StoryEditor

Obama sa v Bielom dome stretol s pakistanskou školáčkou, na ktorú zaútočil Taliban

12.10.2013, 08:39
Autor:
tasr, stltasr, stl

Americký prezident Barack Obama prijal v piatok v Oválnej pracovni Bieleho domu pakistanskú školáčku Malálu Júsufzajovú a poďakoval jej za úsilie v prospech vzdelávania dievčat.

Júsufzajová bola považovaná za jedného z hlavných kandidátov na tohtoročnú Nobelovu cenu za mier, ktorú však napriek očakávaniam napokon nezískala.

Prijatia v Bielom dome sa zúčastnila aj prvá dáma USA Michelle Obamová i staršia z dcér prezidentského páru Malia. Obama podľa oficiálneho vyhlásenia ocenil Malálinu "odvahu a odhodlanie presadzovať právo všetkých dievčat na chodenie do školy".

Pakistanská tínedžerka vyjadrila Obamovi vďaku za to, že Spojené štáty podporujú rozvoj vzdelávávania v Pakistane i susednom Afganistane.

Tlmočila mu však tiež svoje znepokojenie ohľadne útokov amerických bezpilotných lietadiel na pakistanskom území. Zdôraznila, že obeťami takýchto náletov sa často stávajú nevinní ľudia, čo vyvoláva hnev pakistanskej verejnosti a spätne prispieva k podnecovaniu terorizmu.

Malála (16) sa pred rokom stala terčom útoku Talibanu, pri ktorom utrpela ťažké strelné poranenie hlavy. Následne sa podrobila komplikovanej liečbe v Británii, kde v súčasnosti žije a študuje na strednej škole. Po absolvovaní škôl sa chce vrátiť domov do vlasti a angažovať sa v politike; nedávno vyjadrila túžbu stať sa v budúcnosti pakistanskou premiérkou.

Propagácii ženského vzdelávania v tradičnom moslimskom Pakistane sa Malála venovala od svojich 11. rokov. V utorok vyšla kniha jej pamätí pod anglickým názvom I am Malala (Ja som Malála). Európsky parlament jej tento týždeň udelil Sacharovovu cenu za slobodu myslenia.

01 - Modified: 2005-07-18 16:00:00 - Feat.: 0 - Title: MVO vyzvali eurokomisárov, aby nezabrzdili tvorbu environmentálnych stratégií
01 - Modified: 2025-11-25 14:01:04 - Feat.: - Title: Deväť detí zahynulo pri pakistanskom útoku v Afganistane, Taliban sľúbil odvetu 02 - Modified: 2025-11-04 15:32:48 - Feat.: - Title: OSN zastavila činnosť na afganskej hranici kvôli obmedzeniam Talibanu voči ženám 03 - Modified: 2025-10-21 13:47:06 - Feat.: - Title: Rakúsko deportovalo do vlasti prvého Afganca od návratu hnutia Taliban k moci, bol odsúdený za trestné činy 04 - Modified: 2025-10-12 12:52:04 - Feat.: - Title: Afganské sily v noci zabili 58 pakistanských vojakov, uviedol Taliban 05 - Modified: 2025-10-10 20:01:23 - Feat.: - Title: Taliban obvinil Pakistan z útokov v pohraničnej oblasti a narušenia suverénneho územia krajiny
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
06. december 2025 10:02