Reuters
StoryEditor

Začína ďalšie desaťročie už budúci mesiac, alebo až nasledujúci rok?

29.12.2019, 08:13
Autor:
ČTKČTK
Nezhody ohľadom otázky, kedy začína nové desaťročie, sa pravidelne objavujú už veľmi dlho.

Čoskoro nás všetkých čaká príchod nového roka, pripijeme si s priateľmi, dáme si jeden dva poháre sektu, a tento rok tak naviac oslávime aj vstup do nového desaťročia. Alebo nie?

V posledných rokoch sa viedli búrlivé debaty o tom, kedy vlastne desaťročie začína a končí. Zatiaľ čo pre niektorých začne nová dekáda už prvým januárom 2020, pre iných až o rok neskôr a ďalší sú zmätení. Čo je teda správne?, pýta sa vo svojom článku denník The New York Times (NYT).

Aby sa čitatelia dozvedeli, či je správne uvítať novú dekádu už s nadchádzajúcim Novým rokom, alebo až v roku 2021, oslovil NYT niekoľko odborníkov.

Obrovská hádka

Od zamestnancov amerického námorného observatória cez vydavateľa časopisu Farmers 'Almanac až po kurátorov zbierok astrofyziky. A tí všetci sa zhodli na jedinom. "Debata o tejto téme je dobrý spôsob, ako rozpútať obrovskú hádku," tvrdí astronóm Geoff Chester.

Nezhody ohľadom tejto otázky sa pritom pravidelne objavujú už veľmi dlho. V roku 1999 sa napríklad intenzívne hovorilo o tom, kedy vlastne začína nové tisícročie.

V epicentre sporu sa pritom ocitlo námorné observatórium, s ktorého časovými výpočtami pracujú vládne satelity či inteligentné telefóny.

Ich postoj bol taký, že nové milénium začína prvého januára 2001. Podľa Chestera preto, že observatórium pracuje pri meraní času s takzvaným modifikovaným juliánskym dátumom, čo je systém, ktorý používajú astronómovia a geodeti.

Rok jedna

Že by touto odpoveďou bol spor rozriešený, sa ale povedať nedá. Ďalším platným argumentom je však to, že keď rímsky Dionysius Exiguus v roku 525 vytvoril kresťanský letopočet počítaný od údajného dátumu narodenia Ježiša Krista, bol pre neho prvým rokom nášho letopočtu rok jedna.

Pretože Dionysius ako rok Ježišovho narodenia stanovil rok jedna, je tu ročná medzera medzi rokom nula a rokom jedna. Plných desať rokov od roku jedna preto uplynie až v roku 10, a ďalšie dekádu možno teda sláviť prvého januára roku 11.

"Toto je ale jeden z okamihov, kedy čísla neuspokojia každého," tvrdí Chester. A súhlasí s ním aj Mordecai-Mark Mac Low, kurátor zbierok astrofyziky v americkom Múzeu prírodnej histórie.

"Sú dva rôzne spôsoby, ako stanoviť dekádu," tvrdí. Po prvé je tu ako argument modifikovaný juliánsky dátum, ale ľudia podľa Mac Lowa pracujú "skôr s jazykom než s číslami".

Bežné používanie jazyka

Druhý spôsob ako určiť dekádu je podľa bežného úzu. A príklad? Väčšina ľudí by vám povedala, že päťdesiate roky začala letopočtom 1950 a skončili v roku 1959.

"Ľudia chcú jednoduché odpovede. Ale odpoveď niekedy tak jednoduchá nie je," uzatvára Mac Low. "Neexistuje žiadna absolútne platná pravda," súhlasí Chester.

Áno, ak sa odvolávate na modifikovaný juliánsky dátum, potom 20. roky tohto tisícročia začínajú prvého januára 2021. To je však v rozpore s bežným používaním jazyka.

Podľa Emily Brewsterovej, editorky renomovaného slovníka Merriam-Webster, slovo dekáda v populárnej kultúre rozhodne nedefinuje vedecká konvencia. A práve preto dvadsiate roky začnú už prvého januára 2020 a skončia 31. decembra 2029.

"Je zaujímavé, že tu existuje táto svojvoľnosť. Je to nekonvenčný, ako jazyk sám," hovorí lingvistka. Ľudia každopádne už koniec dekády sláviť začali. "Môže okolo toho byť veľká polemika. Možno je to celé ale skôr veľká zábava," dodáva redaktor časopisu Farmers 'Almanac.

01 - Modified: 2023-04-03 09:21:58 - Feat.: - Title: Twitter zrušil americkému denníku The New York Times overovaciu ikonu 02 - Modified: 2023-02-15 14:50:22 - Feat.: - Title: New York Times žaluje eurokomisiu. Žiada zverejnenie správ medzi von der Leyenovou a šéfom Pfizeru 03 - Modified: 2022-07-15 21:02:00 - Feat.: - Title: New York Times upozorňuje na problémy s bezdomovcami v USA 04 - Modified: 2022-03-03 08:00:00 - Feat.: - Title: Čína niečo vedela. Počkajte s inváziou na koniec olympiády, naliehala na Rusov 05 - Modified: 2022-02-22 18:03:30 - Feat.: - Title: Nálada v Kyjeve je ponurá, niektoré obchody vypredali zbrane, píše New York Times
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
10. jún 2023 07:01