Reuters
StoryEditor

Spor o migračný pakt rozložil belgickú vládu, z koalície odchádza najväčšia strana

09.12.2018, 06:38
Autor:
ČTKČTK
Nová flámska aliancia nesúhlasí s rozhodnutím premiéra podpísať globálny pakt OSN o migrácii.

Belgický premiér Charles Michel oznámil, že jeho vládu opúšťa najväčšia koaličná strana, Nová flámska aliancia (N-VA).

Tá nesúhlasí s rozhodnutím premiéra podpísať budúci týždeň globálny pakt OSN o migrácii, ku ktorému sa odmieta pripojiť niekoľko krajín vrátane Slovenska. Kabinet bude pokračovať ako menšinová vláda. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.

Nacionalisti z novej flámskej aliancie od premiéra Michela chceli, aby svoj plán podpísať začiatkom budúceho týždňa v marockom Marrákeši migračný pakt zrušil, a hrozili ukončením koaličnej spolupráce.

Krízové ​​zasadnutie vlády, ktoré bolo zvolané na sobotný večer, skončilo predčasne, keď dvaja predstavitelia Novej flámskej aliancie, minister vnútra Jan Jambon a štátny tajomník pre migráciu a azyl Theo Francken, zo stretnutia odišli.

Premiér Michel na tlačovej konferencii vyhlásil, že na jeho rozhodnutie odcestovať do Marrákešu sa nič nemení a že Nová flámska aliancia vládu opustí. Už tiež uviedol, kým doterajších ministrov N-VA nahradí.

Belgickú vláduj koalícii, ktorá bola sformovaná v roku 2014, tvorili okrem Michelovho liberálneho Reformného hnutia (MR) a N-VA ešte dve menšie strany. Flámski nacionalisti však majú zo všetkých štyroch strán najviac poslancov. Parlamentné voľby sú naplánované na máj budúceho roka a pozorovatelia podľa agentúry Reuters neočakávajú, že by sa tento termín mal zmeniť.

Globálny pakt o migrácii má zlepšiť medzinárodné riešenia utečeneckej problematiky, jeho cieľom je podpora bezpečnej, riadenej a legálnej migrácie a zníženie počtu prípadov pašovania ľudí a obchodovania s ľuďmi. Dohoda sa zaoberá okrem iného tým, prečo ľudia migrujú, ako migrantov chrániť, ako ich v nových krajinách integrovať alebo ako umožniť ich návrat domov.

Nezáväzná dohoda schválená v júli všetkými krajinami OSN okrem Spojených štátov má byť prijatá na stretnutí v Marakéši 10.-11. decembra. Pripojiť sa k paktu odmietlo okrem iného Česko, Maďarsko, Poľsko, Slovensko, Rakúsko, Izrael či Austrália. Podľa kritikov hrozí, že pakt zvýši migráciu do Európy.

Rezolúciu podporujúcu pristúpenie Belgicka k migračnému paktu OSN tento týždeň schválil belgický parlament. Kým N-VA vopred avizovala, že jej poslanci budú hlasovať proti, na stranu premiéra sa postavila časť opozície.

01 - Modified: 2022-05-05 19:57:02 - Feat.: - Title: Železný vojvoda Fernando Álvarez de Toledo: Krajinu čistil od kacírov tak, že si sám vyslúžil povesť diabla 02 - Modified: 2022-04-15 18:25:06 - Feat.: - Title: Obavy z leteckej dane. Ako nové poplatky ovplyvnia Slovákov? (otázky a odpovede) 03 - Modified: 2022-04-11 10:54:48 - Feat.: - Title: Heger ocenil pomoc Belgičanov Ukrajine, tí zmrazili ruské aktíva za stovky miliárd 04 - Modified: 2022-03-28 17:39:39 - Feat.: - Title: Kolíková vyzýva Belgicko, aby vyšetrilo úmrtie Chovanca čo najskôr. Od smrti uplynuli pritom už štyri roky 05 - Modified: 2022-03-20 10:09:14 - Feat.: - Title: V Belgicku po náraze auta do skupiny ľudí zahynulo najmenej šesť osôb
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
23. september 2023 08:38