Sputnik/Mikhail Klimentyev
StoryEditor

Trump: Za mojich čias by Putin Ukrajinu nenapadol, mali sme lepší vzťah. Jeho kroky označil za geniálne

23.02.2022, 07:24
Autor:
TASRTASR
Okrem iného povedal, že USA by mali na zaistenie bezpečnosti americko-mexickej hranice použiť vojenskú silu podobnú tej, ktorú používa Rusko.

Za "dôvtipné" a "geniálne" označil v utorok bývalý americký prezident Donald Trump kroky šéfa Kremľa Vladimira voči Ukrajine. Informáciu zverejnila TASR na základe správy webového portálu Business Insider.
Trump v diskusnej relácii "Clay Travis and Buck Sexton Show" povedal, že Putinovo uznanie nezávislosti separatistických republík na východe Ukrajiny bol šikovný ťah.

"Mali sme sa radi"

"Putin vyhlási veľkú časť Ukrajiny za nezávislú. To je úžasné... A ja hovorím: Aké to je šikovné? A on tam príde a bude robiť mierotvorcu," doplnil Trump.

​Podľa Business Insider exprezident v relácii nepodložene tvrdil, že dôvod, prečo sa ruský prezident rozhodol napadnúť Ukrajinu teraz, a nie počas jeho vlády, je ten, že mal lepší vzťah s Putinom než súčasný prezident USA Joe Biden.

"Putina som poznal veľmi dobre. Vychádzal som s ním výborne. Mal ma rád. Mal som ho rád," uviedol Trump.

Okrem iného povedal, že USA by mali na zaistenie bezpečnosti americko-mexickej hranice použiť vojenskú silu podobnú tej, ktorú používa Rusko.

Treba zaistiť bezpečnosť

"To by sme mohli použiť na našej južnej hranici. To je najsilnejšia mierová sila, akú som kedy videl. Bolo tam viac armádnych tankov, ako som kedy videl," uviedol Trump.

​Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok uznal nezávislosť samozvaných proruských republík na východe Ukrajiny - Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky - a nariadil vyslanie vojakov do týchto oblastí. Tento krok vyvolal obavy, že môže dôjsť k rozsiahlej invázii na Ukrajinu.

Putin v rozsiahlom televíznom prejave vyhlásil, že vstup Ukrajiny do aliancie NATO je vopred dohodnutý a je len otázkou času. Zdôraznil, že ak k prijatiu Ukrajiny do NATO dôjde, bude to znamenať priame ohrozenie bezpečnosti Ruska.

Ukrajina sa totiž podľa Putina stane štartovacou plochou pre útok. Otázkou času je podľa Putina aj to, kedy si Ukrajina zostrojí vlastnú jadrovú zbraň. Poznamenal pri tom, že Ukrajina na to má kapacity ešte zo sovietskych čias.

01 - Modified: 2024-07-24 20:05:29 - Feat.: - Title: Zelenskyj považuje za úspech, že Ukrajinci môžu štartovať na Olympijských hrách v Paríži 02 - Modified: 2024-07-24 19:17:33 - Feat.: - Title: Muž, ktorý strieľal na Trumpa, hľadal informácie o atentáte na Kennedyho a miesto si prezrel dronom 03 - Modified: 2024-07-24 18:54:41 - Feat.: - Title: Rusko môže na Ukrajine stratiť päť rokov a 1,5 milióna ľudí, povedal britský generál 04 - Modified: 2024-07-24 18:46:09 - Feat.: - Title: Námestie Európy v Moskve premenovali na Námestie Eurázie 05 - Modified: 2024-07-24 18:13:05 - Feat.: - Title: V Turecku zadržali Rusa podozrivého z ranného výbuchu auta v Moskve, ten zranil dvoch ľudí
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
25. júl 2024 06:10