TASR/Sebastian Kahnert
StoryEditor

Polícia zverejnila video z krádeže šperkov. Hodnota ukradnutých klenotov sa nedá vyčísliť

26.11.2019, 06:41
Autor:
TASRTASR
Do prísne stráženej klenotnice Rezidenčného zámku v centre metropoly Saska vniklo viacero osôb, ktorým sa podarilo ukradnúť klenoty z 18. storočia s nevyčísliteľnou hodnotou.

Nemecká polícia zverejnila na internete časť záznamu z bezpečnostných kamier, ktoré zachytili, ako neznámi páchatelia v pondelok nadránom ulúpili historické klenoty z múzea Grünes Gewölbe (Zelená klenba) v Drážďanoch.

Vyšetrovatelia sa domnievajú, že sa na tomto čine podieľali aj ďalšie osoby, a hľadajú možných svedkov vlámania, informovala tlačová agentúra DPA.

Do prísne stráženej klenotnice Rezidenčného zámku v centre metropoly Saska vniklo viacero osôb, ktorým sa podarilo ukradnúť klenoty z 18. storočia s nevyčísliteľnou hodnotou. Na zverejnených záberoch vidieť dve postavy, ako prichádzajú s baterkami, na čo sa jedna z nich snaží rozbiť vitrínu sekerou.

Diamantové klenoty

Podľa vyjadrenia vyšetrovateľov sa lupiči dostali dovnútra cez okno na prízemí a zamerali sa práve na klenotnicu Grünes Gewölbe, odkiaľ zmizol zatiaľ nešpecifikovaný počet predmetov.

Išlo o časti troch súprav klenotov vykladaných diamantmi z 18. storočia. Celá lúpež trvala iba niekoľko minút a páchatelia unikli na aute typu Audi A6.

Generálna riaditeľka Štátnych umeleckých zbierok v Drážďanoch Marion Ackermannová uviedla v pondelok na spoločnej tlačovej konferencii s políciou, že hodnotu ukradnutých klenotov nedokáže odhadnúť.

V rukách lupičov mohlo skončiť až sto predmetov zo súprav, ktoré pozostávajú zo spôn, gombíkov, medailí, náplecníkov, šerp a ozdôb na klobúky a palice. Okrem diamantov sa na nich nachádzajú aj smaragdy, rubíny a zafíry.

V múzeu bola úplná tma

​Podľa Ackermannovej sú tieto klenoty príliš známe na to, aby ich bolo možné predať bežným spôsobom. Polícia vytvorila špeciálnu 20-člennú komisiu s cieľom vypátrať páchateľov lúpeže.

Niektoré denníky zverejnili správy, podľa ktorých mohla byť v čase lúpeže prerušená dodávka elektriny do múzea v dôsledku požiaru rozvodnej skrine.

Hovorkyňa energetického podniku Drewag potvrdila, že rozvodná skriňa musela byť odpojená, nebolo však jasné, či tento výpadok s lúpežou súvisí. Šéf kriminalistov Volker Lange povedal, že pouličné osvetlenie v okolí múzea bolo vypnuté a bola tam "úplná tma".

Drážďanský Rezidenčný zámok bol v pondelok zatvorený pre verejnosť. Na ozname v angličtine sa uvádzalo, že je neprístupný z "organizačných dôvodov".

Niektorí z prítomných zamestnancov mali v očiach slzy, zatiaľ čo saský krajinský premiér Michael Kretschmer vyhlásil, že okradnutí boli všetci obyvatelia tejto spolkovej krajiny.

01 - Modified: 2023-06-06 22:00:00 - Feat.: - Title: Zlodeji áut opäť úradovali v Bratislave. Toto ich ale zastavilo 02 - Modified: 2023-05-31 20:47:43 - Feat.: - Title: Slováka odsúdili v Rakúsku na štyri roky väzenia za krádež zlata z múzea, trestaný už bol 03 - Modified: 2023-05-24 00:15:34 - Feat.: - Title: Toto sú 3 najpopulárnejšie metódy bezkľúčových krádeží áut medzi zlodejmi 04 - Modified: 2023-05-19 09:29:32 - Feat.: - Title: Najväčšia automobilová krádež v histórii. Severná Kórea od Švédska kúpila tisíc áut, už 50 rokov ich odmieta zaplatiť 05 - Modified: 2023-05-16 11:06:10 - Feat.: - Title: Ukradli šperky z drážďanskej klenotnice v hodnote miliónov eur. Zlodeji spoznali svoj trest
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
07. jún 2023 07:53