Antonio GuterresTASR/AP
StoryEditor

Guterres v hlasovaní o šéfovi OSN opäť zvíťazil, Lajčák padol na tretie miesto

26.09.2016, 19:18
Autor:
TASRTASR
Kandidáti na druhom a treťom mieste si proti predchádzajúcemu kolu hlasovania vymenili poradie a obaja prišli o jedného stúpenca.

Portugalský expremiér a bývalý vysoký komisár Organizácie Spojených národov (OSN) pre utečencov António Guterres zvíťazil aj v dnešnom neformálnom hlasovaní o kandidátoch na post generálneho tajomníka OSN. Od 15-člennej Bezpečnostnej rady OSN získal 12 pozitívnych a dva negatívne hlasy. Jedna krajina sa hlasovania zdržala.

Ako druhý sa umiestnil bývalý šéf srbskej diplomacie Vuk Jeremič, ktorý má rovnaký počet pozitívnych hlasov (osem) ako slovenský kandidát - minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Jeremič je pred Lajčákom vďaka tomu, že získal o jeden negatívny hlas menej ako jeho slovenský kolega. Jeremič ich mal šesť, Lajčák sedem. TASR to potvrdil zdroj z prostredia OSN.

Za Lajčákom nasledujú argentínska ministerka zahraničných vecí Susana Malcorrová, bývalý slovinský prezident Danilo Türk, generálna riaditeľka Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) Irina Bokovová z Bulharska, bývalá premiérka Nového Zélandu Helen Clarková, bývalý macedónsky minister zahraničných vecí Srďan Kerim a bývalá moldavská vicepremiérka a ministerka zahraničných vecí Natalia Ghermanová.

Podľa zdroja z prostredia OSN dnešné hlasovanie potvrdilo, že jednoznačným lídrom je Guterres, ale aj to, že krajiny príliš nedbajú na princíp regionálnych rotácií. "Potvrdzuje sa, že nárok východoeurópskych krajín sa veľmi neuznáva," uviedol pre TASR tento zdroj. Rovnako sa podľa neho potvrdzuje fluktuácia hlasov.

Pre Lajčáka je dobré, že sa naďalej pohybuje na popredných priečkach. Ženám sa v tomto hlasovaní príliš nedarilo. O Jeremičovi sa podľa uvedeného zdroja vie, že ho vetujú USA ako jeden zo stálych členov Bezpečnostnej rady OSN.

Dnešné hlasovanie o novom generálnom tajomníkovi OSN bolo posledným neformálneho charakteru. Najbližšie sa má uskutočniť 5. októbra a má zahŕňať aj farebne odlíšené hlasovacie lístky, aby bolo možné určiť, ako hlasovalo päť stálych členov Bezpečnostnej rady OSN – Británia, Čína, Francúzsko, Rusko a USA. Nový šéf OSN nahradí Pan Ki-muna, ktorému sa skončí mandát na konci roka po odslúžení dvoch funkčných období.

Ruská federácia mieni podľa informácií utorkového vydania viedenského mienkotvorného denníka Die Presse vetovať voľbu portugalského kandidáta Antónia Gutteresa za budúceho generálneho tajomníka Organizácie Spojených národov.

Podľa informácií Die Presse s odvolaním sa na ruské diplomatické zdroje vláda v Moskve trvá na tom, aby sa nástupcom Pan Ki-muna na čele svetovej organizácie stal jeden z kandidátov z východoeurópskych krajín, informovala o obsahu materiálu denníka dnes večer s predstihom tlačová agentúra APA.

01 - Modified: 2023-03-25 13:45:09 - Feat.: - Title: Rusko omilostilo viac než 5000 väzňov, ktorí ukončili službu u wagnerovcov a bojovali na Ukrajine 02 - Modified: 2023-03-25 12:15:15 - Feat.: - Title: Rusko hrozí jadrovými zbraňami v prípade pokusu Ukrajiny získať Krym, tvrdí Dmitrij Medvedev 03 - Modified: 2023-03-25 11:09:40 - Feat.: - Title: Putinov spojenec navrhuje zakázať aktivity Medzinárodného trestného súdu v Rusku a trestať ich podporu 04 - Modified: 2023-03-25 07:48:21 - Feat.: - Title: Novozélandská ministerka zahraničných vecí v Číne upozornila na pomoc Rusku i na ľudské práva 05 - Modified: 2023-03-24 20:13:12 - Feat.: - Title: Medvedev prečítal riaditeľom vojenských závodov Stalinov telegram z roku 1941
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
25. marec 2023 15:23