Al Jazeera
StoryEditor

Odsúdený expolicajt Chauvin vyjadril sústrasť rodine Floydovcov

26.06.2021, 07:42
Autor:
TasrTasr
Právnik Floydovej rodiny Ben Crump piatkový verdikt súdu označil za "historický" krok smerom k rasovému zmiereniu.

Bývalý americký policajt Derek Chauvin, ktorého v piatok odsúdili na 22,5 roka väzenia za vlaňajšiu vraždu Afroameričana Georgea Floyda, pred vynesením verdiktu na súde v Minneapolise vyjadril sústrasť rodine svojej obete.

"Chcem rodine Floydovcov vyjadriť sústrasť. Dúfam, že jej to prinesie aspoň čiastočný pokoj v duši. V budúcnosti sa však ešte objavia ďalšie zaujímavé informácie," vyhlásil bez bližšieho rozvinutia 45-ročný Chauvin, ktorého citovala tlačová agentúra DPA.

Právnik Floydovej rodiny Ben Crump piatkový verdikt súdu označil za "historický" krok smerom k rasovému zmiereniu.

"Tento historický rozsudok posúva rodinu Floydovcov, ako aj náš celý národ o krok bližšie k zahojeniu rán - uzatvorením prípadu a vyvodením zodpovednosti

voči (belošskému) policajtovi, ktorý neprávom zobral život černochovi," uviedol Crump vo vyhlásení.

"Deň čo deň a rok čo rok polícia zabíja černochov bez následkov. Dnes, keď sme sa stali svedkami Chauvinovho odsúdenia, však robíme významný krok vpred. Je to niečo, čo ešte pred veľmi krátkym časom bolo nepredstaviteľné. Tí, ktorí sa nahlas dožadovali spravodlivosti pre Georgea Floyda, svojím aktivizmom prispeli k zlepšeniu situácie," dodal Crump.

Americký prezident Joe Biden v reakcii na uväznenie Chauvina podľa tlačovej agentúry AFP uviedol: "Nepoznám všetky okolnosti, ktoré boli vzaté do úvahy, ale zdá sa mi, že podľa príslušných právnych smerníc bol rozsudok primeraný."

Floydova násilná smrť, ku ktorej došlo 25. mája 2020 počas policajného zákroku v Minneapolise, vyvolala v Spojených štátoch najväčšie demonštrácie za rasovú spravodlivosť a proti policajnej brutalite za niekoľko uplynulých desaťročí.

Chauvin bol koncom apríla porotou uznaný za vinného z vraždy druhého stupňa.

"Rozsudok nie je založený na emócii alebo sympatii," uviedol sudca Peter Cahill počas čítania piatkového verdiktu. Cahill vo svojom krátkom príhovore dodal, že rozsudok sa nezakladá ani "na verejnej mienke", ale na zákone a konkrétnych skutočnostiach viažucich sa k danému prípadu.

01 - Modified: 2023-05-27 18:11:46 - Feat.: - Title: Nemci sa postarali o ďalšiu senzáciu. Porazili USA a o zlato zabojujú proti Kanade 02 - Modified: 2023-05-26 22:00:00 - Feat.: - Title: Za prípravu útoku na Kapitol a rozvratné sprisahanie dostal 18 rokov. Súd poslal do väzenia šéfa extrémistov 03 - Modified: 2023-05-26 07:53:58 - Feat.: - Title: Hyundai a LG Energy Solution postavia v USA továreň na batérie za viac ako štyri miliardy dolárov 04 - Modified: 2023-05-26 05:13:00 - Feat.: - Title: Muskov startup môže testovať mozgové implantáty na ľuďoch, získal povolenie úradov 05 - Modified: 2023-05-25 15:39:34 - Feat.: - Title: EÚ musí aj pre suroviny dokončiť obchodné rokovania s tretími krajinami
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
28. máj 2023 05:23