StoryEditor

Rozlúštil nacistický kód. Teraz Turingov rukopis predali za milión dolárov

14.04.2015, 07:22
Autor:
TASRTASR


Rukou písaný 56-stranový poznámkový zošit patriaci britskému priekopníkovi počítačov Alanovi Turingovi, ktorý počas druhej svetovej vojny rozlúštil kód legendárneho nacistického šifrovacieho stroja Enigma, sa na dražbe v New Yorku predal za vyše milión dolárov. Informovala o tom v pondelok aukčná sieň Bonhams.

Príbeh matematického génia Turinga, ktorý rozlúštením nacistického kódu pomohol skrátiť druhú svetovú vojnu, bol sfilmovaný a snímka s názvom Kód Enigmy získala tento rok Oscara. Postavu Turinga stvárnil herec Benedict Cumberbatch, pripomenula tlačová agentúra Reuters.

Britský vedec Turing viedol počas vojny tím odborníkov, ktorý rozlúštil kód šifrovacieho stroja Enigma. Nacisti ho pritom pokladali za nerozlúštiteľný. Vedcom sa tak pripisuje záchrana mnohých ľudských životov.

Aukčná sieň Bonhams odmietla zverejniť meno kupca. Dodala však, že na dražbách narastá záujem o vedecké materiály, dejiny počítačov, vesmír, výskum a ranú vedu.

Časť zisku z predaja pôjde na nekonkretizovanú charitu.

Poznámkový zošit, ktorý verejnosť nikdy nemala možnosť vidieť, sa pokladá za jediný Turingov existujúci, rozsiahly rukopis. Pochádza z roku 1942 a vedec ho zanechal priateľovi Robinovi Gandymu. V zošite Turing rozpracovával matematické vzorce a základy počítačovej vedy - čitateľ tak má možnosť preniknúť do vedcovho geniálneho myslenia.

Gandy dodal medzi stránky s Turingovými úvahami aj vlastné poznámky a zošit utajoval až do svojej smrti.

Turing, homosexuál, sa počas života nedočkal uznania za prelomovú prácu počas vojny. V roku 1954 si ako 41-ročný vzal život, keď dostával hormonálnu liečbu. Išlo o alternatívu k uväzneniu, pretože v roku 1952 bol za sex s mužom obvinený z mravného ohrozovania. Homosexuálny pohlavný styk bol v tom čase v Británii zločinom.

Šesťdesiat rokov po smrti dostal Turing od britskej panovníčky Alžbety II. zriedkavú, kráľovskú milosť v prípade odsúdenia za homosexuálne správanie.

Cumberbatch bol za stvárnenie Turinga vo filme nominovaný na Oscara v kategórii najlepší herec. Snímka nakoniec získala pozlátenú sošku v kategórii najlepší adaptovaný scenár. Film vychádza z knihy spisovateľa Andrewa Hodgesa "Alan Turing: The Enigma".

"Tento poznámkový zošit odhaľuje, že hoci bol Turing zapletený do veľkých svetových udalostí, zostával oddaný slobodnému rozmýšľaniu a práci v čistej matematike," uviedol Hodges vo vyhlásení.

 

1 jam

 

 

 

 

 

01 - Modified: 2007-05-09 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Verejná správa musí viac šetriť
01 - Modified: 2023-09-23 08:30:00 - Feat.: - Title: Legendárny šprintér Jesse Owens. Najprv prekazil plán Hitlerovi, potom ho ponížil americký prezident 02 - Modified: 2023-09-14 08:10:00 - Feat.: - Title: Keď sa Hitler prestal iba vyhrážať: Teror henleinovských ordnerov si v pohraničí vyžiadal desiatky obetí 03 - Modified: 2023-08-03 10:17:03 - Feat.: - Title: Pobite ich, to peklo musí zhorieť! Vzbura väzňov v Treblinke urýchlila likvidáciu nacistického tábora smrti 04 - Modified: 2023-06-22 21:33:50 - Feat.: - Title: V Nemecku schválili pamätník pre Jehovových svedkov prenasledovaných nacistami 05 - Modified: 2023-06-17 05:50:03 - Feat.: - Title: Poľsko pátra po ukradnutých umeleckých dielach, nádej stavá na striedaní generácií
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
28. september 2023 13:56