Na päťdesiatročnom manažérovi, ktorý bol od začiatku jedným z favoritov na post uvoľnený Wernerom Faymannom, sa podľa webu rakúskeho denníka Kurier zhodli špičky sociálnej demokracie.Reuters
StoryEditor

Rakúsko pozná svojho nového kancelára. Vládu povedie doterajší šéf železníc

12.05.2016, 16:45
Autor:
ČTKČTK
Novým rakúskym kancelárom sa podľa webu denníka Kurier stane doterajší šéf rakúskych železníc Christian Kern.

Na päťdesiatročnom manažérovi, ktorý bol od začiatku jedným z favoritov na post uvoľnený Wernerom Faymannom, sa podľa webu rakúskeho denníka Kurier zhodli špičky sociálnej demokracie. V piatok by jeho nomináciu mali oznámiť verejnosti.

Faymann rezignoval prekvapivo začiatkom týždňa pre to, že stratil podporu časti členov sociálnej demokracie (SPÖ) po neúspechu straníckeho kandidáta v prvom kole prezidentských volieb. Vedenie vlády dočasne prevzal predseda ľudovej koalície (ÖVP) Reinhold Mitterlehner.

„Ľudovci“ sa zatiaľ k špekuláciám o možných kandidátoch na kancelára nechceli príliš vyjadrovať, stanovili si ale trojicu podmienok pre pokračovanie vo vláde veľkej koalície. Tá najdôležitejšia sa týka udržania reštriktívnej migračnej politiky.

Kern sa narodil 4. januára 1966 vo Viedni, kde sa venoval mediálnym štúdiám. Potom pracoval ako novinár alebo asistent sociálnodemokratického štátneho tajomníka pre verejnú službu Petera Kostelku. Skúsenosti má aj z rakúskej energetickej spoločnosti, rakúske železnice vedie od roku 2010.

Päťdesiatnik, ktorý by mal prevziať aj vedenie sociálnej demokracie, neprichádza počas jednoduchej situácie. SPÖ je v kríze, ku ktorej výrazne prispel prepad jej kandidáta Rudolfa Hundstorfera vo voľbách hlavy štátu. Hundstorfer získal len jedenásť percent hlasov a výrazne zaostal za víťazom prvého kola Norbertom Hoferom z populistickej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ).

Práve tá by pravdepodobne vyhrala, ak by sa teraz v Rakúsku uskutočnili predčasné parlamentné voľby. Aj preto je podľa komentátorov v záujme ako sociálnych demokratov, tak ľudovcov, pokračovať v koaličnej vláde. Očakávajú sa pritom zmeny na niektorých ministerských postoch.

01 - Modified: 2024-05-29 21:01:40 - Feat.: - Title: Za sériou útokov na Jehovových svedkov v rakúskom Štajersku je ich bývalý člen 02 - Modified: 2024-05-29 12:27:29 - Feat.: - Title: Čaputová na zámku Schloss Hof vyzdvihla výborné vzťahy medzi Slovenskom a Rakúskom 03 - Modified: 2024-05-25 08:43:24 - Feat.: - Title: V Indii sa koná šiesta etapa najväčších volieb na svete, Módí sa usiluje o tretí mandát 04 - Modified: 2024-05-24 08:29:12 - Feat.: - Title: Bývalý šéf labouristov bude vo voľbách do britského parlamentu kandidovať ako nezávislý 05 - Modified: 2024-05-23 09:49:26 - Feat.: - Title: Nigel Farage nebude kandidovať v predčasných voľbách do britského parlamentu
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
30. máj 2024 11:35