Reuters
StoryEditor

Nevinné európske mestá premení na popol. Je v slepej uličke, varuje pred Putinom Johnson

04.03.2022, 23:22
Autor:
ČTKČTK
Britský premiér volá po spoločnej európskej stratégii, ako sa vymaniť z energetickej závislosti od Ruska.

Ruský prezident Vladimír Putin vo svojej vojne proti Ukrajine ešte pritvrdí, pretože nevidí inú cestu zo slepej uličky ako ničenie, ktoré premení na popol nevinné európske mestá.

Varoval predtým britský premiér Boris Johnson v rozhovore, ktorý poskytol nemeckému týždenníku Welt am Sonntag, talianskemu denníku La Repubblica a španielskemu denníku El País.

​Putina v rozhovore prirovnal k niekdajšiemu srbskému vodcovi Slobodanovi Miloševičovi, ktorý zomrel v cele medzinárodného súdu pre vojnové zločiny.

"Putin teraz ešte pritvrdí, pretože nevidí inú cestu zo slepej uličky ako skazu, obrátenie nevinných európskych miest na trosky a popol," povedal Johnson. Britský premiér zároveň odmietol zriadenie bezletovej zóny nad Ukrajinou, čo požaduje ukrajinské vedenie na čele s prezidentom Volodymyrom Zelenským.

"Logika by bola taká, že ruské lietadlá budú zostreľované. A tým sa zapletieme do logiky konfrontácie," upozornil Johnson. Rusko je podľa neho treba skôr prinútiť k spolupráci.

Putina prirovnal britský ministerský predseda k Miloševičovi. "Je tu silná analógia medzi správaním Putina a poslednými rokmi Slobodana Miloševiča," povedal Johnson európskym denníkom.

"Obaja vodcovia boli pri moci dlho, obaja boli stále autokratickejší, usilovali sa o upevnenie svojho postavenia vo svojich krajinách a našli si veľkú tému nacionalizmu," vysvetlil Johnson.

Európa zároveň musí pracovať na spoločnej energetickej politike, zdôraznil konzervatívny politik.

"Potrebujeme spoločnú európsku stratégiu, aby sme sa vymanili z tejto závislosti," povedal Johnson. "Existujú iné zdroje, v Severnej Amerike, Kanade a v oblasti Perzského zálivu. A cesty, ako spoločne vyrábať viac obnoviteľnej energie," dodal šéf britskej vlády.

01 - Modified: 2023-09-28 13:43:34 - Feat.: - Title: Putin sa stretol s čečenským vodcom Kadyrovom, hovorili o ukrajinskom konflikte 02 - Modified: 2023-09-28 14:23:36 - Feat.: - Title: Stalinova ústava bola dobrá a studená vojna priniesla mier, učia sa ruskí študenti 03 - Modified: 2023-09-27 19:15:14 - Feat.: - Title: Putinov kritik Navaľnyj ide na rok na samotku, jeho odvolanie neuspelo 04 - Modified: 2023-09-27 16:17:44 - Feat.: - Title: Putin hasí ruskú ekonomiku, žiada vládu o rýchle kroky. Nariadil stabilizovať ceny pohonných hmôt 05 - Modified: 2023-09-27 05:46:26 - Feat.: - Title: Clintonová odkázala Putinovi, že za rozšírenie NATO si môže on sám
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
30. september 2023 19:38