Reuters
StoryEditor

Hromadné testovanie v Rakúsku bude dobrovoľné, potvrdil Kurz po rozhovore s Matovičom

16.11.2020, 11:43
Autor:
ČTKČTK
Testovacia akcia má byť "ponukou" adresovanou tým, ktorí si nemôžu dovoliť drahé PCR testy.

Hromadné testovanie na koronavírus, ktoré plánuje rakúska vláda, bude na rozdiel od Slovenska dobrovoľné.

Po videokonferencii so premiérom Igorom Matovičom to dnes povedal rakúsky kancelár Sebastian Kurz.

Testovacia akcia má byť "ponukou" adresovanou tým, ktorí si nemôžu dovoliť drahé PCR testy, informovala agentúra APA.

​Napriek dobrovoľnosti Kurz predpokladá, že možnosť nechať sa otestovať využije v Rakúsku veľa ľudí.

Pred Vianocami si totiž podľa neho budú chcieť byť Rakúšania istí, že nie sú infikovaní a nenakazia svojich blízkych.

Kurz pochválil Slovensko

Po otestovaní bude podľa rakúskeho kancelára jasné len to, aká je v krajine aktuálna situácia. Masové testovanie nebude náhradou za testovaciu stratégiu, napríklad v opatrovateľskej oblasti.

Kurz ocenil prínos plošného testovania na Slovensku, kde je podľa neho teraz najlepšia epidemiologická situácie v strednej Európe.

Primát si Bratislava môže podľa kancelára pripísať aj vďaka tomu, že mohla do karantény poslať nakazených bez príznakov, u ktorých sa infekcia potvrdila práve pri hromadnom testovaní.

Zamerajú sa na skupiny

Bližšie detaily k masovému testovanie chce Kurz zverejniť na konci tohto týždňa. Spočiatku sa chce zamerať na určité skupiny, napríklad učiteľov.

Konečným cieľom však je otestovať čo najväčšiu časť populácie. Na organizácii by sa malo okrem ministerstva zdravotníctva podieľať aj ministerstvo obrany.

Tridsať rakúskych vojakov si už podobnú akciu vyskúšalo, pomáhali totiž pri plošnom testovaní na Slovensku.

Testovanie na Slovenku

Na Slovensku sa plošne testovalo počas dvoch víkendov. Test mali absolvovať všetci obyvatelia krajiny vo veku 10 až 65 rokov.

Počas prvého víkendu sa zapojilo 3,6 milióna ľudí. Testy ukázali, že medzi nimi bolo asi percento nakazených, teda cez 38-tisíc.

Počas druhého víkendu sa testovalo už len v okresoch, kde je choroba viac rozšírená.

Vtedy testy odhalili cez 13 500 nakazených. Na rozdiel od Rakúska, kde má byť testovanie dobrovoľné, hrozili Slovákom určité obmedzenia pohybu, ak nebudú môcť predložiť negatívny výsledok testu.

V Rakúsku, ktoré má asi 8,9 milióna obyvateľov, sa už potvrdilo vyše 208-tisíc prípadov nákazy koronavírusom.

S covidom-19 zomrelo 1887 infikovaných. Za posledných 24 hodín zdravotníci pri testovaní infekciu odhalili u 4657 ľudí. Prvýkrát je na jednotkách intenzívnej starostlivosti viac ako 600 ľudí.

01 - Modified: 2023-09-28 12:25:52 - Feat.: - Title: Rakúske hospodárstvo sa v minulom roku zotavilo z následkov pandémie. Tohtoročné výsledky budú pochmúrnejšie 02 - Modified: 2023-09-27 15:31:34 - Feat.: - Title: Náhly zvrat v OĽaNO? Matovič šliapol vo finiši na plyn, do kampane nalial rekordné peniaze 03 - Modified: 2023-09-27 15:05:12 - Feat.: - Title: Matovič na Boroch kritizoval Haščáka: Nemocnica patrí ľuďom, keďže ju postavili z nakradnutých peňazí 04 - Modified: 2023-09-27 17:39:52 - Feat.: - Title: Sulík bol v minulosti proti zákonu o lobingu, dnes už je v názore zmierlivejší a jeho schválenie by zvažoval 05 - Modified: 2023-09-26 19:19:51 - Feat.: - Title: Rakúsky kancelár spustil rok pred voľbami optimistickú propagačnú kampaň, chce zvýšiť dôveru vlády
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
01. október 2023 01:47