Boris Johnson hovorí o voľbách starostu Londýna.REUTERS/Hannah McKay
StoryEditor

Johnson tvrdí, že v rokovaniach o brexite zatiaľ nedošlo k prelomu

16.10.2019, 20:07
Autor:
TASRTASR
Boris Johnson podľa hovorcu členov svojej vlády informoval, že okolo brexitu naďalej ostáva množstvo nevyriešených otázok.

Britský premiér Boris Johnson v stredu členom svojho vládneho kabinetu povedal, že dosiaľ nedošlo k prelomu v rokovaniach o novej brexitovej dohode s EÚ, ktoré momentálne - na poslednú chvíľu - prebiehajú v Bruseli.

Oznámil to premiérov hovorca James Slack, ktorého citovala agentúra AP.

​Johnson podľa hovorcu členov svojej vlády informoval, že okolo brexitu naďalej ostáva "množstvo nevyriešených otázok".
Existuje však podľa neho šanca, že "dobrú dohodu" sa podarí dosiahnuť na summite EÚ, ktorý sa vo štvrtok začína v Bruseli.

Problematickým ostáva najmä riešenie otázky pobrexitového fungovania hraníc medzi Severným Írskom a Írskou republikou, pripomína AP.

Slack dodal, že Johnson plánuje v nadchádzajúcich dňoch viacero stretnutí so severoírskou Demokratickou unionistickou stranou (DUP), ktorej podpora je preňho pri hlasovaní o novej dohode v parlamente kľúčová.

Johnson chce na summite EÚ dosiahnuť novú dohodu a následne ju predložiť na hlasovanie poslancom britského parlamentu. Jeho vláda v tomto smere požiadala obe komory britského parlamentu o mimoriadne sobotňajšie zasadnutie.

Líder britskej opozičnej Labouristickej strany Jeremy Corbyn v stredu uviedol, že jeho strana pravdepodobne novú dohodu hlasovaním nepodporí. "Všetko, čo som počul o rokovaniach, ktoré prebiehajú, ma vedie k tomu, aby som bol hlboko znepokojený tým, že v realite tu bude v Írskom mori hranica - medzi Severným Írskom a zvyškom Spojeného kráľovstva," povedal Corbyn pre britskú televíziu ITN.

Očakáva sa, že Johnsonovu novú dohodu o brexite v parlamente nepodporí väčšina labouristov, žiaden z poslancov Škótskej národnej strany (SNP) ani takmer nijakí z liberálnych demokratov, píše agentúra DPA.

Dodáva, že Johnson by si ale tesnú väčšinu potrebných hlasov mohol zabezpečiť, ak sa mu podarí získať dostatočnú podporu zo strany euroskeptických konzervatívcov, nezávislých poslancov aj poslancov zo severoírskej DUP.

Britský minister pre brexit Stephen Barclay v stredu informoval, že ak poslanci britského parlamentu do soboty neschvália novú dohodu o brexite, premiér Johnson zašle Európskej únii list so žiadosťou o predĺženie termínu brexitu, ktorý je stanovený na 31. októbra.

Barclay povedal, že premiér bude takýmto krokom konať "v súlade" so zákonom, ktorý parlament prijal začiatkom septembra. Ide o tzv. Bennov zákon, ktorý vyžaduje, aby premiér v prípade nedosiahnutia dohody s EÚ do soboty 19. októbra požiadal Brusel o odklad brexitu do 31. januára 2020.

01 - Modified: 2023-10-01 20:05:30 - Feat.: - Title: Británia investuje štyri miliardy libier do vývoja novej útočnej ponorky 02 - Modified: 2023-09-28 14:31:47 - Feat.: - Title: Britské ostrovy zasiahla víchrica Agnes, hlásia záplavy a výpadky elektriny 03 - Modified: 2023-09-28 07:52:45 - Feat.: - Title: Britský minister v Kyjeve potvrdil podporu pre Ukrajinu, rokoval so Zelenským 04 - Modified: 2023-09-28 06:05:00 - Feat.: - Title: Operácia Market Garden mala skrátiť vojnu, po jej neúspechu Hitler uveril, že Spojencov môže poraziť 05 - Modified: 2023-09-25 12:04:06 - Feat.: - Title: Európski výrobcovia elektromobilov nechcú platiť vyššie dane. Žiadajú zmenu pravidiel vývozu do Británie
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
02. október 2023 11:19