Reuters
StoryEditor

V Belgicku zomrela 90-ročná žena po infikovaní dvoma variantmi koronavírusu

11.07.2021, 12:02
Autor:
TASRTASR
Neočkovaná žena žila sama doma, kde sa o ňu starala opatrovateľská služba. Po tom, ako viackrát spadla, ju začiatkom marca previezli do nemocnice.

V Belgicku zomrela 90-ročná žena, ktorá sa infikovala dvoma rôznymi variantmi nového koronavírusu súčasne. Informovala o tom v nedeľu agentúra AFP s odvolaním sa na belgických vedcov.

Neočkovaná žena žila sama doma, kde sa o ňu starala opatrovateľská služba. Po tom, ako viackrát spadla, ju začiatkom marca previezli do nemocnice v meste Aalst, kde ju v ten istý deň pozitívne testovali na prítomnosť koronavírusu.

Spočiatku bola saturácia jej krvi kyslíkom dostačujúca, no potom sa jej stav rýchlo zhoršil a o päť dní zomrela, uviedol vo vyhlásení Európsky kongres pre klinickú mikrobiológiu a infekčné choroby. Následné testy ukázali, že bola infikovaná dvoma variantmi koronavírusu naraz - alfa aj beta.

"Obidva varianty boli v tom čase v Belgicku prítomné, takže je pravdepodobné, že táto pani bola súčasne infikovaná rôznymi vírusmi od dvoch rôznych ľudí," povedala molekulárna biologička Anne Vankeerberghenová z nemocnice OLV v Aalste, ktorá štúdiu viedla.

Či je táto koinfekcia zodpovedná za rýchle zhoršenie zdravotného stavu tejto dôchodkyne, je však podľa Vankeerberghenovej ťažké povedať. Aj keď v odborných časopisoch zatiaľ neboli publikované prípady takýchto koinfekcií, predpokladá, že pravdepodobne ide o "podceňovaný jav", pretože sa nerobí dostatok testov na prítomnosť jednotlivých variantov.

Brazílski vedci v januári informovali o prípade dvoch ľudí, ktorí sa nakazili dvoma rôznymi kmeňmi koronavírusu súčasne, ale ani táto štúdia zatiaľ nebola publikovaná vo vedeckom časopise.

Belgická štúdia podľa virológa Lawrencea Younga z britskej univerzity vo Warwicku ukázala, že sú potrebné ďalšie štúdie, aby sa zistilo, či infekcia niekoľkými znepokojujúcimi variantmi koronavírusu SARS-CoV-2 ovplyvňuje klinický priebeh ochorenia COVID-19 a či to nejakým spôsobom ovplyvňuje účinnosť očkovania.

01 - Modified: 2023-09-18 10:31:51 - Feat.: - Title: Budú sa kvôli covidu opäť zatvárať školy? A účinkuje ešte očkovanie z minulého roka? Odpovedá hlavný hygienik 02 - Modified: 2023-09-15 17:30:00 - Feat.: - Title: Eurokomisia schválila vakcínu od Moderny prispôsobenú novým variantom Covid-19 03 - Modified: 2023-09-12 22:00:00 - Feat.: - Title: Na konci tohto mesiaca hrozí Slovensku lokálna epidémia covidu. Bude to ako chrípka, hovorí pre HN expert 04 - Modified: 2023-09-07 13:47:27 - Feat.: - Title: Slovenskí vedci spojili aktivitu enzýmu s ťažkým covidom 05 - Modified: 2023-09-06 19:32:56 - Feat.: - Title: Počet nakazených novým koronavírusom na severnej pologuli opäť rastie
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
23. september 2023 10:35