dover zápchaYouTube
StoryEditor

Francúzske kontroly strpčujú Britom dovolenky. Na trajekt cez La Manche čakajú aj desiatky hodín

24.07.2016, 13:15
Autor:
ČTKČTK
Aj viac ako 14 hodín museli čakať v nočných frontoch v Doveri britskí vodiči, ktorí chceli vyraziť na dovolenku na kontinent.

Okrem veľkého náporu dovolenkárov sú podľa britskej polície dôvodom tiež obmedzené odbavovacie kapacity na francúzskych hraničných priechodoch, kde chýba personál a kde po teroristických útokoch teraz platia aj zvýšené bezpečnostné opatrenia.

Dlhé čakanie začalo už v noci z piatka na sobotu a môže trvať až do pondelka, upozornila polícia. Úrady v Doveri dnes ráno odhadli čakania v cestných zápchach na 4,5 hodiny, s následným dvojhodinovým čakaním v samom prístave.

Britská vláda prisľúbila posily, aby francúzskym pohraničníkom pri kontrolách v Doveri pomohli. "Chápeme, že došlo k mimoriadnemu narušeniu v Doveri, ale bezpečnosť je prvoradá," uviedla hovorkyňa.

Alison Dallaraová, ktorá sa tiež chcela dostať na kontinent, stanici BBC povedala, že sa v Doveri otočila a miesto trajektu dala prednosť ceste Eurotunelom z Folkestone. "Po dvadsaťminútovom čakaní sme teraz v polovici cesty," poznamenala s tým, že cestovný lístok na trajekt možno vrátiť.

Z Folkestone jazdia Eurotunelom každú hodinu štyri spoje. Pred terminálom sa teraz nečaká, ale odbavenie kvôli posilnenej bezpečnosti trvá až hodinu.

Simon Barnes zo Sevenoaks mal s dcérou odcestovať k talianskym jazerám trajektom, ktorý odchádza z Doveru do Calais v 05:20 SELČ. Namiesto toho uviazol v zápche. "Bolo to strašné. Ale zdalo sa mi, že ľudia sa s tým celkom zmierili," povedal. Kým sedel uväznený v zápche, dcéra a jej kamarátky mu došli pre kávu a sendvič.

Rob Jackson, mieriaci s partnerkou a dvoma deťmi do Talianska, plánoval odplávať v sobotu popoludní, ale namiesto toho ešte v noci stáli v zápche asi 12 kilometrov od prístavu. "Naše deti boli v poriadku, hrali sa pri aute, ale ľudia s malými deťmi a seniori určite trpeli viac," usúdil.

Iný motorista sa zveril, že na ceste strávil s manželkou a tromi deťmi skoro 24 hodín. "Naša maličká sa práve povracala," posťažoval sa s tým, že ďalšie dve deti sú v poriadku. "Ešteže máme sedemmiestne auto a mohli sme na zložených sedadlách nafúknuť matrac, aby sa natiahli," dodal.

Bezpečnostné kontroly v Doverskom prístave už v sobotu trochu poľavili, aby sa urýchlilo odbavovanie. Polícia ale aj tak odporučila motoristom, aby sa zásobili jedlom a vodou a zvažovali alternatívne trasy.

Konzervatívny poslanec z Doveru Charlie Elphick vyzval vládu, aby sa ospravedlnila ľuďom, ktorí museli hodiny čakať v letnej horúčave. "Je to absolútne neprijateľné. Prístav pred niekoľkými dňami varoval ministerstva vnútra a dopravy pred situáciou, ktorá nastala, ale veľa sa neudialo. Dlhujeme ľuďom ospravedlnenie. Vláda mala byť pripravená, ale nebola," povedal.

Vo Francúzsku platí výnimočný stav od teroristických útokov v Paríži, kde vlani v novembri zomrelo 130 ľudí. Po útoku v letovisku Nice, kde pred viac ako týždňom zahynulo 84 ľudí, bol výnimočný stav predĺžený až do januára budúceho roka.

01 - Modified: 2023-05-29 17:04:40 - Feat.: - Title: Protesty flámskej ultrapravice viedli v Bruseli k demonštrácii proti fašizmu 02 - Modified: 2023-05-29 09:23:13 - Feat.: - Title: Nepochopiteľný krok Tesly. Jej zákazníci už hromadne rušia objednávky, konkurenti sa tešia 03 - Modified: 2023-05-28 10:22:11 - Feat.: - Title: Francúzsko diskutuje o ratingu s agentúrou Standard and Poor‘s 04 - Modified: 2023-05-27 17:28:24 - Feat.: - Title: Na hranici Iránu a Afganistanu vypukli ozbrojené boje. Dôvodom sporu je voda 05 - Modified: 2023-05-27 15:02:13 - Feat.: - Title: Vo Veľkej Británii narástli ľuďom účty za potraviny. Svoj podiel viny nesie aj Brexit
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
29. máj 2023 20:08