Reuters
StoryEditor

Explózie zabili v Egypte desiatky kresťanov. Prezident vyhlásil výnimočný stav

09.04.2017, 10:41
Autor:
ČTKČTKTASRTASR
K útokom sa prihlásil Islamský štát.

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí po dnešnej dvojici útokov na kostoly koptských kresťanov nariadil okamžité nasadenie armády v okolí dôležitých budov po celej krajine. Zároveň na tri mesiace vyhlásil výnimočný stav v celej krajine. Vojaci by mali - na základe prezidentského nariadenia - hliadkovať v okolí takýchto objektov spoločne s policajnými zložkami, oznámila egyptská štátna televízia.

K dvom útokom na koptské kostoly v mestách Tanta a Alexandria v severnom Egypte, ku ktorým došlo počas dnešnej Kvetnej nedele, sa prihlásili militanti zo sinajskej odnože extrémistickej organizácie Islamský štát (IS).

Dovedna si oba výbuchy vyžiadali najmenej 43 mŕtvych a vyše 100 zranených; medzi obeťami sú aj minimálne traja policajti.

Výbuch pred kostolom sv. Marka v Alexandrii mal na svedomí samovražedný atentátnik, ktorého zastavil policajt pred vstupom do chrámu. Krátko predtým tam slúžil slávnostnú bohoslužbu koptský pápež Tawadros II.; v čase výbuchu sa stále nachádzal v budove, avšak vyviazol bez zranení.

Egyptský prezident Sísí zvolal po útoku krízové zasadnutie rady obrany štátu a následne rozhodol o nasadení armády pri zaisťovaní bezpečnosti. Na dvojdňovú návštevu Egypta by mala 28. apríla pricestovať hlava katolíckej cirkvi, pápež František, ktorý dnes nad udalosťami v Egypte vyjadril hlboké poľutovanie.

01 - Modified: 2025-12-04 23:15:06 - Feat.: - Title: Netanjahu vyslal delegáciu do Káhiry. Izrael rokuje o návrate pozostatkov posledného rukojemníka 02 - Modified: 2025-11-28 10:00:00 - Feat.: - Title: Najväčšia sopečná hrozba sveta nie sú Etna ani Yellowstone. Skutočné nebezpečenstvo predstavujú sopky, o ktorých si nepočul 03 - Modified: 2025-11-26 10:00:00 - Feat.: - Title: GALÉRIA Mladá rodina kúpila zničený kostol. Sami a s napätým rozpočtom ho prerábajú na bývanie 04 - Modified: 2025-11-24 06:00:51 - Feat.: - Title: Delegácia Hamasu rokovala v Káhire so šéfom egyptskej tajnej služby o Gaze 05 - Modified: 2025-11-18 22:12:48 - Feat.: - Title: Egypt anuloval hlasy v parlamentných voľbách vo viac než štvrtine obvodov
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. december 2025 22:06