MAFRA/Michal Šula
StoryEditor

Jakeš pre ruský denník: Štátny prevrat zosnovali moji súperi v strane za prispenia KGB

09.01.2017, 11:52
Autor:
ČTKČTK
Bývalý šéf československých komunistov poskytol rozhovor pre ruský internetový denník Gazeta.ru.

Gorbačovova politika perestrojky (prestavby) nebola pripravená ani premyslená. Vyhlásil to bývalý šéf československých komunistov Miloš Jakeš v rozhovore pre ruský internetový denník Gazeta.ru. Gorbačov podľa neho nechápal, že ZSSR drží pohromade ideológia a komunistická strana.

Československo by podľa Jakeša (ktorý sa pred 30 rokmi stal generálnym tajomníkom ÚV KSČ) dopadlo rovnako zle ako Gorbačovov Sovietsky zväz už v roku 1968, keby vtedajší vývoj nezastavil zásah sovietskych vojsk.

"Gorbačovova perestrojka bola nepremyslená. Pomohla vytvárať nespokojnosť, hoci s ňou mala bojovať. Otvorila priestor k ničím neobmedzenej otvorenosti. Každý si hovoril, čo chcel, kritizoval, čo sa mu páčilo, a tak namiesto zjednotenia vznikal rozkol. Ľudia sa začali k režimu stavať negatívne. Urobil to Gorbačov správne?" Povedal denníku 94-ročný Jakeš.

"Logika vývoja nevyžadovala takýto krok, akým bola perestrojka. Bolo potrebné riešiť problémy, súvisiace hlavne so spotrebným tovarom, dopravou atď ... Bolo to ako za Chruščova, kedy po odhalení Stalinovho kultu osobnosti všetci začali kritizovať a krajina slabla, namiesto aby sa zjednotila," usúdil.

Jakeš vraj chystal vlastnú verziu prestavby, ktorá však nekopírovala tú sovietsku. Reformy boli nachystané, ich spustenie v januári 1990 však zmaril "štátny prevrat", zosnovaný podľa Jakeša jeho súpermi vo vládnucej strane za prispenia sovietskej tajnej polície KGB, ktorá si ho priala nahradiť na čele strany a štátu niekým iným.

"Štátny prevrat by sa nepodaril bez prevratu vo vnútri strany," tvrdí s tým, že vnútrostranícky sprisahanci za pomoci Štátnej bezpečnosti využili študentskú demonštráciu k zrážkam s políciou na Národnej triede 17. novembra 1989. "Chceli zvrhnúť stranícke vedenie, ale namiesto toho zničili socializmus," usúdil.

Svoju dlhovekosť pripisuje pravdepodobne tomu, že sa vždy pohyboval, v živote nedržal cigaretu v ruke a alkohol požíval len vzácne. Rád by napísal ešte jednu knihu o budovaní socializmu v Československu, vrátane príčin jeho porážky.

01 - Modified: 2023-09-20 16:05:04 - Feat.: - Title: ANALÝZA: Nové ruské zlyhanie sa volá Karabach. Neúprosný konflikt je po 30 rokoch na prahu veľkého zlomu 02 - Modified: 2023-09-19 10:00:43 - Feat.: - Title: Putinov poslanec chce obnoviť ruské impérium v hraniciach ZSSR 03 - Modified: 2023-09-15 22:05:00 - Feat.: - Title: Historik o propagande: Bola tu vždy, tá najprimitívnejšia mieri na elektorát, ktorý uverí každej hlúposti 04 - Modified: 2023-09-14 08:10:00 - Feat.: - Title: Keď sa Hitler prestal iba vyhrážať: Teror henleinovských ordnerov si v pohraničí vyžiadal desiatky obetí 05 - Modified: 2023-09-12 08:12:51 - Feat.: - Title: Putin odsúdil okupáciu Československa a intervenciu v Maďarsku: Bola to chyba sovietov, tvrdí
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
21. september 2023 20:14