StoryEditor

V Bruseli zrušili silvestrovské oslavy kvôli hrozbe terorizmu

30.12.2015, 20:24
Autor:
TASRTASR

Vedenie belgickej metropoly Brusel dnes večer rozhodlo, že silvestrovská párty v meste vrátane ohňostroja sa tentoraz neuskutoční, a to kvôli pretrvávajúcej teroristickej hrozbe.

Belgickí policajti uskutočnili dnes v súvislosti s pátraním po atentátnikoch z Paríža domovú prehliadku v problematickej bruselskej štvrti Molenbeek a zadržali tam jednu osobu, ktorú predviedli na výsluch. O prípadnom vydaní zatykača by mal rozhodnúť vyšetrujúci sudca.

K razii došlo na ulici, na ktorej príslušníci policajného útvaru špeciálneho určenia zasahovali už tri dni po teroristických útokoch z Paríža, teda 16. novembra. Vtedy v prehľadanom byte našli stopy kľúčovej podozrivej osoby Salaha Abdeslama, informoval belgický verejnoprávny rozhlas a televízia RTBF, ako aj internetové vydanie nemeckého denníka Bild.

Napriek medzinárodnému pátraniu po spomínanom mužovi je Abdeslam aj naďalej na úteku pred spravodlivosťou.

Molenbeek bol podľa RTBF aj dejiskom ďalšej domovej prehliadky.

Iba v priebehu utorka vysvitlo, že na viacerých miestach Bruselu malo dôjsť počas silvestrovskej noci k teroristickým útokom. Po raziách a viacerých domových prehliadkach zatkli v Belgicku dvoch ľudí, ktorí čelia obvineniu z plánovania spomínaných útokov. Policajti súčasne zhabali propagandistické materiály extrémistickej organizácie Islamský štát (IS), vojenské oblečenie a počítač. Zbrane ani výbušniny však nenašli.

Jedna zo zadržaných osôb je považovaná za plánovača operácií a mala mať navyše na starosti nábor nových osôb na realizáciu teroristických útokov, druhá je podľa zdrojov prokuratúry vnímaná ako ich realizátor alebo spolupáchateľ.

Najmenej jeden z dvojice, 27-ročný Mohamed K., akúkoľvek vinu popiera. Podľa vlastných slov sa neradikalizoval a podľa svojho právneho zástupcu nemá ani záznam v trestnom registri, informovala dnes tlačová agentúra Belga. Práve tento muž by mal byť oným realizátorom alebo spolupáchateľom.

Spomínaným plánovačom by podľa novín La Derniére Heure mal byť Sadd S. (30).

Obaja muži pochádzajú podľa mediálnych informácií z bruselskej štvrte Anderlecht a sú členmi miestneho motocyklového klubu Kamikaze Riders, ktorého stúpenci upútali na sociálnych sieťach miestami antisemitskými sloganmi. Sadd S., ktorý by mal byť lídrom tohto klubu, je podľa rozhlasovej stanice RTBF známy ako radikálny kazateľ.

Ďalšie štyri osoby, ktoré zadržali v predchádzajúcich dňoch po raziách v Bruseli, v provincii Flámske Brabantsko a pri meste Liege, sa v utorok ocitli už na slobode.

Belgická polícia vyhlásila dnes pátranie aj po štyroch odsúdených členoch islamistickej organizácie Sharia4Belgium.

V Belgicku platí aktuálne druhý najvyšší stupeň pohotovosti v súvislosti s hrozbou teroristických útokov, ktorá je tak vnímaná ako možná a pravdepodobná.

Polícia v Bruseli zintenzívnila bezpečnostné opatrenia. Pred komisariátmi sú ozbrojení policajti. Muži zákona navyše už patrolujú najmenej v dvojiciach, v ktorých je minimálne jeden z príslušníkov ozbrojený.

 

01 - Modified: 2007-12-20 13:28:00 - Feat.: 0 - Title: Únia víta rozšírenie schengenského priestoru
01 - Modified: 2023-05-26 12:01:13 - Feat.: - Title: Belgicko a Irán si vymenili väzňov, jeden bol odsúdený za pokus o bombový útok 02 - Modified: 2023-05-22 12:27:24 - Feat.: - Title: V Belgicku sa konajú demonštrácie za lepšiu ochranu zamestnancov 03 - Modified: 2023-05-19 08:33:07 - Feat.: - Title: Z ruskej ambasády spravme múzeum terorizmu, chce kyjevská poslankyňa. Budova má byť vyvlastnená 04 - Modified: 2023-05-17 10:15:05 - Feat.: - Title: V Nemecku sa začal proces v prípade plánov na zvrhnutie vlády a únosu ministra 05 - Modified: 2023-05-17 09:06:32 - Feat.: - Title: Slovenka, ktorú obvinili z terorizmu, zostáva vo väzbe
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
01. jún 2023 03:18