Írsky premiér Leo Varadkar chce do konca roka presadiť nový zákon povoľujúci v krajine interrupcie. V reakcii na to, že väčšina Írov v piatkovom referende podľa predbežných výsledkov odsúhlasila zrušenie zákazu potratov, dnes povedal, že príslušný zákonodarný proces potrvá približne pol roka.
O zrušenie zákazu rozhodlo podľa ústrednej volebnej komisie 66,4 percenta zúčastnených voličov. Proti bolo 33,6 percenta hlasujúcich. Volebná účasť dosiahla rekordných 64,13 percenta, teda 2,16 milióna ľudí z celkového počtu 3,37 milióna zapísaných voličov.
Pre podstatné zmiernenie protipotratového zákona bola väčšina voličov v 39 z 40 volebných regiónov. Iba v najsevernejšom výbežku Írska, v grófstve Donegal, bolo skoro 52 percent voličov proti zmenám.
Nejpresvedčenejšími zástancami zmien boli obyvatelia oblasti metropoly Dublinu, kde vo všetkých volebných okrskoch dosiahli tri štvrtiny, vyplýva z konečných výsledkov.
Porážku prijali
Minister zdravotníctva Simon Harris predtým povedal, vláda by mohla dať podnet na vypracovanie zákona v utorok. Cez leto by mohol byť spracovaný a na začiatku jesene predložený parlamentu.
Hlavná skupina odporcov potratov už priznala jasnú porážku. Tábor podporovateľov interrupcií naopak ovláda stále rastúce nadšenie a v mnohých prípadoch aj slzy dojatia.
Výsledky prichádzajúce z jednotlivých volebných okrskov potvrdzujú nočné odhady, že viac ako dve tretiny zúčastnených voličov v tejto katolíckej krajine hlasovali pre povolenie interrupcií.
Veľmi prísne zákony
Írsko je jednou z mála európskych krajín, ktorá zakazuje potraty takmer vo všetkých prípadoch s výnimkou priameho ohrozenia života matky. Podľa prieskumov medzi hlasujúcimi voličmi sa v piatok najmenej 68 percent ľudí rozhodlo podporiť výraznú liberalizáciu pravidiel pre interrupcie.
Šéf komunikácie skupiny "Save the 8th" pomenovanej podľa ôsmeho dodatku írskej ústavy zakazujúceho potraty dnes podľa agentúry Reuters priznal, že presvedčivo zvíťazil tábor zástancov povolenie interrupcií.
Nie je iná možnosť
"Nevidím žiadnu možnosť, že by zákon (schvaľujúci potraty) nebol prijatý," povedal John McGuirk s odkazom na zmenu zákona, ktorou by malo Írsko na základe referenda potraty povoliť. Jeho organizácia bola v kampani pred plebiscitom najviditeľnejším odporcom umelého prerušenia tehotenstva.
Potraty sú teraz v krajine povolené iba v prípadoch, keď je ohrozený život matky. Na základe odhadovaného výsledku referenda mieni vláda írskym ženám umožniť prerušiť tehotenstvo do 12. týždňa, v prípadoch vážneho ohrozenia matky alebo dieťaťa i neskôr.