TASR/Pavol Zachar
StoryEditor

Starostovia Budapešti a Varšavy zvažujú spojenie síl, volajú aj Valla

30.10.2019, 20:28
Autor:
TASRTASR
Obaja starostovia diskutovali o spolupráci medzi hlavnými mestami Maďarska, Poľska, Českej republiky a Slovenska.

Proeurópski starostovia Budapešti a Varšavy uvažujú nad spojením síl proti nacionalistickým stranám vládnucim v Maďarsku a Poľsku a vyzvali aj primátorov českého a slovenského hlavného mesta, aby sa k nim pridali. V stredu o tom informovala tlačová agentúra AFP.

Podľa pozorovateľov strana Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána a poľská vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS) vytvorili stredoeurópsky typ neliberálnej demokracie, ktorá spôsobuje napätie vo vzťahoch s Európskou úniou.

Stredoľavý politik Gergely Karácsony dosiahol tento mesiac šokujúce víťazstvo vo voľbách starostu maďarskej metropoly Budapešť a zasadil tak prvý volebný úder Orbánovi od jeho nástupu k moci v roku 2010, píše agentúra AFP.

Centrista Rafal Trzaskowski sa stal starostom poľského hlavného mesta Varšava koncom minulého roka, keď porazil kandidáta strany PiS.

Obaja starostovia diskutovali o spolupráci medzi hlavnými mestami Maďarska, Poľska, Českej republiky a Slovenska, povedal Karácsony pre poľský liberálny denník Gazeta Wyborcza.

"V každej z našich krajín nás vlády odďaľujú od európskeho stredu a vzdorujú tomu iba veľké mestá," uviedol Karácsony.

"V každom z našich štyroch hlavných miest sú progresívni starostovia, čo poskytuje dokonalý základ pre spoluprácu," dodal maďarský politik.

Štyri metropoly by sa mohli zjednotiť a vytvoriť tlak na Brusel, aby "posielal viac európskych peňazí priamo do veľkých miest" a obchádzal centrálne vlády, vysvetľoval Karácsony.

Varšava a ďalšie veľké mestá v Poľsku, kde neraz stoja vo vedení politici spriaznení s opozíciou, vyhlasujú, že dostávajú zo štátnych pokladníc nedostatočné sumy financií.

"Je to zaujímavý nápad, ktorý si zaslúži, aby sa o ňom diskutovalo," povedal v stredu hovorca Varšavy Kamil Dabrowa pre AFP.

Dabrowa uviedol, že starostovia plánujú ďalšie diskusie 8. novembra v nemeckom hlavnom meste Berlín počas slávností pri príležitosti 30. výročia pádu Berlínskeho múru.

Primátor českého hlavného mesta Praha Zdeněk Hřib, člen protisystémovej strany Piráti, v stredu pre AFP uviedol, že "iniciatívu privítal".

Primátor slovenskej metropoly Bratislava Matúš Vallo bol opatrný a vyhlásil, že je "ťažké" vyjadriť sa ku Karácsonyho iniciatíve, lebo financovanie veľkých miest je v každej krajine odlišné.

01 - Modified: 2023-09-29 09:10:51 - Feat.: - Title: Zákaz parkovania na chodníkoch. Bratislava nebude spočiatku všetky porušenia riešiť pokutami 02 - Modified: 2023-09-28 15:11:29 - Feat.: - Title: V Bratislave a okolí komplikujú dopravu kolóny a nehoda 03 - Modified: 2023-09-28 06:59:51 - Feat.: - Title: V nemocnici v Bratislave po streľbe v Dúbravke ošetrili troch zranených, dvaja zostali hospitalizovaní 04 - Modified: 2023-09-28 11:01:21 - Feat.: - Title: Mŕtvy strelec, ktorý zranil štyroch ľudí vrátane policajta, mal byt plný pyrotechniky, potvrdil Hamran (aktualizované) 05 - Modified: 2023-09-27 11:20:31 - Feat.: - Title: Príbuzní obetí zrážky lodí v Budapešti sú sklamaní z rozsudku
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
29. september 2023 18:35