TASR/AP
StoryEditor

USA nasadili nové bojové hlavice. Myslia si, že bude možné viesť jadrovú vojnu, reagujú Rusi

05.02.2020, 13:43
Autor:
TASRTASR
Sila hlavice by mala byť približne tretinová v porovnaní s bombou zhodenou na Hirošimu počas druhej svetovej vojny.

Moskva je veľmi znepokojená nasadením nových bojových jadrových hlavíc W76-2 v amerických ponorkách, uviedol v stredu námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov.

Podľa neho sa Washington domnieva, že je možná obmedzená jadrová vojna.

"Reagujeme na to s vážnymi obavami nie preto, že vidíme ohrozenie bezpečnosti našej krajiny, keďže táto bezpečnosť je spoľahlivo zabezpečená v dôsledku úsilia, ktoré bolo vynaložené v súvislosti so zbrojením a s ohľadom na vývoj moderných zbraňových systémov, ale z hľadiska doktrín a konceptov, ktoré Američania používajú v jadrovej oblasti. To je veľmi znepokojivé," povedal Riabkov, ktorého citovala agentúra TASS.

"Bojové hlavice s nižšou silou, ktoré boli nainštalované v amerických strategických prostriedkoch, naznačujú, že americké špekulácie, že by bolo možné použiť takéto zbrane v hypotetickom konflikte, už nadobudli materiálnu podobu. Je to dôkaz, že Spojené štáty znižujú jadrový prah a domnievajú sa, že bude možné viesť jadrovú vojnu a vyhrať takúto vojnu," dodal Riabkov.

Pentagón v utorok ubezpečil, že nová zbraň zvýši bezpečnosť Spojených štátov a zníži pravdepodobnosť jadrového konfliktu.

Kritici z radov Demokratickej strany naopak tvrdia, že ide o "nebezpečenstvo, ktoré zvýši pravdepodobnosť konfliktu".

Jadrové hlavice W76-2 by mali niesť balistické strely Trident II. Hlavica W76-2 je modifikáciou už existujúcej hlavice W-76.

Celkový počet amerických jadrových zbraní sa preto nezvýši.

Sila hlavice by mala byť približne tretinová v porovnaní s bombou zhodenou na Hirošimu počas druhej svetovej vojny.

S rozšírením amerického jadrového arzenálu o zbrane s nižšou výbušnou silou počíta už dokument o stave jadrových síl, ktorý v roku 2018 pripravila administratíva prezidenta Donalda Trumpa.

01 - Modified: 2025-12-18 10:27:12 - Feat.: - Title: Zelenskyj: Zatiaľ neexistujú konečné zosúladené mierové návrhy, delegácia cestuje do USA na ďalšie rokovania 02 - Modified: 2025-12-18 10:16:49 - Feat.: - Title: Čína apeluje na USA, aby okamžite prestali vyzbrojovať Taiwan 03 - Modified: 2025-12-18 10:15:54 - Feat.: - Title: VIDEO: Ruskí pohraničníci nelegálne prekročili estónsku hranicu. Tallinn zúri a očakáva vysvetlenie 04 - Modified: 2025-12-18 08:52:29 - Feat.: - Title: Závislosť od ruských energií je začarovaný kruh. Čím ste od nich závislejší, tým viac ste proruskí (ROZHOVOR) 05 - Modified: 2025-12-18 08:45:25 - Feat.: - Title: Nový šéf Fedu bude presadzovať výrazné zníženie úrokových sadzieb, avizuje Trump. Jeho meno oznámi v januári
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
18. december 2025 11:36