Reuters
StoryEditor

Američania sa lúčili s McCainom, počas piety prehovoril Obama či Bush

01.09.2018, 16:11
Autor:
ČTKČTK
Súkromný obrad, pri ktorom rodina a blízki zaspomínali na zosnulého republikánskeho senátora, prebehol v Kapitole v Arizone už v stredu.

Spojené štáty sa vo washingtonskej katedrále naposledy lúčili so zosnulým republikánskym senátorom Johnom McCainom, ktorý zomrel vo veku 81 rokov na rakovinu mozgu.

McCain bude pochovaný počas súkromného obradu na cintoríne v Annapolise v štáte Maryland.

Oficiálny obrad, pri ktorom sa Amerika lúči so zosnulým senátorom McCainom

Rakva s McCainovým telom, ktorá bola od piatku vystavená v rotunde washingtonského Kapitolu, sa z budovy Kongresu najprv v sprievode smútočnej kolóny vydala k pamätníku amerických vojakov bojujúcich vo vojne vo Vietname, kde vdova Cindy McCainová uctila obete položením venca.

McCain v konflikte takisto bojoval a po zostrelení strávil vo Vietname viac ako päť rokov ako vojnový zajatec.

​Počas piety, ktorá v katedrále začne o 10:00 miestneho času (16:00 SELČ), sa prehovoria napríklad bývalí prezidenti Barack Obama či George Bush mladší, s ktorými McCain prehral súboj o Biely dom.

Smútočný prejav prednesie tiež niekdajší americký minister zahraničia Henry Kissinger. Súčasný prezident Donald Trump sa pohrebu nezúčastní, lebo si to McCain neprial.

Súkromný obrad, pri ktorom rodina a blízki zaspomínali na zosnulého republikánskeho senátora, prebehol v Kapitole v Arizone už v stredu.

Rakva s McCainovými pozostatkami bola vystavená uprostred miestnosti pokrytá americkou vlajkou. McCainova manželka Cindy na ňu poklopala, priložila k nej hlavu a pobozkala ju.

Prítomné boli aj senátorove deti, dcéra Meghan sa neubránila slzám. Členovia McCainovej rodiny sa objavili na verejnosti vôbec prvýkrát od senátorovej smrti.

 Počas smútočného obradu arizonský guvernér Doug Ducey zaspomínal na McCaina ako na senátora i ako na medzinárodne známu osobnosť.

"Predstaviť si Arizonu bez McCaina je ako predstaviť si Arizonu bez Grand Canyonu," uviedol Ducey. Kapitol má byť následne otvorený aj pre verejnosť, ktorá sa bude môcť prísť McCainovi pokloniť.

01 - Modified: 2023-09-22 10:00:00 - Feat.: - Title: Netradičné pohreby, o ktorých si ešte nepočul: Od ponechania tela na farme pre vyšetrovateľov až po vystrelenie na Mesiac 02 - Modified: 2023-09-09 12:02:39 - Feat.: - Title: Kamión v Turecku vrazil do smútiacich ľudí na pohrebe, zabil piatich z nich 03 - Modified: 2023-08-29 09:54:29 - Feat.: - Title: Putin sa nezúčastní Prigožinovho pohrebu, povedal Peskov. Konať sa bude zrejme dnes 04 - Modified: 2023-08-22 08:19:30 - Feat.: - Title: Hudobník Vašo Patejdl: Smrť dva týždne po diagnóze. Kde bude pohreb? 05 - Modified: 2023-06-30 05:16:35 - Feat.: - Title: Neďaleko sídla exprezidenta Obamu vo Washingtone zadržali ozbrojeného muža
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
28. september 2023 17:11