modified: 2024-07-24 09:49:43 - Feat.: - Title: Ak bude Rusko rokovať v dobrej viere, sme ochotní pristúpiť na rozhovory, vyhlásil ukrajinský šéf diplomacie
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
25. júl 2024 05:04